Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-05-04 21:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Sikawkę z 1834 roku i hełm strażacki z lat 30. minionego wieku prezentuje Muzeum Nowoczesności

Olsztyn24
Strażacka ekspozycja w Tartaku Raphaelsohnów | Więcej zdjęć »
Wyjątkowe rarytasy można od dziś (4.05) przez miesiąc oglądać w Tartaku Raphaelsohnów - Muzeum Nowowczesności w Olsztynie. W ramach nowego cyklu ekspozycji pod hasłem „Eksponat Miesiąca”, i w związku z obchodzonym dzisiaj Dniem Strażaka, muzeum zaprezentowało dwa zabytki techniki związane z działalnością straży pożarnej: sikawkę czterokołową z 1834 roku oraz polski hełm strażacki z lat 30 XX wieku. Oba esponaty są własnością Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, a w muzeum zaprezentował je druh Grzegorz Matczyński - dyrektor wykonawczy Zarządu Wojewódzkiego OSP RP w Olsztynie.

Prezentowana w Muzeum Nowoczesności sikawka została wyprodukowana w 1834 roku przez zakład „L.Steinfurt” w Królewcu dla straży pożarnej we wsi Lowenstein (obecnie Lwowiec w gm. Sępopol, pow. Bartoszycki). W drugiej połowie lat 70. XX wieku została przekazana do Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Biskupcu, gdzie była używana jako rekwizyt podczas pokazów strażackich. Jest prawdopodobnie najstarszą zachowaną w stanie oryginalnym sikawką w regionie oraz jednym z najstarszych zachowanych urządzeń wyprodukowanych w zakładach Steinfurta.

Zasada działania sikawki polegała na napełnianiu zbiornika - skrzyni (długość 130 cm., szerokość 60 cm, wysokość 50 cm) wodą. W skrzyni znajdują się dwa tłoczyska w cylindrach uruchamiane metalową dwuramienną dźwignią, które pompowały wodę przez nasadę tłoczną, do której podłączano najpierw rury skrętne, a później węże. W sikawce zamontowany jest powietrznik, dzięki któremu podawany strumień wody był ciągły.
R E K L A M A
banner
Więcej o wystawionych w Muzeum Nowoczesności strażackich eksponatach oraz ich prezentacji na nagranych przez nas filmie z otwarcia ekspozycji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie ekspozycji „Eksponat Miesiąca” w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie

04-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl