Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2016-06-30 13:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Chleb i koncert na stulecie bitwy

Olsztyn24
Chleb Legionów będzie wypieczony z mąki dostarczonej z Kostiuchówki | Więcej zdjęć »
Czwartego lipca 1916 roku rozpoczęła się Bitwa pod Kostiuchnówką, która do historii przeszła jako największa polska bitwa I wojny światowej. Specjalnie dla uczczenia wydarzenia Piekarnia Tyrolska z Olsztyna wypiecze tego dnia specjalny chleb tzw. Chleb Legionów.

Mąkę do wypieku chleba dostarczono z Ukrainy, dzięki wsparciu samorządu miasta Łucka w obwodzie wołyńskim, do którego administracyjnie przynależy także Kostiuchnówka. W Kostiuchnówce obecnie mieści się Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego. Chleb wypieczony według receptury z czasów I wojny światowej, zostanie zaprezentowany 4 lipca 2016 roku o godz. 14. w Archiwum Państwowym w Olsztynie (ul. Partyzantów 18).

Wieczorem 4 lipca o godz. 20. w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Pamięci Tych, co odzyskali Niepodległą”.

W koncercie wystąpią Joanna Dove, Kapela Jakubowa i nadzieja polskiego progresywnego rocka zespół Underfate.
R E K L A M A
banner
Joanna Dove to pseudonim Joanny Gołombiewskiej - mieszkającej w Olsztynie, wszechstronnie utalentowanej młodej wokalistki. Współpracowała miedzy innymi z takimi zespołami i muzykami jak: Ucom, Hyndia, Peace Maker, Babsztyl, Dr King, Cezary Makiewicz, z orkiestrą pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Obecnie jest wokalistką rockowego zespołu The Tyro, równolegle występując w  projektach solowych i okolicznościowych. Gdy śpiewa - intryguje, będąc na przemian pełną kobiecości divą, zmysłową pieśniarką, jak i rockowym wampem. Najważniejsze wyróżnienia: pierwsze miejsce na  Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, Grand Prix Festiwalu Piosenki Ryszarda Rynkowskiego w Elblągu, Nagroda Publiczności na Piknik Country Mrągowo.

Kapela Jakubowa założona została w Olsztynie, w roku 1997 przez Tadeusza Machelę - gitarzystę i wokalistę znanego z występów z Piotrem Janczerskim i Ryszardem Klenczonem. Skład zespołu uzupełniają dwie wokalistki Grażyna Bałabańska i Grażyna Mogut oraz multiinstrumentalista Stefan Kulawczuk. Zespół łączy kilka gatunków muzycznych od muzyki folk, rock po country. Do tej pory wydał kilkanaście płyt i odbył kilkaset koncertów w Polsce i Europie.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Underfate z Kwidzynia, który zaprezentuje widowisko multimedialne. Zespół tworzy swoisty mariaż gatunkowy, wypadkową art-rocka, post-rocka, ambientu oraz elementów progresywnego rocka i metalu. Przy czym atmosferą zdecydowanie bliżej im do twórczości grup Lebowski (choć bez takiego instrumentarium) i Besides, słychać też luźne wpływy Pink Floyd - jego gęstej faktury, klimatu oraz brzmienia. Zespół do tej pory wydał dwie płyty, entuzjastycznie przyjęte przez
słuchaczy i krytyków.

Projekt plakatu obchodów rocznicy bitwy wykonała olsztyńska artystka Vanessa Kurmin. Plakat przedstawia Krzyż Legionowy wbity w pole.

Organizatorami wydarzenia są: Związek Piłsudczyków RP, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury przy wsparciu Urzędu Miasta Olsztyn, Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piekarni Tyrolska, Drukarni Spręcograf i firmy Dachland.

Waldemar Ziarek
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl