Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-05-05 13:21 | Rozmiar tekstu: A A A

XVII Samorządowe Forum Ekologiczne odbywa się w Olsztynie

Olsztyn24
XVII Samorządowe Forum Ekologiczne | Więcej zdjęć »
W Olsztynie rozpoczęło się dziś (5.05) XVII Samorządowe Forum Ekologiczne. Dwudniowe spotkanie samorządowców z Warmii i Mazur poświęcone jest gospodarce odpadami komunalnymi, a clou porządku spotkania stanowi projekt aktualizacji planu gospodarki odpadami dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2016-2020, który zaprezentowała uczestnikom forum Sylwia Jaskulska - członek zarządu województwa.

- Od czasu kiedy marszałek województwa powołał grupę roboczą do aktualizacji wojewódzkiego planu gospodarki odpadami trwa intensywna praca nad tym ważnym dla naszego regionu dokumentem - mówi Sylwia Jaskulska. - Dzisiejsza konferencja poświęcona jest właśnie gospodarce odpadowej i na niej się skupiamy. Chcemy podsumować  prace nad dokumentem prowadzone przez przedstawicieli regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) i instalacji zastępczych, przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i pracowników Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na liście obecności znalazło się ponad 170 nazwisk. Licznie reprezentowane były gminy, które dotychczas poddawały w wątpliwość obowiązujący plan gospodarki odpadami. Przed wejściem do Park Hotelu, gdzie odbywa się forum, Ruch Narodowy zorganizował pikietę, której uczestnicy rozdawali wchodzącym do hotelu apel do władz województwa o zreorganizowanie systemu gospodarki odpadami oraz o odstąpienie od projektu budowy spalarni śmieci w Olsztynie. Na zasadniczę zmiany dotychczas obowiązującego systemu niezadowoleni raczej liczyć nie mogą.
R E K L A M A
banner
- Nasze województwo zostało podzielone na cztery rejony przetwarzania odpadów i tutaj nie będzie żadnej zmiany - wyjaśnia Sylwia Jaskulska. - Te inwestycje, które powstały ze środków unijnych muszą zostać utrzymane, bo wszystkim nam powinno zależeć, żeby nie zwracać zainwestowanych pieniędzy do budżetu Unii Europejskiej. W tym zakresie polityka władz województwa jest spójna: co zostało w województwie zbudowane - musi być utrzymane. Są to nowoczesne zakłady, które nie zagrażają naszemu środowisku, a przede wszystkim naszemu życiu i zdrowie. Ponadto samorządowcy powinni być świadomi zadań, jakie nałożył na nich ustawodawca w zakresie gospodarki odpadami. Wszyscy więc powinniśmy dążyć do tego, aby w ramach stworzonego systemu gospodarki odpadami opłaty za zagospodarowanie śmieci dla mieszkańca województwa były jak najniższe.

Program forum na dzisiaj przewiduje dwa panale tematyczne:

1) zapobieganie powstawaniu odpadów,   
2) narzędzie realizacji gospodarki odpadami.

Po każdym z panelu przewiduje się dyskusję uczestników. Organizatorzy zakłądają też wypracowanie wspólnego stanowiska uczestników forum, które da podstawy do ewentualnych korekt wojewódzkiego planu gospodarki odpadami przed jego zatwierdzeniem przez sejmik województwa.

Jutro w planach uczestników forum jest wizyta studyjna w olsztyńskim ZGOK-u, w ramach której odbędzie się zwiedzanie zakładu. Ponadto prezes zarządu MPEC w Olsztynie Konrad Nowak przedstawi temat „Budowa elektrociepłowni na paliwo z odpadów w województwie”.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~mieszkaniec mazur / 2016-05-05 22:23
Zapraszam do lektury artykułu na temat setek ton śmieci zalegających w gminie Prostki Powiat Ełcki od kilku lat! Może tam Państwo Posłowie i szanowni delegaci byście zorganizowali wyjazdowe szkolonko i pomogli ludzioim tam mieszkającym oraz lokalnemu samorządowi!!! Zapraszam do przeczytania artykułu http://miasto-gazeta.pl/index.php/czy-senator-malgorzata-kopiczko-pomoze-prostkom/ Czy senator Małgorzata Kopiczko pomoże Prostkom? | Miasto-gazeta.pl- ełcki portal informacyjny Minęły już ponad 3 lata, a śmieci na Osiedlu Leśnym w Prostkach, jak leżały, tak leżą. W poniedziałek, 18 kwietnia, na miejscu przeprowadzona została kolejna… miasto-gazeta.pl
~wowa / 2016-05-05 15:25
Jaka ta pani wicemarszałkowa jest ładna.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XVII Samorządowe Forum Ekologiczne w Olsztynie (1)

»

05-05-2016

image
XVII Samorządowe Forum Ekologiczne w Olsztynie (2)

»

05-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.