Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-05-17 18:19 | Rozmiar tekstu: A A A

W kolorowym świecie karmelu

Olsztyn24
Wspólne zdjęcie uczestników warsztatów w ZSGS w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W lutym br. uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie zajęły IV miejsce w Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych, które odbyły się w Warszawie w ramach targów „Expo Sweet 2016”. Nagrodą za ten sukces były warsztaty cukiernicze ufundowane przez działającą przy Zakładach Tłuszczowych Kruszwica Akademię Mistrza. Dzisiaj (17.05) nagroda została „skonsumowana”. Do ZSGS w Olsztynie przyjechali: Mieczysław Chojnowski - Mistrz Świata w cukiernictwie, Michał Kumor - pierwszy Mistrz Polski Szkół Cukierniczych i Jacek Zięba - cukiernik reprezentujący ZT Kruszwica, by podpowiadać przyszłym mistrzom cukierniczego fachu, jakie cuda można wyczarować z karmelu.

- W Olsztynie jesteśmy drugi raz, bo uczniowie ZSGS w dwóch ostatnich edycjach targów „Expo Sweet” wywalczyli sobie nagrody w postaci warsztatów cukierniczych - mówi Jacek Zięba. - Każdego roku Akademia Mistrza dla szkół jeździ do dwunastu szkół w Polsce, w których pokazujemy, jak można zrobić coś więcej niż przewiduje program nauczania cukierników. W tej szkole mamy już 20. uczniów, z którymi „bawiliśmy się” w takie bardziej dojrzałe cukiernictwo.   

- Warsztaty cukiernicze z udziałem najlepszych cukierników organizujemy stosunkowo często - mówi Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. - Tym razem jednak spotkanie ma szczególny charakter - nie tylko gościmy tytularnych mistrzów cukiernictwa, ale także nauczyciela i uczniów z Centre De Formation d’ Apprentis w Chateauroux we Francji - miasta partnerskiego Olsztyna. Francuzi przybywają w Olsztynie na praktykach, więc chcieliśmy im zrobić niespodziankę zapraszając do udziału w warsztatach. Mimowolnie warsztaty przekształciły się w mały konkurs umiejętności polskich i francuskich cukierników.
R E K L A M A
banner
Efektem warsztatów były m.in. wyrzeźbione wręcz w kolorowym karmelu kwiaty, ptaki czy rozgwiazdy. I chociaż nie wszyscy z uczestników osiągnęli postawiony sobie na początku warsztatów cel, nikt nie powinien powiedzieć, że nie nauczył się czegoś pożytecznego.

- ZT Kruszwica od ośmiu lat prowadzą projekt Akademia Mistrza -
mówi Jacek Zięba. - W ostatnich latach wpadł nam do głowy pomysł, żeby cukiernictwem zainteresować młodzież - uczniów różnego typu szkół zawodowych z takim kierunkiem. Chcemy kandydatom na cukierników zaszczepiać pasję do zawodu, pokazać, że cukiernictwo może być artyzmem, pięknem, kolorem, a do tego może być smaczne. Jeżeli tej pasji nie zaszczepimy, to ta młodzież nam się „rozmyje”, ucieknie z zawodu, wyjedzie za granicę. Jeżeli zaś pokażemy, że cukiernictwo to naprawdę coś fajnego, to zawsze parę osób zostanie i będzie kultywować tradycje tego rzemiosła. Stąd więc pomysł, żeby odwiedzać szkoły kształcące cukierników. W tym roku proponujemy warsztaty z karmelu, w przyszłym roku planujemy zorganizowanie warsztatów z czekolady. Jestem przekonany, że uczniowie z olsztyńskiego „Gastronomika” znowu wywalczą takie warsztaty i znowu spotkamy się w tej wspaniałej szkole, w której uczniowie mają wymarzone wręcz warunki do nauki zawodu.

Zapytaliśmy też mistrza, jak ocenia wynik nieformalnej rywalizacji uczniów z Olsztyna i Chateauroux. Odpowiedź była „dyplomatyczna”.

- My, jako jako cukiernictwo polskie, nie mamy kompleksów i nie mamy powodów, żeby wstydzić się swoich umiejętności - odpowiedział Jacek Zięba. - Polacy w cukierniczych konkursach międzynarodowych plasują się na czołowych pozycjach. I chociaż dzięki mediom zawód kucharza stał się w ostatnich latach bardziej prestiżowy, to liczę, że w ciągu kilku lat cukiernicy też pokażą co potrafią i będziemy postrzegani na równi z kucharzami.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Warsztaty cukiernicze „Kolorowy świat karmelu” w ZSGS w Olsztynie

»

17-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.