Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2016-05-13 13:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńskie instytucje kultury i galerie zapraszają na Noc Muzeów

Olsztyn24
Na wydarzenie zaprasza m.in. Muzeum Warmii i Mazur
Już jutro (14.05) odbędzie się Międzynarodowa Noc Muzeów. Z tej okazji muzea, instytucje kultury i galerie prywatne, także w Olszynie, przygotowały dla swoich gości mnóstwo ciekawych atrakcji. O tym, co czeka na olsztynian w ramach tej akcji, informujemy poniżej.

Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sztuki (godz. 18.00–24.00, Al. Piłsudskiego 38):

» Kiermasz wydawnictw BWA
R E K L A M A
banner
Kilkadziesiąt tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach – już od 1 zł! Do kupienia m.in. katalogi, albumy, plakaty.

» Spotkanie z Krzysztofem Millerem, godz. 18.00

Pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego – „W oku Boga” (2012)

Spotkanie z autorem wystawy „Niedecydujący moment”, jednym z ważniejszych polskich fotoreporterów, reporterem wojennym, laureatem prestiżowych nagród. Fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrotu w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo. W 2013 r. opublikował książkę 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego. Jest stowarzyszony w Związku Polskich Artystów Fotografików. Podczas spotkania odbędzie się projekcja krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „W oku Boga” (reż. Wojciech Królikowski, Polska, 2012, 22 min).

Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Kucner (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

» Koncert: Maciek Szymczuk (AABZU), godz. 20.00 (pod kopułą Planetarium)

Maciek Szymczuk splata ambient, psychodelię, muzykę etniczną i eksperymentalną elektronikę w atmosferyczną muzykę na pograniczu snu i jawy. Twórczość jest dla niego zawsze podróżą w głąb siebie, poszukiwaniem wewnętrznego światła. W duecie z Zenialem (Łukaszem Szałankiewiczem) tworzą AABZU – różnobarwną muzyczną miksturę, która zabiera słuchacza w wyjątkowo egzotyczną podróż. Najważniejsze płyty: „Dilmun” (2002), „Mik-musik na fortepian, chór i orkiestrę” (2003, Mik-Music), „Echoes” (2005, Simple Logic Rec.), „Looking For Shooting Stars” (2005, Simple Logic Rec.), „Ways” (2011, Zoharum), „Clouds” (2013, Zoharum), „Music for Cassandra” (2015, Zoharum).

Najnowsza solowa płyta Maćka Szymczuka to dziesięć utworów składających się na muzyczną opowieść o mitologicznej Kasandrze i śmierci – jako sile wszechogarniającej i nieuniknionej. Rytm kroków Śmierci, która jak na średniowiecznych rycinach kroczy przez świat, wyznacza oś, wokół której Maciek Szymczuk buduje swoje utwory. Mimo mrocznego tematu płytę przepełniają jasne i przestrzenne utwory – nastrojowe ambientowe pejzaże splatają się tu z melodyjnymi kompozycjami. Na „Music for Cassandra” Maciek Szymczuk odwołuje się do klimatu swoich poprzednich wydawnictw – kojącego i głęboko kontemplacyjnego. Medytacyjna, czasami transowa aura towarzyszy nam przez całą czterdziestominutową – wyłącznie instrumentalną – płytę, na której słyszymy brzmienia m.in. instrumentów smyczkowych, dętych i perkusyjnych. Obecnie nagrywa kolejną płytę, która powinna ukazać się w 2017 roku.

» Zwiedzanie aktualnych wystaw:

Krzysztof Miller „Niedecydujący moment” (fotografia)
Grzegorz Klaman „Fear and trembling / Bojaźń i drżenie”.

Galeria Sztuki Scena X (godz. 21.00 - 00.00, ul. 1 Maja 5A/120)

» Spontaniczny i ulotny wernisaż nocny „1x”

1x czyli po jednej nowej i/lub wcześniej nie wystawianej pracy zaprezentują: Wilga Badowska, Iwona Bolińska, Małgorzata Bojarska-Waszczuk, Aga (Siguni) Ciszewska, Ada Jankiewicz, Edyta Jurkowska, Marta Lech, Robert Listwan, Paulina Mager, Joanna Milewicz, Jarosław Puczel, Ewa Rubczewska, Anna Stankiewicz-Odoj, Zbigniew Urbalewicz, Marta Wasilewska-Frągnowska i Tomasz Witkowski.

Będzie można również zobaczyć otwartą niedawno wystawę prac Anny Stankiewicz-Odoj pod tytułem „Okruchy”. 

Multimedialna Biblioteka Młodych Planeta 11 (godz. 18.00–24.00, Al. Piłsudskiego 38):  

» Wypożyczania zbiorów
» Projekcja filmu
» Turniej PlayStation3.

Muzeum Nowoczesności Miejskiego Ośrodka Kultury (godz. 19.00–23.00, ul. Knosały 3b): 

Muzeum Nowoczesności przekształci się w przestrzeń fascynujących eksperymentów naukowych! Doświadczenia z wodą i promieniowaniem, niesamowite zjawiska fizyczne, prezentacja najnowocześniejszych materiałów, bliższe spotkania z kauczukiem, a także druk 3D i roboty.

Muzeum Przyrody (godz. 19.30-21.30, ul. Metalowa 8):

» Nocne zwiedzanie Muzeum Przyrody

Wędrówka z latarkami po muzealnej ekspozycji. W świetle latarek posłuchamy opowieści o zwierzętach Warmii i Mazur oraz nocnych głosów zwierząt. Wskazane jest zabranie ze sobą latarek.

» Konkurs I – „Rozpoznawanie głosów warmińskiej i mazurskiej przyrody” (po oprowadzeniu z latarkami)

Konkurs to częściowe przypomnienie przyrodniczych głosów, poznanych podczas nocnego zwiedzania Muzeum. Wskazane jest zabranie ze sobą czegoś do pisania.

» Konkurs II – „Nocni tropiciele zwierząt” (pomiędzy zwiedzaniem z latarkami)

Konkurs dotyczący zwierząt prezentowanych na wystawie. Uczestnicy otrzymają karty z pytaniami, na które będzie można odpowiedzieć podczas samodzielnego zwiedzania wystawy.
Wskazane jest zabranie ze sobą czegoś do pisania.

» Konkurs III – „Tropy i ślady zwierząt”
Uczestnicy będą rozpoznawać tropy i ślady zwierząt, które można spotkać na Warmii i Mazurach.

UWAGA! Po każdym konkursie zostaną wręczone nagrody. Zwycięzcy zostaną wylosowani spośród osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi.

» Nocni odkrywcy przyrody (gra terenowa w parku przy Muzeum Przyrody)

Zabawa edukacyjna pozwalająca odkryć przyrodnicze walory parku przy Muzeum Przyrody. Należy pobrać z kasy muzeum kartę pracy wraz z mapką i instrukcją.

» Zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych.

Muzeum Warmii i Mazur (godz. 19.00–23.00, ul. Zamkowa 2)

» 19.00 - Uroczyste rozpoczęcie Europejskiej Nocy Muzeów  (dziedziniec zamkowy)
» 19.15 - Wernisaż wystawy Zuzanny Janin „Siedmiu ojców”, instalacja (sala przy wieży)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jedna z najważniejszych współczesnych artystek polskich, działająca na granicy mediów i technik, rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji i działań performatywnych. Tworzy rzeźby z waty cukrowej, z pigmentu, z runa leśnego, lotniczych pasków bagażowych, włosów, bielizny, skarpet czy starych samochodów.

Jest autorką słynnego filmu „Walka”, gdzie spotyka się na ringu z zawodowym bokserem, Przemysławem Saletą, oraz głośnego projektu „Widziałam swoją śmierć”. Na podstawie znanego przed laty serialu „Szaleństwo Majki Skowron” zrealizowała wideo instalację „Majka z filmu”, odnalezione w domowych archiwach pamiątki stały się impulsem do realizacji poliptyku wideo „Koniec. Podróż do lęku”.

„Siedmiu ojców” jest kompozycją rzeźbiarską. Postaci mężczyzn artystka umieściła na postumentach z powalonego drzewa, rosnącego nieopodal jej domu. Integralną część stanowią wykonane długopisem wizerunki Ojców i pisane do nich niezwykle intymne listy. Czytanie ich jest jak podróż w czasie, przywołująca dawno zapomniane obrazy. Artystka w ten sposób zmienia konserwatywny stereotyp ojca na rzecz siedmiu mężczyzn, którzy odgrywali w jej życiu tę rolę.

19.30-21.00 - Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie I i II stopnia (Sale Kopernikowskie)
21.30–22.00 - Kwartet smyczkowy Artura Miliana: Dvořak, Mozart (Sale Kopernikowskie)
20.00-23.00 - Nocna panorama Olsztyna (wieża zamkowa)
21.30-22.00 - Wystawa archeologiczna „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna”, zwiedzanie z kuratorem wystawy (II kondygnacja spichrzowa)
22.00 - Wystawa „Olsztyńskie muzealia w Polsce i na świecie”, zwiedzanie z kuratorem wystawy (sale barokowe).

Poza tym podczas trwania imprezy: przymierzalnia strojów historycznych; warsztaty twórcze: średniowieczny konstruktor, pisanie stalówką, zamek na tkaninie i in.; gra w skata, popularną niegdyś na Warmii grę karcianą; dawne gry i zabawy podwórkowe; grupa rekonstrukcyjna - bractwo rycerskie Żywa Historia z Olsztyna, nocna kawiarenka.

Muzealny Maraton – każdy, kto tej nocy odwiedzi zamek, Muzeum Przyrody i Dom „Gazety Olsztyńskiej”, zbierze komplet pocztówek konkursowych otrzyma pamiątkową opaskę silikonową.

Gość specjalny - Syriusz, maskotka Unii Europejskiej.

Olsztyńska Galeria Sztuki (godz. 17.00-22.00, ul. Grunwaldzka 4a/5)

» Wystawa profesora Ludwika Maciąga „Za oknem jest pejzaż”

Parafia Ewangelicko-Augsburska (godz. 19.00–22.00, ul. Stare Miasto 1):

» Zwiedzanie kościoła
» Wystawa fotografii Zofii Jurczyk.

Jak co roku dla uczestników imprezy będzie działała bezpłatna Nocna Linia Muzealna. Autobusy będą odjeżdżały co 15 minut z przystanków na trasie: Muzeum Warmii i Mazur - Dom Gazety Olsztyńskiej - Muzeum Nowoczesności - BWA - Planeta 11 - Muzeum Przyrody.

Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl