Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2016-04-19 16:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Gorąco wokół sporu o należności za budowę sieci internetu szerokopasmowego w województwie

Olsztyn24
Józef Pomiećko z EPRT m.in. reprezentował dzisiaj w rozmowach podwykonawców sieci | Więcej zdjęć »
Kolejny protest firm budujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego sieć szerokopasmowego internetu odbył się dzisiaj (19.04) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Podwykonawcy inwestycji domagali się od samorządu województwa zapłaty za wykonane prace, ponieważ główny wykonawca inwestycji nie uregulował wobec nich należności, a ta wynosi 13 mln zł.

Na inwestycję składało się wykonanie m.in. 2,3 tys. km sieci światłowodowej, 216 węzłów dystrybucyjnych, 10 węzłów szkieletowych oraz dwóch centrów zarządzania siecią, której przepustowość wynosi 100 GB/s.

Sieć szerokopasmowego internetu samorząd województwa budował od 2013 roku. Inwestycję zakończono i rozliczono pod koniec 2015 roku. Wartość kontraktu zrealizowanego w partnerstwie publiczno-prywatnym Urzędu Marszałkowskiego i spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe z Warszawy wyniosła 316 mln zł.
R E K L A M A
banner
Prace budowalne w wyniku przetargu powierzono spółce, która wyłoniła trzech głównych wykonawców. Ci natomast zlecili je podwykonawcom. Podczas rozliczania inwestycji rozgorzał spór m.in., kto ma ponieść dodatkowe koszty wynikłe w czasie prowadzenia robót, których nie zaplanowano w kontrakcie oraz o utrzymywanie i konserwację powstałej sieci. Jeden z trzech głównych wykonawców przestał też opłacać roboty podwykonawców - w sumie dwóm firmom: EPRT i Łączpol, jest winny 13 mln zł. Dlatego też chcą one, by to samorząd województwa wypłacił im zaległą kwotę.

- Rozmawialiśmy w tej sprawie z samorządem województwa wiele razy, deklaracje były, a pieniędzy nie ma - mówił dziennikarzom właściciel Łączpolu Józef Poltrok.

Wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska, po pierwszej części spotkania z przedstawicielami obu protestujących firm poinformowała, że samorząd już zapłacił za wykonane prace. Ostatnią transzę, wynoszącą 55 mln zł, zarząd zdecydował umieścić w depozycie sądowym do czasu zawarcia ugody ze stronami sporu, aby zagwarantować środki na wypłaty dla podwykonawców. Niestety na zawarcie wypracowanej podczas poprzedniego spotkania ugody nie wyraził zgody przedstawiciel głównego wykonawcy, dlatego też podwykonawcy do tej pory nie otrzymali swoich pieniędzy. Jak podkreślają, każdy dzień zwłoki może skutkować ich bankructwem, dlatego przybyli dzisiaj na kolejne negocjacje z mocnym postanowieniem zawarcia ugody.

Józef Pomiećko z EPRT po pierwszej części dzisiejszego spotkania przyznał, że udało się uzgodnić propozycje ugód z województwem w 90. procentach.

- Jednak na pieniądze zdeponowane w sądzie będziemy czekać nie wiadomo jak długo, a każda zwłoka sprawia, że firmy, które dla nas pracowały padają - powiedział.

Przedsiębiorcy uważają, że lepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby wypłacenie przez samorząd województwa pieniędzy ze środków własnych. Wicemarszałek Jaskulska nie była przychylna tej propozycji, wyjaśniając że samorząd nie może płacić dwa razy za te same prace.

Dyskusja w obecności dziennikarzy przerodziła się w kłótnię (jej spore fragmenty oraz wypowiedzi obu stron sporu zarejestrowaliśmy na filmach wideo), podczas której zadecydowano o kontynuowaniu przerwanych negocjacji w atmosferze silnego nacisku przedsiębiorców, aby opracować treść ugód w całości i jeszcze dzisiaj je zawrzeć.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wicemarszałek Sylwia Jaskulska o negocjacjach z podwykonawcami

»

19-04-2016

image
Józef Pomiećko o sporze ws. budowy sieci internetu szerokopasmowego w województwie

»

19-04-2016

image
Fragment kłótni podczas spotkania ws. sieci szerokopasmowego internetu

»

19-04-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl