Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-02-18 19:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Planeta 11 zorganizowała test wiedzy o języku polskim

Olsztyn24
III planetarny Test Wiedzy o Języku Polskim w Planecie 11 | Więcej zdjęć »
Jak odmienić nazwę miejscowości Jabłonna przez przypadki, od czego pochodzi „jota” w związku frazeologicznym „co do joty”, czy jakie są współczesne odpowiedniki archaizmów i wyrazów przestarzałych „zawżdy”, „azali”, „aliści”, „li” i „jakoż”, to tylko niektóre z kilkudziesięciu zadań jakie postawiono dziś (18.02) przed uczestnikami testu wiedzy o języku polskim. Test już po raz trzeci zorganizowała Multimedialna Biblioteka Młodych Planeta 11, w związku ze zbliżającym się Dniem Języka Ojczystego.

- W okolicach Dnia Języka Ojczystego nasza biblioteka organizuje dyktando, ale chcieliśmy to święto jeszcze jakoś dodatkowo uświetnić - mówi Katarzyna Tomaszewicz z Planety 11. - Chcieliśmy jeszcze jakoś dodatkowo zmotywować ludzi, żeby zainteresowali się językiem polskim, nie tylko ortografią, na znajomości której skupia się dyktando. Stąd pomysł sprzed trzech lat, żeby oprócz dyktanda w Planecie 11 zorganizować test wiedzy o języku polskim.

Test do łatwych nie należał. Nie ma się więc co dziwić, że do rywalizacji odważyło się przystąpić tylko 9 osób.
R E K L A M A
banner
- W ramach testu zadajemy pytania nie tylko ze znajomości języka polskiego, ale także z literatury - mówi Katarzyna Tomaszewicz. - Jeżeli ktoś nie odświeża sobie i nie pogłębia wiedzy o języku wyniesionej ze szkoły czy ze studiów, może obawiać się, że z testem sobie nie poradzi. Pewnie dlatego niewiele osób decyduje się na udział w teście. Myślę jednak, że lata świetności testu jeszcze przed nami!

Test był dwuetapowy. W eliminacjach wzięli udział wszyscy chętni. Z nich wyłoniono trzy finalistki, które z pytaniami eliminacyjnymi poradziły sobie najlepiej. W finale najwięcej punktów zdobyła Katarzyna Rakowska, absolwentka filologii polskiej olsztyńskiego uniwersytetu przed trzema laty, obecnie pracująca w jednej z instytucji kultury.

- Nie pracuję w zawodzie, ale nie odgradzam się od języka polskiego - mówi pani Katarzyna. - Dużo czytam i interesuję się zagadnieniami związanymi z kierunkiem mojego wykształcenia. Kiedy więc na facebooku Planety 11 przeczytałam komunikat o teście, stwierdziłam, że spróbuję swoich sił. I chyba jeszcze coś ze studiów pamiętam...

W nagrodę za zwycięstwo w teście Katarzyna Rakowska otrzymała czytnik e-booków. Taka sama nagroda czeka na zwycięzcę dorocznego dyktanda, które Planeta 11 organizuje we wtorek, 23 lutego, o godz. 17.00. Będzie to już dziewiąta edycja tej imprezy przeznaczonej przede wszystkim dla miłośników ortografii.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
III planetarny Test Wiedzy o Języku Polskim w Olsztynie

18-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl