Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-05-14 11:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Noc Muzeów odbędzie się również w BWA

Olsztyn24
Siedziba BWA Galerii Sztuki
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. Już w najbliższą sobotę (16.05), w godzinach 17.00-24.00, w siedzibie galerii czekać będą na olsztynian ciekawe atrakcje.

Program Nocy Muzeów w BWA:

» 17.00 Inauguracja II edycji projektu Nieużytki Sztuki; rozmowa o sztuce ekologicznej (prowadzenie dr Anna Drońska - Wydział Sztuki UWM, koordynator Natalia Tejs - BWA)
» 18.00-20.00 Warsztaty plastyczne „Niezwykły świat zwierząt” (prowadzenie Olga Orzeł-Kopeć i Justyna Banasiak - BWA)
» 20.30 Koncert Tańce Snu - India Czajkowska, Sebastian Madejski (pod kopułą Planetarium), organizator - Aleksander Traba
» 18.00-24.00 Zwiedzanie wystaw („Uwięzione w wyobrażeniu” Anny Bujak w sali głównej, „W słoneczne popołudnie” Janusza Połoma w sali kameralnej)
» 18.00-24.00 Projekcja filmów artystycznych („Asylum of the birds” Rogera Ballena, najlepsze i nagradzane filmy studentów z Pracowni Animacji i Filmu Eksperymentalnego Wydziału Sztuki UWM, prowadzonej przez dr. hab. A. Grzybka)
» 18.00-23.00 Kiermasz wydawnictw BWA.
R E K L A M A
banner
Nieużytki Sztuki

Drugi już sezon Nieużytków Sztuki startuje 16 maja o godzinie 17.00 (Tuż przed Nocą Muzeów). Podczas spotkania inauguracyjnego, połączonego z prezentacją katalogu Nieużytków z sezonu 2014, chętni ogrodnicy otrzymają nasiona roślin miododajnych. Na wydarzenie BWA zaprasza nie tylko entuzjastów zieleni, ale także zainteresowanych szeroko pojętą sztuką ekologiczną, która będzie tematem rozmowy z zaproszonym gościem – dr Anną Drońską. Koordynatorem projektu jest Natalia Tejs.

Nieużytki Sztuki to projekt artystki Elżbiety Jabłońskiej, polegający na bezpłatnej dzierżawie nieużytkowanych pasów zieleni przy ośrodkach kultury. W 2014 roku w projekcie wzięły udział najznamienitsze muzea i galerie w całej Polsce, takie jak warszawska Królikarnia, Muzeum Żydów Polskich, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Galeria Arsenał w Białymstoku czy olsztyńskie BWA. Projekt ma na celu przybliżyć mieszkańcom instytucje kultury i zachęcić do częstszego ich odwiedzania przy okazji wizyty w ogrodzie, o który, jak wiemy, należy dbać regularnie.

Anna Drońska - ur. w 1972 roku w Olsztynie. Studia na Wydziale Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskiego w 1999 r. Doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2006 r. Zajmuje się malarstwem, tkaniną eksperymentalną. Od 2006 r. pracuje w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, uczestniczką wielu zbiorowych, a także laureatką ważnych nagród. Spektrum jej twórczych zainteresowań obejmuje obszary związane ze sztuką ekologiczną i głęboką ekologią.

Tańce Sztuki

To oryginalnie duet dwojga eksperymentujących wokalistów, którego założycielami są India Czajkowska i Sebastian Madejski. Ukazał się niedawno ich debiutancki album, nagrany w Studio Dźwięków Niemożliwych Tadeusza Sudnika, a wydany przez label Zoharum. Premiera płyty miała miejsce 10 września 2014.

Zarówno studyjnie, jak i koncertowo Tańce Snu współpracują od dwóch lat z Adamem Rozenmanem (instrumenty perkusyjne, Izrael) i Pawłem Prochnowskim (gitara, Kanada) oraz meksykańskim muzykiem - Danielem Zorzano (viola da gamba). W tym składzie nagrano płytę, przy udziale instrumentów dawnych (viola da gamba, psałterium, cymbały) oraz elektroniki, syntezatorów, gitary elektrycznej i dwóch niekonwencjonalnych głosów. Tańce Snu tworzą improwizowane formy, opowieści śpiewane w wymyślonych językach. Muzyka niełatwa do zaklasyfikowania, w której ambientowe przestrzenie łączą się z echem orientalnych i post-klasycznych wątków.

UWAGA! Koncert odbędzie się pod kopułą Planetarium.

Zwiedzanie wystaw

„Uwięzione w wyobrażeniu” Anny Bujak w sali głównej

Na wystawę Anny Bujak składają się najbardziej charakterystyczne dla tej artystki prace. Prezentowany wybór obiektów i fotomontaży ujawnia główne motywy i strategie artystyczne stosowane przez Bujak: zwierzę jako podstawowa forma i źródło interpretacji, motyw zwierzęcia zranionego, poddanego traumie, zatopionego w swoim otoczeniu, zainteresowanego wyłącznie własnym „byciem”, oraz dematerializacja figury zwierzęcej (rysunek zwierzęcia rozgrywający się w przestrzeni), pozwalająca na ujawnienie istotnych organów wewnętrznych budujących swoistą narrację.

Przesunięcie akcentu z „ludzkiego” na „zwierzęce” pozostaje najistotniejszą cechą prac Anny Bujak. Tytuł wystawy nawiązuje do spostrzeżenia J. Lacana, który pisał, że zwierzęta zostały pochwycone przez spojrzenie świata, uwięzione w wyobrażeniu. Zostały wystawione na widok patrzącego, stały się obrazem, którym odbiorca manipuluje i który modyfikuje.

Anna Bujak - urodzona w 1979 roku, artystka wizualna, rzeźbiarka, autorka instalacji, rysunków i fotomontaży. W latach 2006-2011 studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową z wyróżnieniem obroniła w 2011 roku. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2015 roku nominowana do WARTO, nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej Wrocław dla młodych artystów w dziedzinie sztuk wizualnych. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

„W słoneczne popołudnie” Janusza Połoma w sali kameralnej

Współczesny człowiek stara się uciec od niewygodnego tematu zabijania zwierząt na pokarm dla siebie. Wolimy kontakt z już pozbawionym tożsamości towarem sklepowym, który nie przywodzi na myśl żywego stworzenia, staje się jadalnym produktem. Pozorny humanitaryzm polega na unikaniu kontaktu z drastycznością śmierci i koniecznym dla ludzi pozbawianiu zwierząt życia. Nie uczestnicząc bezpośrednio w uśmiercaniu czujemy się wolni od zabijania. W nowym cyklu zdjęć „W słoneczne popołudnie”, Janusz Połom stara się uświadomić nam naszą konsumencką hipokryzję i jednocześnie pokazać naturalny kontakt ze zwierzęciem w rytuale śmierci. Od niemal sielankowego obrazka ukazującego kroczące w trawie kaczki, autor przechodzi do kolejnych etapów przygotowywania strawy. Kobiety szykują czerninę, zlewają do garnków krew z rozciętych łebków, oskubują kaczki z piór. Czynią to z dbałością i poszanowaniem zwierząt, wpisują się w odwieczny cykl natury, w której człowiek jest mięsożercą. / Małgorzata Kierkus-Prus

Janusz Połom - urodzony w 1950 roku w Toruniu, młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Bywa poetą. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Przez wiele lat przebywał poza krajem, w Kanadzie i Meksyku. Do Polski powrócił w 2001 r. Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczy fotografii na Wydziale Sztuki. Mieszka w rodzinnym domu w gminie Gietrzwałd, na Warmii.

Kiermasz wydawnictw BWA

Już po raz kolejny podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli okazję nabyć galeryjne wydawnictwa w bardzo atrakcyjnych cenach. Szeroki wybór publikacji, ceny już od 1 zł.
 
Warsztaty plastyczne

Galeria pamięta o najmłodszych uczestnikach Nocy Muzeów i to właśnie z myślą o nich przygotowano warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie stworzymy jedno wielkoformatowe dzieło zatytułowane „Niezwykły świat zwierząt”. Warsztaty poprowadzą Olga Orzeł-Kopeć i Justyna Banasiak.

Projekcja filmów artystycznych

„Asylum of the birds” - Roger Ballen

Pracownia Animacji i Filmu Eksperymentalnego przy Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie - stworzona i prowadzona przez dr. hab. Antoniego Grzybka, przedstawia najnowsze, najlepsze i nagradzane filmy studentów:

- Roksan Nikicionek, Patrycja Zdankiewicz - Muertin
- Aleksandra Jarocka - Żywioły
- Dominika Palulis, Katarzyna Schulz - Klatka
- Marcin Rudnicki - Unseen
- Roksan Nikicionek - Witraż
- Łukasz Oleszczuk - Pies Schrödingera
- Katarzyna Schulz - Autystycznie
- Łukasz Antoniak - Infinite

Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl