Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb/d. | 2016-03-07 21:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Tadeusz Prusiński napisał książkę o prof. Bohdanie Głuszczaku i jego Pantomimie

Olsztyn24
Tadeusz Prusiński, autor książki | Więcej zdjęć »
W Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyło się dzisiaj (7.03) spotkanie promujące książkę „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” autorstwa dziennikarza Tadeusza Prusińskiego. Wydana staraniem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie poświęcona jest zmarłemu nieco ponad miesiąc temu prof. Bohdanowi Głuszczakowi i dziełu jego życia - Olsztyńskiej Pantomimie głuchych.

- To nie jest monografia - mówi Tadeusz Prusiński. - Jest to opowieść o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej, jego artystycznym dziecku. Starałem się napisać tę książkę tak, aby dobrze się ją czytało i żeby czytelnicy mogli skorzystać z wiedzy w niej zawartej, szczególnie instruktorzy teatralni.

Książka, to to przedstawiona w konwencji reportersko-biograficznej historia życia, działalności i twórczości prof. Bohdana Głuszczaka - reżysera, aktora i scenarzysty. To również opowieść o ludziach i powstawaniu najgłośniejszych, najbardziej znanych widowisk legendarnego amatorskiego teatru głuchych.
R E K L A M A
banner
Jak twierdzi autor, tytuł powstawał we współpracy z jego bohaterem, w oparciu między innymi o siedem rozmów z artystą oraz jego prywatne archiwum. Prace nad książką Tadeusz Prusiński rozpoczął 5 lutego 2002 roku, kiedy to odbył pierwszą ze wspomnianych rozmów (nagrania tych spotkań znajdują się obecnie w archiwum nagrań Radia Olsztyn). Tworzenie książki zakończył natomiast w 2009 roku i od tego czasu czekała na wydanie.  

Spotkanie w OTL zarejestrowaliśmy na filmie wideo, który udostępniamy czytelnikom

******

Pantomima Olsztyńska powstała w 1957 roku, dwa lata później pracę z głuchymi aktorami-amatorami rozpoczął Bohdan Głuszczak. Rozstał się z nią na początku lat 90. ubiegłego wieku. Jego następcy zmienili formułę pracy, przyjęli również słyszących. Ostatnie przedstawienie, pożegnalne, dała Pantomima w 2009 roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja książki „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” (1)

07-03-2016

image galeria
Promocja książki „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” (2)

07-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl