Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email d./k | 2016-06-25 17:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Nauka też sztuka?

Olsztyn24
Naukowy Piknik „Nauka też sztuka” (fot. Bermard Wawrzyniewicz) | Więcej zdjęć »
Stare Miasto w Olsztynie zamieniło sie dzisiaj (25.06) w niezwykłe laboratorium - za sprawą naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. W ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego przekonywali mieszkańców miasta, że nauka to też sztuka.

W programie zorganizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie i w partnerstwie z Oddziałem Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie pikniku znalazły się m.in. wystawa interaktywnych eksponatów Centrum Nauki Kopernik, dzięki którym zwiedzający mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się jak oszukać swój wzrok i postarać się złamać szyfr.

Odbyły się również rodzinne warsztaty na temat diety bezglutenowej. Rozmawiano o tym, czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Goście bawili się też w „Poszukiwaczy glutenu”, podejmując próbę wymycia go z próbek ciasta z mąki pszennej. Z kolei warsztaty „Smakowita skóra” objęły praktyczne wykorzystanie proszków owocowych do otrzymywania kosmetyków. Każdy z uczestników mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabrać go do domu.
R E K L A M A
banner
Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie wywołali „Prywatne trzęsienie ziemi” i wyjaśniali, dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia, zaś w innych - katastrofy. Warsztaty przygotowane przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie przybliżyły natomiast gościom rolę Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin.

Na olsztynian czekały także warsztaty technik daktyloskopowych, wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych, oraz zajęcia tworzenia samodzielnych modeli bakterii np. bolibrzuszka. Pokazano również pluszowe modele organów uczestniczących w trawieniu (w skali 1:1 lub większej).

W prezentacjach udział wzięli również naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, którzy pokazali, jak ph produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
OLA: Naukowy Piknik Rodzinny „Nauka też sztuka!” w Olsztynie

»

25-06-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.