Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2016-08-07 12:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Rocznica na 102

Olsztyn24
Obchody rocznicy na cmentarzu komunalnym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Szóstego sierpnia 1914 roku, pozostająca od paru dni w pogotowiu bojowym Kompania Kadrowa, wymaszerowała z krakowskich Oleandrów i przez Michałowice, po zburzeniu rosyjskich słupów granicznych, poszła do Miechowa. Był to pierwszy od Powstania Styczniowego regularny oddział Wojska Polskiego, który wyruszył do walki o wolność Ojczyzny. Wydarzenie to było początkiem drogi ku wolności, zakończonej odrodzeniem po 123. latach niewoli – wolnego i niepodległego Państwa Polskiego.

Kadrówkę stanowiło około 180 chłopców. Wolną Polskę w 1918 r. witało około 100 z nich, drugą wojnę przeżyło kilkunastu. I jeden z nich, w okresie międzywojennym, także adiutant Marszałka Piłsudskiego, z czasem płk. dypl. Kazimierz Goebel (w 1914 r. w I kadrowej w I plutonie) po 1945 roku tworzył Pocztę Polską na Warmii i Mazurach. Tu w Olsztynie spoczywa na cmentarzu, jako jedyny żołnierz I Kadrowej.

102. rocznicę wymarszu, Związek Piłsudczyków RP, przy współpracy z Archiwum Państwowym w Olsztynie, uczcił wydarzenie. Podczas uroczystości przybliżono postać płk. Kazimierz Goebla i złożono kwiaty na jego grobie.
R E K L A M A
banner
Na cmentarzu w Olsztynie znajduje się także miejsce ostatecznego spoczynku żołnierza 6 Pułku Piechoty Legionów, Władysława Śmieszka. To o tym pułku Marszałek Śmigły-Rydz mówił: „Pułk szósty był pułkiem, który nie zawodzi..”.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl