Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Promocja UG Dywity | 2016-02-26 11:50 | Rozmiar tekstu: A A A
Strategiczne decyzje dla rozwoju gminy Dywity

Pieniądze na wodociągi, dobrą wodę i halę sportową

Olsztyn24
Dywity z lotu ptaka (fot. Mariola Grzegorczyk) | Więcej zdjęć »
Decyzje podjęte jednogłośnie przez radnych na ostatniej sesji (23.02) będą miały strategiczne znaczenie dla nowych inwestycji i rozwoju gospodarczego gminy Dywity na najbliższe lata. Chodzi o wprowadzenie do budżetu znacznych środków na budowę wodociągu z Osiedla Sterowców do Dywit, Ługwałdu i Różnowa, a także na projekty budowy pełnowymiarowej hali sportowej w Dywitach i rozbudowę ośrodka zdrowia.

Inwestycje w sieci wodociągowe, które pozwolą największym miejscowościom Gminy Dywity na korzystanie ze znakomitej jakościowo wody z Olsztyna mają być w większości sfinansowane z funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji olsztyńskiej. Radni jednogłośnie przyjęli propozycje wójta Jacka Szydło o  wprowadzeniu do budżetu dwóch dużych, wieloletnich zadań wodociągowych na kwotę ponad 9 mln zł oraz przebudowy sieci kanalizacyjnych. Chodzi o wykonanie wodociągu z Osiedla Sterowców do Dywit, Różnowa i Ługwałdu, budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na Osiedlu Sterowców oraz przebudowę niektórych awaryjnych odcinków kanalizacji sanitarnej w Dywitach, Słupach i Kieźlinach. Samą magistralę wodociągową z Olsztyna do Osiedla Sterowców doprowadzi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Olsztyna również z funduszy unijnych.

– Cieszę się, że wszyscy radni zagłosowali za inwestycjami, które są strategiczne z punktu widzenia dalszego rozwoju Gminy Dywity – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.
R E K L A M A
banner
Inwestycje te są rozłożone na lata 2016-18. W bieżącym roku dopięte zostaną sprawy dokumentacji technicznych i projektów, a realizacja przesyłu wody z miasta to sprawa priorytetowa. Oczywiście pod warunkiem, że Gmina Dywity i miasto uzyskają  dofinansowanie unijne, a jest na to duża szansa ze środków z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” przeznaczonych na rozwój gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracjach przy poziomie dofinansowania unijnego inwestycji do 85 proc. wartości zadania.

Inwestycje dla zdrowia i rozwoju fizycznego

To jednak nie wszystkie istotne decyzje dla dalszego rozwoju gminy, jakie zapadły na sesji 23 lutego. Wszyscy radni zgodzili się na przeznaczenie 130 tys. zł na wykonanie projektu budowy pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej w Dywitach. Hala ma powstać na działce, którą Gmina Dywity nabyła niedawno od Parafii w Dywitach. Nieruchomość jest położona obok dawnej Spółdzielni Kółek Rolniczych. W budżecie zabezpieczono także środki na makroniwelację terenu pod drogę dojazdową do budowanego nowego Osiedla Kormoran w Dywitach. Dodatkowo w budżecie znalazło się też 45 tys. zł na wykonanie projektu rozbudowy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Dywitach. Planowana inwestycja ma w sposób szczególny uwzględniać polepszenie warunków opieki nad dzieckiem.

– Gdy weźmiemy pod uwagę ambitne plany uchwalone na sesji budżetowej w grudniu i dodamy do tego kolejne zadania przyjęte na sesji w lutym, to tworzymy bardzo ofensywny budżet na najbliższe lata – uważa wójt Jacek Szydło.  

Wsparcie dla przedsiębiorców, policji i szpitala

Rada Gminy Dywity przychyliła się też do wniosku Polskiej Grupy Farmaceutycznej, która wystąpiła o zmianę części miejscowego planu zagospodarowania w obrębie Dywity-Ługwałd.

– PGF zamierza rozbudować swój zakład w Dywitach i stworzyć nowe miejsca pracy – wyjaśnia Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.   

Z podjętych decyzji na sesji może być zadowolona także policja, bo zabezpieczono w budżecie 10 tys. zł na dofinansowanie zakupu oznakowanego radiowozu.

- Auto o charakterze terenowym będzie wykorzystywane do patroli interwencyjnych po godz. 15.00 na terenie gminy Dywity – mówi starszy aspirant Michał Bojarowicz, kierownik Posterunku Policji w Dywitach.

Na sesji zdecydowano też, że Gmina Dywity wesprze kwotą 5 tys. zł Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Pieniądze będą przeznaczone na pokrycie części kosztów zakupu aparatury medycznej do leczenia zaćmy u dzieci. Kierownik ośrodka zdrowia w Dywitach liczy na dalszą dobrą współpracę ze szpitalem.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl