Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email d. | 2016-02-19 18:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczcili pamięć kolejarzy, którzy wsparli powojenną odbudowę Olsztyna

Olsztyn24
Przy pamiątkowej tablicy zapalono znicz i złożono kwiaty. | Więcej zdjęć »
Dzisiaj tę kamienicę zdobi pamiątkowa tablica. Ponad siedem dekad temu pierwszy raz po zaborach na budynku przy ul. Zientary-Malewskiej 2 załopotała biało-czerwona flaga.

Obiekt, jakich jeszcze kilka zostało za torami. Wystarczy zjechać z Wiaduktu Powstańców Węgierskich 1956 roku i skręcić w prawo, w ul. Zientary Malewskiej. Stoi niedaleko za dawną kolejową wieżą ciśnień.

Jednak ten budynek to ważne miejsce dla najnowszej historii Olsztyna. To właśnie w nim zamieszkali kolejarze, którzy dotarli do Olsztyna z Białegostoku. Przyjechali do zniszczonego, miejscami jeszcze płonącego miasta, przez które niedawno przeszedł front. Było to dokładnie w poniedziałek, 19 lutego 1945 roku.
R E K L A M A
banner
Od lat odbywają się w tym miejscu uroczystości przypominające o ważnym wydarzeniu, które rozpoczęło odbudowę Olsztyna.

- Było to 42 kolejarzy, wśród nich specjaliści kolejowi wszystkich służb oraz lekarz, Florian Piotrowski - przypomina przewodniczący Rady Krajowej Związku Emerytów i Rencistów PKP w Olsztynie Michał Kwiatkowski. - Na pamiątkę tamtego wydarzenia, by dać świadectwo historii, rokrocznie 19 lutego kolejarze spotykają się przy tym budynku, składają kwiaty pod tablicą poświęconą swoim kolegom-pionierom, oddając hołd tym, którzy tworzyli powojenny Olsztyn.

Tak było i dzisiaj (19.02). W południe przed wspomnianą kamienicą spotkali się potomkowie kolejarzy-pionierów, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz obecni pracownicy PKP, aby uczcić 71. rocznicę tamtych wydarzeń. Przy pamiątkowej tablicy zapalono znicz i złożono kwiaty.
Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Rodzina / 2016-02-20 08:46
Moj dziadek dzialal przy odbudowie powojennego Olsztyna i nikt z miasta mnie jako wnuczki nie zaprosil.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.