Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Elżbieta Mierzyńska | 2016-05-04 20:14 | Rozmiar tekstu: A A A
Biało-czerwona sobota w Chicago

Olsztynianki w paradzie

Olsztyn24
Anna Krysińska i Cecylia Rożnowska z zespołem Polonia | Więcej zdjęć »
Byłe olsztynianki, Cecylia Rożnowska i Anna Krysińska, matka z córką, obie związane historią z zespołem Warmia, wezmą udział w wielkiej Paradzie Konstytucji 3 Maja w Chicago. Ta znana parada przejdzie głównymi ulicami Chicago po raz 125. Tegoroczne wydarzenie zaplanowano na 7 maja i tym razem znajdzie się ono w bezpośredniej transmisji TVP Polonia. Parada ruszy o 18.30 polskiego czasu.

Mówi się tam, że tego dnia Chicago zmienia barwy na biało-czerwone. Polacy w sposób niezwykle żywiołowy, barwny i patriotyczny demonstrują pamięć o swojej ojczyźnie i szacunek dla jej historii. W ten sposób chcą też uczcić pamięć historycznego dokumentu - pierwszej demokratycznej konstytucji w Europie i drugiej na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Każdego roku w paradzie uczestniczą tysiące osób sercem oddanych sprawom Polonii i Polski.

W tegorocznej paradzie po raz kolejny biorą udział olsztynianki związane wcześniej ze znanym zespołem folklorystycznym Warmia – to matka z córką, panie Cecylia Rożnowska i Anna Krysińska. Obie zajmują się promocją polskiej kultury za granicą i zaangażowane są w rozwój zespołu Polonia, w którym tańczy już córka pani Anny, czyli wnuczka pani Cecylii. Biorąc udział w największej poza granicami Polski paradzie zawsze chcą prezentować polskie wartości, historię, tradycję i kulturę. Co roku parada ma swoje ważne hasło, w tym roku jest nim: 1050 lat chrztu Polski. O godz. 16.00 czasu polskiego zostanie podniesiona uroczyście polska flaga w Daley Plaza. Parada rozpocznie o godz. 18.30 i przejdzie głównymi ulicami centrum Chicago. Zakończy ją uroczysty koncert w Grant Park, Michigan Ave.
R E K L A M A
banner
Zaszczytną funkcję wielkiego marszałka Parady będzie pełnił w tym roku Jan Krawiec, kombatant II wojny światowej, były więzień hitlerowskich obozów zagłady i były redaktor naczelny „Dziennika Związkowego”. Wicemarszałkami parady zostały: Sekretarz Stanu w kancelarii premiera RP, Senator Anna Maria Anders oraz Lucyna Migała, dyrektor artystyczny i menedżer zespołu Lira Ensemble. Królową tegorocznej Parady została 18-letnia Ada Eźlakowska.

W tym doniosłym wydarzeniu udział wezmą organizacje polonijne, kluby, szkoły polskie, przedstawiciele biznesu oraz Polacy mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Tradycyjnie też Komitet Parady 3 Maja zaprosił całą Polonię na bankiet. Uroczysta kolacja i zabawa zostały zaplanowane w salach bankietowych White Eagle Banquets, wejście (donacja) 65 dolarów od osoby.

Niedawno miałam przyjemność spotkać Annę Krysińską w Olsztynie. Odwiedzała znajomych i miejsca, które tu kocha. Zakupowała też zamówione wcześniej stroje do polskiego zespołu w USA, ponieważ tylko w Polsce mogą być dobrze uszyte. Kiedy piłyśmy kawę u wspólnej znajomej przy oknie w jednym z olsztyńskich wieżowców, Ania wciąż patrzyła w to okno i powtarzała, że jest tu naprawdę  pięknie. „U nas w USA jest inaczej, to nieporównywalne, inna skala wszystkiego, ale tu jest pięknie. I Polacy są tu piękni, tylko za rzadko się cieszą, za rzadko się wspierają ”. Polska paradę w Chicago charakteryzuje wielka radość i duma.

Elżbieta Mierzyńska

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.