Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2016-08-19 19:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Mundurowi rozbili bank nagród

Olsztyn24
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ | Więcej zdjęć »
Już po raz piętnasty na Wielkich Jeziorach Mazurskich odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ – najtrudniejsze w kraju regaty śródlądowe jachtów typu dezet. Po raz drugi wzięła w nich udział młodzież z klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Olsztynku. Młodzi żeglarze nie tylko powtórzyli ubiegłoroczny sukces, a nawet go pobili, zdobywając złoto i brąz.

Regaty 13 i 14 sierpnia, rozgrywane były w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop. Trasa wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ze startem i metą w giżyckim porcie Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej na jeziorze Kisajno. W sumie do startu przystąpiło 21 ekip. Mundurowi z Olsztynka popłynęli jako dwie załogi na jachtach „Pablo” i „Ekspedyt”. Ten ostatni to nowa jednostka zbudowana przez instruktorów z Yacht Klub Polska Olsztyn. W jej powstawaniu aktywnie uczestniczyła młodzież z olsztyneckiego liceum i to właśnie jej – w nagrodę – przypadł zaszczyt płynięcia w pierwszym starcie jednostki.

Zgodnie z tradycją, start nastąpił o godzinie 13.13. Pogoda była zmienna.
R E K L A M A
banner
– Tuż przed startem zaczęło padać i nie przestawało przez pierwsze 3 godziny. Potem pogoda się poprawiła, pojawiło się nawet słońce. Za to w nocy przeszło kilka ulew, na szczęście było w miarę ciepło. Najważniejsze, że przez cały trwania regat był wiatr (2 – 3 B). Dzięki temu przez prawie całą trasę regat, oprócz kanałów i Węgorapy, załogi nie musiały używać wioseł – relacjonuje Krzysztof Suwiński, nauczyciel młodych żeglarzy z Olsztynka.

Najlepiej wystartował „Rekin” i nie oddał tego prowadzenia aż do mety. Początkowo jego przewaga nad „Bo Warmią” wynosiła kilka minut, ale potem powoli i systematycznie ją zwiększał do 34 minut na mecie. Trzecie miejsce na „Ekspedycie” zajęła załoga siedemnastoletnich licealistów prowadzona przez swojego nauczyciela.

W klasie DZ Klasyczna, zgodnie z oczekiwaniami obserwatorów, trwała zażarta walka. Początkowo prowadziła „Pierwsza Szklanka”, lecz potem wyprzedzili ją licealiści na „Pablo” ze sternikiem Jackiem Bogdanowiczem. Na mecie młodzi żeglarze mieli 9 minut przewagi. Trzecie miejsce ze stratą 57 minut zajęła załoga z Łotwy na „Balandze”.  W klasie DZ Tradycyjna poza konkurencją była „Zakara”, która prowadziła od początku. Nie była to niespodzianka, gdyż „Zakara” zwyciężyła już jedenasty raz i jej rekord był trudny do pobicia. Równo żeglował „Komodor”, ale na ostatnim odcinku trasy znakomitym finiszem wyprzedziła go o 1 minutę „Egeria”.

Nagrody zwycięzcom wręczali Waldemar Buszan, dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński.

– Żeglarstwo to piękny sport. Wymaga nie tylko umiejętności praktycznych i sprawności fizycznej, ale też dojrzałości emocjonalnej. Nasza młodzież sprawiła się rewelacyjnie, jest wspaniałym ambasadorem powiatu – mówiła starosta.

Sukces licealistów z Olsztynka to nie tylko miejsce na podium.

– Patrzę na nich, jak się zmieniają pod wpływem żeglarstwa – mówi Krzysztof Suwiński. – Mam wrażenie, że zdobywają szacunek do samych siebie i nabierają pokory wobec przyrody. Poza tym uczą się współpracować w grupie. Jestem z nich dumny, bo zachowali uwagę i skupienie do końca zawodów – bez snu, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Tego nie da się wgrać poprzez aplikację w smartfonie – śmieje się kapitan.

Mundurowi planują jeszcze w tym sezonie udział w Memoriale Braci Eysmondów, regatach z okazji 50-lecia ZHP Perkoz oraz zawodach o Puchar Babiego Lata i Puchar Prezydenta Olsztyna. Maja jeszcze jedno ciche marzenie – popłynąć w rejsie Dunajem. Trasa liczy 1 tys. km, rozpoczyna się w niemieckim Kelheim, a kończy w Budapeszcie. Ale to już może za rok.
 
Klasyfikacja generalna XV Międzynarodowych Mistrzostw Polski DZ:

1. Rekin
2. Bo Warmia
3. Ekspedyt
4. Pablo
5. Pierwsza Szklanka
6. Balanga

Załoga „EKSPEDYTA” płynęła w składzie: Krzysztof Suwiński, Adrian Kotwicki, Arkadiusz Lubiejewski, Karolina Gutkowska, Milena Jackowska, Magdalena Miecznikowska, Cyprian Durka, Patryk Gawęda, Miłosz Mówiński, Daniel Suwiński, Kamil Suwiński, Sebastian Sawicki.

Na jachcie „PABLO” płynęli: Jacek Bohdanowicz, Justyna Grabowska, Paweł Wachowski, Kamil Obuchowicz, Wiktoria Żebrowska, Aleksander Paluszczyk, Marcin Wiśniewski, Norbert Kardahs, Przemysław Łyndo, Kamil Jakusz de Gostomski, Tomasz Kołsut.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl