Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email wb | 2016-02-23 14:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Ostatnia droga Krzysztofa Rościszewskiego

Olsztyn24
Pogrzeb Krzysztofa Rościszewskiego na cmentarzu komunalnym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie pożegnaliśmy dziś (23.02) Krzysztofa Rościszewskiego. Aktor i reżyser, były dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Olsztyńskiego Teatru Lalek, zmarł w piątek (19.02) w wieku 76. lat. Przegrał walkę z nowotworem.

Krzysztof Rościszewski urodził się 7 stycznia 1940 roku w Nowej Wilejce koło Wilna. Ukończył Studium Teatralne i Akademię Teatralną w Warszawie, a w Gdańsku i Krakowie studia filologiczne. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na wydziale reżyserskim poświęcił się teatrowi dramatycznemu. Pierwszy etat otrzymał w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.

Jako reżyser debiutował w 1969 roku „Ślubami panieńskimi” Aleksandra Fredry w Gorzowie Wielkopolskim. Rok wcześniej był asystentem Kazimierza Dejmka przy realizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.
R E K L A M A
banner
W 1971 roku został dyrektorem Teatru w Grudziądzu. W 1975 roku trafił do Olsztyna. W latach 1975-1977 i 1978-1984 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Kierował również teatrem w Katowicach, epizodycznie sprawował funkcję dyrektora Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Reżyserował spektakle m.in. w Koszalinie, Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu. Wykłądał również w Warszawskiej Akademii Teatralnej.

Od 1995 r. do 2005 r. był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Olsztyńskiego Teatru Lalek. Jako dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek zainicjował zarówno Studenckie Spotkania Teatralne, jak i Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych „Anima”, które do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością.

Urna z prochami Krzysztofa Rościszewskiego spoczęła w kolumbarium olsztyńskiego cmentarza.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~A. / 2016-02-23 19:38
Piękna relacja, dziękuję. Proszę tylko, by Pan kamerzysta następnym razem pomyślał czy nie przeszkadza rodzinie nagrywając ich bez przerwy tuż przy twarzach. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Pogrzeb Krzysztofa Rościszewskiego w Olsztynie

»

23-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.