Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2016-03-11 23:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Jubileuszowy koncert odbył się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie

Olsztyn24
Jubileuszowa uroczystość w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej | Więcej zdjęć »
W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej trwa cykl koncertów przygotowanych na rozpoczęcie obchodów jubileuszu 70-lecia tej podległej samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego instytucji kultury. Pierwszy z koncertów odbył się wczoraj, ale koncert dzisiejszy (11.03), z punktu widzenia obchodów jubileuszu, był w cyklu najważniejszy. Podczas dzisiejszego koncertu, z udziałem m.in. wojewody Artura Chojeckiego, marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, a także Piotra Barona - przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowano bowiem wyróżniających się pracowników filharmonii.

W pierwszej - muzycznej części koncertu usłyszeliśmy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Filharmonicy wykonali utwory Feliksa Nowowiejskiego: Rotę, uwerturę Legenda Bałtyku oraz Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis. Publiczność w filharmonii wysłuchała również prawykonania skomponowanego na jubileusz filharmonii przez Katarzynę Brochocką utworu Constellatio Allenstenium (Gwiazdozbiór Olsztyn). W części drugiej koncertu wystąpiła znakomita pianistka z USA Kate Liu, zdobywczyni III nagrody i brązowego medalu na ubiegłorocznym XVII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W jej wykonaniu usłyszeliśmy I Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Części muzyczne przedzieliła jubileuszowa uroczystość, podczas której wręczono odznaczenia i wyróżnienia.
R E K L A M A
banner
Wojewoda Artur Chojecki wręczył nadane przez Prezydenta RP Krzyże Zasługi następującym pracownikom filharmonii:
      
Złoty Krzyż Zasługi:
» Roman Kuźniak

Srebrny Krzyż Zasługi:
» Zbigniew Ciucias
» Simona Barbara Kassak-Hajny
» Wojciech Suwalski

Brązowy Krzyż Zasługi:
» Paweł Banasiuk
» Jan Burzyński
» Jan Ryszard Dondalski
» Tadeusz Korpal
» Marlena Maria Mentkowska
» Anna Alicja Perkowska
» Daniela Wojtyłowicz

Wojewoda również udekorował medalami długoletnich pracowników filharmonii. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymał Piotr Jan Reszczyński, zaś Medale Srebrne za Długoletnią Służbę otrzymali Cezary Gryc i Dorota Michalska.

Odznaczona została również Filharmonia Warmińsko-Mazurska jako instytucja. Przedstawiciel MKiDN przekazał na ręce najstarszego pracownika filharmonii Wojciecha Suwalskiego nadany filharmonii Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Przedstawiciel MKiDN wręczył również odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym osobom:

» Lidia Chalecka
» Krzysztof Kozioatek
» Józef Morusiewicz
» Anna Mrachacz

Z odznaczeniami na galę przybył również marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Najwyższymi wyróżnieniami samorządu województwa - Honorowymi Odznakami Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego udekorowani zostali:

» Piotr Sułkowski
» Natan Dondalski
» Anna Gęsicka
» Sławomir Horodyski
» Piotr Stolarz
» Jacek Szwec
» Aleksandra Zagórska
» Henryk Zinkiewicz
» Tadeusz Korpal
» Artur Milian
» Wojciech Suwalski
» Zdzisław Wylonk
» Aleksandra Zagórska.

Swoje wyróżnienia dla pracowników filharmonii przygotował też dyrektor Piotr Sułkowski. Medale okolicznościowe Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej otrzymali praktycznie wszyscy pracownicy, a tym ci, którzy pracują w tej instytucji więcej niż 40 lat:

» Jan Burzyński
» Jan Dondalski
» Tadeusz Korpal
» Artur Milian
» Wojciech Suwalski
» Zdzisław Wylonk
» Aleksandra Zagórska.

W sobotę i w niedzielę dwa kolejne koncerty jubileuszowe, chociaż już bez odznaczeń i wyróżnień. Gwiazdą koncertów będzie kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin, zdobywca II nagrody i srebrnego medalu ubiegłorocznego Koncertu Chopinowskiego w Warszawie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Zenon / 2016-03-12 15:50
Wspaniała uroczystość ,doskonale zorganizowana i poprowadzona.Gratulacje wszystkim cudownym artystom.Natomiast wedle mojej osobistej opinii niestety kompozycja Konstelacja olsztyńska nie nadaje się na jubileusz Filharmonii.Przypominała bardziej obrazki o wojnie i holokauście-gdzie tryumf ,gdzie fanfary.Bardzo ubogo i nierówno zorkiestrowana.Pieknie zagrany Marsz Pretorian Nowowiejskiego.Co do przemowy:najpiekniej przemawiali:pan Baran-bardzo krótko i wspaniale artykulacyjnie(hahaha)oraz biskup senior Edmund Piszcz.Mówił mądrze ,spokojnie ,ciekawie i do rzeczy cytując wiersz Leopolda Staffa.No i nie możan zapomnieć o doskonałych prowadzących,a szczególnie o panu Cieplińskim.Opowiadał pieknym językiem ,bardzo barwnie. W drugiej części wystąpiła Kate Liu.Grała pięknie ,ale widać bało zmęczenie orkiestry.Na koniec jeden bis:Intermezzo A dur Brahmsa zagrane w cudowny ,nieziemski,ale pasujący do póżnej pory i nastoju.Uroczystośc trwala 4 i pol godziny ,ale było warto!Jeszcze raz gratulacje wszystkim jubilatom!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Jubileusz 70-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (1)

»

11-03-2016

image
Jubileusz 70-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (2)

»

11-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl