Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d./mc | 2016-08-18 15:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Bliżej inwestycji poprawiającej bezpieczeństwo

Olsztyn24
Od lewej: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin (fot. MC - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał dzisiaj (18.08) z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem umowę dotyczącą Bezpiecznego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Zadanie ma być zrealizowane w mniej niż trzy lata.

Bezpieczny Miejski Obszar Funkcjonalny to projekt, przy którym współpracują Olsztyn, sześć sąsiednich gmin (Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda) oraz starostwo powiatowe. Dzięki temu poprawie ma ulec jakość życia mieszkańców.

- Ten projekt jest początkiem realizacji zadań wynikających ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - mówi marszałek Brzezin. - W naszym województwie mamy trzy ZIT-y i to jest sytuacja unikalna w skali kraju.

Bezpieczny MOF to duże i złożone zadanie, które będzie realizowane na terenie olsztyńskiego ZIT. Przy okazji powstanie Regionalne Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Augustowskiej, stworzony zostanie cyfrowy system łączności, spójny system bezpieczeństwa na akwenach.
R E K L A M A
banner
Wśród zadań jest też uruchomienie portalu informacyjnego i aplikacji mobilnych, z których będą korzystać mieszkańcy. Regionalne Centrum Bezpieczeństwa tymczasem zostanie wyposażone w Mobilne Centrum Kierowania.

- Podpisanie dzisiejszej umowy to finalizacja pewnego etapu działań - przypomina prezydent Grzymowicz. - W wielu aspektach podjęliśmy ją już ponad dwa lata temu. Przed nami kolejne umowy na następne zadania. Bezpieczny MOF jest jednak tym najważniejszym z punktu widzenia spokoju mieszkańców.

Wpływ na to może mieć budowa Regionalnego Magazynu Kryzysowego. W obiekcie będą gromadzone m.in. piły, pompy i worki. To w obliczu coraz gwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych może mieć kluczowe znaczenie.

- Teraz nie ma w powiecie takiego magazynu - przyznaje prezydent Olsztyna. - Porywisty wiatr łamiący drzewa, ulewne deszcze powodujące podtopienia zdarzają się coraz częściej. Sprzęt zgromadzony w takim miejscu pozwoli skutecznie reagować służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo.

Liderem projektu jest gmina Olsztyn. Umowa z samorządem województwa została podpisana w obecności wójtów, burmistrzów okolicznych gmin i przedstawicieli starostwa powiatowego.

- Samorządowcy powinni trzymać się razem - twierdzi burmistrz Barczewa, Lech Nitkowski. - To dla nas niezwykle ważna umowa.

Projekt powinien zostać zrealizowany do maja 2019 roku. Jego szacunkowa wartość to niemal 38 mln złotych. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014-2020 pokryje 85 proc. kosztów (nieco ponad 32 mln zł)

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) są nowym instrumentem polityki spójności. Służą wsparciu największych ośrodków miejskich w regionie i stosowane są, gdy strategia rozwoju tych obszarów wymaga zintegrowanego podejścia przez zastosowanie kilku funduszy w ramach więcej niż jednej osi priorytetowej jednego lub kilku programów operacyjnych.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego możliwość korzystania z ZIT będą miały trzy miasta – Olsztyn, Elbląg i Ełk, które ze środków RPO zainwestują odpowiednio: 59, 37 i 18 mln euro.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl