Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-08-10 16:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Powiatowe Kino pod Gwiazdami – przystanek pierwszy

Olsztyn24
Powiatowe Kino pod Gwiazdami – przystanek pierwszy w Gietrzwałdzie | Więcej zdjęć »
Pierwszy przystanek Powiatowego Kina pod Gwiazdami upłynął w atmosferze niemal rodzinnej. Jak się okazało, nowa powiatowa impreza przyciągnęła nie tylko mieszkańców samego Gietrzwałdu, ale też między innymi Sząbruka, Naglad i Łupstycha. Coś dla siebie mógł znaleźć i młodszy, i starszy widz. Duża w tym zasługa również partnerów Powiatu – Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego oraz gminy Gietrzwałd.

Ponad 100 osób wzięło udział w pierwszej części imprezy, jaką były projekcje filmowe w mobilnym planetarium. Astronomowie na bieżąco dostosowywali rodzaj filmu do danej grupki widzów. Niektóre dzieci miały okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć projekcję pod kopułą planetarium.

– Najfajniej było wtedy, gdy planety wypowiedziały imię Słońca! – 10-letnia Nadia z błyszczącymi oczami i wypiekami na twarzy opowiadała o filmie.
R E K L A M A
banner
Ten fragment urzekł też jej kuzynkę, 11-letnią Wiktorię, która z bratem bliźniakiem przyjechała aż z Düsseldorfu na wakacje do babć w Gietrzwałdzie i Unieszewie.

- Najbardziej podobało mi się, gdy słońce dowiedziało się, że wokół niego krążą planety. Znam zresztą wszystkie planety w Układzie Słonecznym, tylko czasem zapominam ich nazw – tłumaczył Filip.

Atrakcją dla dzieci był też Mikołaj Kopernik, który chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć. Największe zainteresowanie dorosłych wzbudziła natomiast wystawa meteorytów. Okazy pochodziły m.in. z Meksyku, Chile, Argentyny, Rosji, czy Australii Południowej.

– Dziennie na Ziemię spada około 240 ton meteorytów. Wśród nich zdarzają bardzo ciekawe, na przykład Gao-Guenie. Gdy się na niego patrzy, widać, że coś się srebrzy. To chondry, czyli pierwotna materia zatopiona w kamieniu – opowiadał astronom Maciej Grzemski.

Nie brakowało pytań, na przykład o różnice pomiędzy meteorem a meteorytem, albo między meteorytem a kamieniem.

– Meteoryt jest znacznie cięższy od polnego kamienia, jest też ciemniejszy. Gdy przyłożymy do kamienia magnes, nic się nie stanie. Za to meteoryt, a właściwie żelazo, której jest w nim, będzie magnes przyciągać – wyjaśniał astronom.

W międzyczasie na łączce przy gietrzwałdzkim amfiteatrze zaczęli się gromadzić pierwsi amatorzy kina plenerowego. Na przygotowanych leżakach zasiadły całe rodziny, niektóre opatulone kocami i śpiworami. Wśród widzów znalazł się też wójt Marcin Świeczkowski.

Tuż przed projekcją kinowego hitu odbyła się pogadanka o Mikołaju Koperniku i konkurs z nagrodami. Później przestrzeń rozjaśnił blask ekranu, na którym pojawił się kinowy hit.

Pierwszy przystanek Powiatowego Kina pod Gwiazdami zakończył się późno, ale satysfakcjonująco. Nawet chmury gdzieś odpłynęły, ukazując rozgwieżdżone niebo.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl