Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-04-05 23:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Łęgucki Młyn nadal szuka gospodarza!

Olsztyn24
Jeden z obiektów ośrodka w Łęguckim Młynie (fot. SP)
Były rządowy ośrodek wypoczynkowy „Łęgucki Młyn” w gminie Gietrzwałd na razie pozostanie w rękach Powiatu Olsztyńskiego. 4 kwietnia miał się odbyć przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, nikt jednak nie wpłacił wymaganego wadium. Zarząd Powiatu nie traci jednak nadziei na doprowadzenie do transakcji i decyduje się na obniżenie ceny wywoławczej.

Cena wyjściowa w pierwszym podejściu do sprzedaży wynosiła prawie 3,5 mln zł, a kaucja 0,5 mln zł. Zgodnie z procedurą, Powiat musi teraz odczekać minimum 30 dni, żeby móc ogłosić kolejny przetarg oraz wyznaczyć datę i wysokość wpłaty wadium. Wiadomo natomiast już teraz, że cena wywoławcza będzie niższa od pierwotnej o 15%, czyli dokładnie wyniesie 2 mln 966,5 tys. zł.

Starosta olsztyński Małgorzata Chyziak liczy na to, że „Łęgucki Młyn” tym razem znajdzie nowego właściciela.
R E K L A M A
banner
– Podjęliśmy decyzję o obniżeniu ceny wywoławczej, ponieważ zależy nam na tym, aby nieruchomość zaczęła na siebie zarabiać i służyła mieszkańcom. W tej chwili stoi pusta i tylko generuje koszty. Ponosi je powiat, który nie ma wśród swoich zadań prowadzenia ośrodka wypoczynkowego. Środki pozyskane ze sprzedaży zasiliłyby budżet powiatu i mogłyby być spożytkowane przede wszystkim na inwestycje drogowe. Poza tym Łęguckiemu Młynowi potrzebny jest inwestor zarówno z portfelem, jak i pomysłem. Jeśli do ośrodka zaczęliby przyjeżdżać ludzie, wpłynęłoby to też na rozwój gminy Gietrzwałd oraz powiatu olsztyńskiego – mówi starosta.

Największym atutem Łęguckiego Młyna jest jego lokalizacja. Z jednej strony są to malownicze, czyste warmińskie lasy, jeziora pełne ryb, cisza i spokój, z drugiej – pobliskie atrakcje turystyczne, jak leśne arboretum w Kudypach, rezerwat bobrów na rzece Pasłęce, Sanktuarium Maryjne z cudownym źródełkiem w Gietrzwałdzie, zabytkowe fortyfikacje z początku XX wieku w Tomarynach, czy pole golfowe w Naterkach. Od Olsztyna dzieli go zaledwie 30 km.

Sam Łęgucki Młyn to urokliwy kompleks budynków o dużym potencjale wypoczynkowym. W skład nieruchomości obejmującej 7,7 ha wchodzą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Zabytkowa mała elektrownia wodna zajmuje prawie 210 m 2, składa się z jazu z zasuwami oraz budynku z generatorami i dwiema turbinami typu Francisa o mocy 32 i 48 kW. Część budynku została zaadaptowana na pokoje hotelowe. Cała posiadłość jest wyposażona w infrastrukturę techniczną. Przy brzegu jeziora stoją dwa pomosty spacerowe. Na terenie ośrodka znajduje się kort tenisowy oraz wiaty z kominkiem i miejscem na ognisko. Nieruchomość otoczona jest ogrodzeniem.

Brak oferenta w pierwszym przetargu bynajmniej nie oznacza braku zainteresowania ośrodka. Po ogólnopolskiej kampanii medialnej do Starostwa Powiatowego w Olsztynie dzwoniło wiele osób. Część z nich wzięła udział w dniach otwartych, kiedy to osobiście można było przekonać się o potencjale posiadłości. Być może przedsiębiorcy, znając przepisy, celowo czekali na obniżenie ceny wywoławczej.

Władze powiatu stoją na stanowisku, że nie ma co zwlekać z kolejną próbą sprzedaży. Zatem ogłoszenie o wszczęciu procedury powinno się ukazać już po 4 maja. Prawdopodobny termin przetargu zostałby wtedy wyznaczony na początek lipca. Dobrym znakiem niech będą telefony, które już w dniu ogłoszenia informacji o odwołanym pierwszym przetargu, rozdzwoniły się z pytaniem o kolejny termin sprzedaży.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl