Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email wb | 2016-07-04 18:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Piłsudczycy przypominają o 100. rocznicy najkrwawszej bitwy Legionów Polskich

Olsztyn24
Waldemar Ziarek i Chleb Legionów | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (4.07) mija 100 lat od rozpoczęcia bitwy pod Kostiuchnówką na Wołyniu - najkrwawszej, a jednocześnie jednej z najmniej znanych bitew Legionów Polskich z oddziałami rosyjskiego XLVI Korpusu Armijnego. O przyczynach bitwy, jej przebiegu i wyniku mówiono dzisiaj w Archiwum Państwowym w Olsztynie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez olsztyński oddział Związku Piłsudczyków RP. W konferencji udział wzięli m.in. prezesa oddziału Związku Piłsudczyków Waldemar Ziarek, profesor UWM Wiesław Łach, olsztyński archiwista Piotr Rafalski i wicemarszałek województwa Miron Sycz.  

Sto lat temu, 4 lipca 1916 roku, Legiony Polskie rozpoczęły pod Kostiuchnówką na Wołyniu walkę z wojskami rosyjskim. Była to najkrwawsza, trwająca trzy dni, bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. Polaków. Legiony Polskie miały zadanie utrzymania zagrożonej załamaniem linii frontu. Zadanie to było związane z planowaną przez Rosję wielką operacją zaczepną, którą miał przeprowadzić gen. Aleksiej Brusiłow. Była to największa ofensywa Armii Imperium Rosyjskiego przeprowadzona na froncie
wschodnim I wojny światowej przeciwko armiom państw centralnych. Dysproporcja sił obu stron była znaczna - legioniści mieli ok. 5,5 tys. strzelców i 800 ułanów. Rosjanie dysponowali 13 tys. piechoty i 3 tys. kawalerii z 46. Korpusu Armijnego. Przeciwnik miał też sporą przewagę w broni, dysponując ok. 120 działami. Na stanie polskich oddziałów znajdowało się 49 ciężkich karabinów maszynowych, 26 dział oraz 15 moździerzy. Legioniści, choć musieli zejść z pola walki, wykonali swoje zadanie, znacząco opóźniając wrogą ofensywę. Dzięki temu front nie został przerwany, a wojska austro-węgierskie wycofały się unikając okrążenia nad Styrem.

Konferencja prasowa poświęcona bitwie pod Kostiuchnówką, której przebieg zarejestrowaliśmy na filmie wideo, była jednym z elementów obchodów 100. rocznicy bitwy. Z tej samej okazji Piekarnia Tyrolska upiekła chleb żytni na liściu kapusty według znalezionej w ukraińskich archiwach receptury z czasów I wojny światowej i z mąki przywiezionej z Wołynia. Chleb ten będzie rozdawany uczestnikom kolejnego rocznicowego wydarzenia, które rozpocznie się dzisiaj o godz. 20.00 w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie. Będzie to uroczysty koncert poświęcony pamięci wydarzenia sprzed 100. lat. W koncercie wystąpią: Joanna Dove, Underfate i Kapela Jakubowa. Podczas koncertu rozdawane będa też materiały informacyjne, których celem będzie rozpowszechnienie wiedzy o bitwie Legionów Polskich pod Kostiuchnówką.

R E K L A M A
banner
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. 100. rocznicy bitwy pod Kostiuchinówką

»

04-07-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.