Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Milena Brzostek | 2016-04-11 21:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Spotkanie autorskie z Heleną Piotrowską zorganizowało CKB w Dobrym Mieście

Olsztyn24
Spotkanie autorskie z Heleną Piotrowską w Dobrym Mieście (fot. CKB - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Salonie Artystycznym w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście  w sobotę (9.04) odbyło się spotkanie autorskie z Heleną Piotrowska. W przypadku autorki „Przyjdź będziesz tańczyć... wspomnienia o Wojciechu Muchlado” (2004) i dawnej tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”, literatura przeplata się, jakżeby inaczej, z tańcem. Jak się okazuje, pod koniec ub. wieku Helena Piotrowska pracowała w Domu Kultury w Dobrym Mieście jako instruktorka tańca. Wraz z mężem zatańczyła poloneza i mazura na balu charytatywnym w SP nr 2 w Dobrym Mieście, jak też wsparła występem WOŚP.

Kontynuacją tematu tańca ludowego i choreografii jest biogram Wojciecha Muchlado – jako jeden z 14. biogramów twórców ludowych jej autorstwa – w monografii „Nasze dziedzictwo kulturowe” (2014).

Autorka zwierzyła się z daru przewidywania zdarzeń i podała przykłady, jak jedna książka „rodzi” drugą: po napisaniu książki o choreografie otrzymała propozycję przybliżenia postaci dyrektorki szkoły specjalnej w Olsztynie – „Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Triebling” (2009). O kontaktach z malarzem, rysownikiem, działaczem społecznym, bohaterem „Życie jest sztuką a sztuka życiem. Rzecz o Hieronimie Skurpskim” (2005), napisała w rozdziale zbioru „Artysta, który miał świadomość spełnienia” (2014). Po biografii artystki tkaczki „Hulajnitka. Życie i twórcze dzieło Barbary Hulanickiej” (2010), trafił jej w ręce temat plenerów ujętych w monografii „60 Lat Okręgu olsztyńskiego ZPAP„ (2009).
R E K L A M A
banner
Omawianiu tematyki poszczególnych książek towarzyszyły: zdjęcia z występów, tkanina podwójna Barbary Hulanickiej, grafika Hieronima Skurpskiego oraz lalka kokeshi, którą z Igrzysk Olimpijskich w Tokio 1964 przywiózł trener kajakarstwa i propagator idei olimpijskiej, bohater „Kocham młodzież. Marian Rapacki, trener-wychowawca” (2014).

Najwięcej emocji podczas zbierania i opracowywania materiału wzbudziły w Helenie Piotrowskiej „Zakrętasy” (2014) – rzecz o tragedii ludności mazurskiej – w których częściowo zawarła losy swojej rodziny. Jak stwierdziła, na miejsce ludności mazurskiej, która w większości po wojnie wyjechała do Niemiec, przybyli Polacy, w tym repatrianci ze Wschodu, których losy wojenne opisała w „Czyżby diabeł ostatnią skrzynię otworzył?” (2013) [pozycja zrealizowana w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010)].

Dzięki „W Warkoczu spalin. Rodowód i pasje Kazimierza Kurgana” (2014) sięgnęła do epizodów z I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny św. ale przede wszystkim do sportu motorowego w PRL.

Ostatnia publikacja „Weźcie to dziecko” (2015) jest, w odróżnieniu od poprzednich, z gatunku powieści. Akcja dzieje się współcześnie i dotyka problemu dziecka odrzuconego, które trafia do domu dziecka, a następnie do rodziny zastępczej.

Helena Piotrowska dała wyraz konsekwencji w dążeniu do celu. Cieszy ją wiedza, jaką zdobywa podczas zgłębiania tak różnorodnych tematów. W czasie spotkania wynikł temat wymogu, jaki stawiany jest literaturze faktu; pozwoliła nam zajrzeć za kulisy pisarskie i wydawnicze.

Na pytanie z widowni, czy czuje się bardziej choreografem, czy pisarką, połączyła oba te stany w zabawne anegdoty.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.