Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-03-14 18:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Artystycznie o Pi w planetarium

Olsztyn24
Tworzenie odbyło się w holu siedziby Olsztyńskiego Planetarium | Więcej zdjęć »
Z okazji obchodzonego dzisiaj (14.03) Międzynarodowego Dnia Liczby Pi Olsztyńskie Planetarium przygotowało dla olsztynian kilka miłych niespodzianek. Dyrekcja placówki nie tylko zaprosiła mieszkańców miasta na cztery seanse filmowe w promocyjnej cenie (3,14 zł), ale też zaproponowała artystyczne spotkanie z liczbą Pi.

Spotkanie powstało we współpracy z trojgiem olsztyńskich artystów, którzy jednocześnie byli jego pomysłodawcami oraz prowadzącymi. Edyta Jurkowska, Zbigniew Urbalewicz i Tomasz Witkowski, bo o nich mowa, zachęcali dziś odwiedzających planetarium do wspólnego namalowania liczby Pi.

- Jako artyści jesteśmy zafascynowani fascynacją naukowców liczbą Pi - wyjaśnia Zbigniew Urbalewicz. - Dlatego też postanowiliśmy stworzyć jej wizualną reprezentację.
R E K L A M A
banner
Artyści przygotowali dziesięć płócien, na których wydzielili tysiąc kwadratów opisane kolejno cyframi tworzącymi liczbę Pi. Każdej z cyfr przyporządkowano jeden kolor (zaproponowany przez dyrektora OPiOA Jacka Szubiakowskiego) i tak oto powstał obraz złożony z kolorowych kwadratów, który zostanie wyeksponowany w siedzibie Olsztyńskiego Planetarium.

Jak powiedział nam dyrektor Szubiakowski, nie wyklucza kontynuacji projektu w kolejnych latach. Może się zatem zdarzyć i tak, że dzięki zapoczątkowanej dzisiaj inicjatywie Olsztyn będzie się mógł w przyszłości poszczycić pokaźnych rozmiarów dziełem sztuki stworzonym przez swych mieszkańców. Może przybędzie nam nowa atrakcja turystyczna?    

******

Stała Archimedesa albo ludolfina - to prawdopodobnie najsłynniejsza liczba świata. Chyba każdy potrafi podać jej wartość... przynajmniej do dwóch miejsc po przecinku. Jest stałą matematyczną, stosunkiem długości okręgu do długości jego średnicy i - w przybliżeniu - wynosi 3,14.

Liczba Pi pojawiła się w Starożytności. Jej wartość starali się oszacować uczeni babilońscy, egipscy. Pisał o niej Archimedes, Ptolemeusz, Leonardo Fibonacci, a holenderski matematyk Ludolph van Ceulen w XVII wieku obliczył jej wartość do 35. miejsca po przecinku. Od jego imienia stała się ludolfiną.

Słynna liczba doczekała się swojego dnia, który obchodzony jest od 1988 roku. 14 marca ze względu na amerykański zapis tej daty (3.14).


Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Dzień Liczby Pi w Olsztyńskim Planetarium

14-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl