Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MK | 2016-08-23 19:48 | Rozmiar tekstu: A A A
Order Zasługi RFN dla Alfreda Czesli

Pomost między narodami

Olsztyn24
Odznaczony Alfred Czesla (fot. MK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Olsztyński socjolog dr Alfred Czesla otrzymał Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. W imieniu prezydenta Joachima Gaucka odznaczenie wręczyła konsul generalna RFN w Gdańsku.

Uroczystość odbyła się we wtorek (23.08) w siedzibie parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na olsztyńskiej starówce. Przed wręczeniem odznaczenia konsul Cornelia Pieper nadmieniła, że mija właśnie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Praktyczna realizacja tego traktatu jest możliwa dzięki takim ludziom jak Alfred Czesla, który tak mocno zaangażował się w rozwój stosunków między obu krajami i poprzez swoje publikacje wytrwale wspiera mniejszość niemiecką na Warmii i Mazurach, podkreślając jej przyjazny stosunek do państwa polskiego.

– Działalność Alfreda Czesli skierowana jest na współpracę, integrację i porozumienie między naszymi narodami, co czyni także jako współzałożyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego – dodała konsul Cornelia Pieper.
R E K L A M A
banner
Z kolei Hartmut Koschyk, pełnomocnik rządu RFN ds. repatriantów, mniejszości narodowych i etnicznych zaznaczył, że mniejszość niemiecka w Polsce mogła się rozwijać dzięki takim ludziom jak Alfred Czesla, który jest pomostem między obu narodami a jednocześnie między katolikami i ewangelikami.

Adres od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego przekazała dyrektor jego biura Agnieszka Warakomska-Poczobutt. Natomiast wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma przekazał gratulacje od prezydenta Piotra Grzymowicza i podkreślił aktywność Alfreda Czesli na rzecz dialogu polsko-niemieckiego. Wręczył mu również statuetkę świętego Jakuba – patrona Olsztyna.

– Jestem dumny, że prezydent RFN przyznał mi tak zaszczytne odznaczenie na 25-lecie traktatu polsko-niemieckiego, tak ważnego aktu polityczno-prawnego. Cieszę się, że mam udział w rozwoju tego dialogu – skomentował wyróżnienie dr Czesla, dodając, że bycie Mazurem i ewangelikiem oznacza wzbogacenie społeczności regionu. Jednocześnie przekazał pozdrowienia i życzenia zdrowia nieobecnemu na uroczystości Erwinowi Krukowi, współzałożycielowi i wieloletniemu prezesowi Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Na zakończenie spotkania bp Rudolf Bażanowski, biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP  podziękował gościom za przybycie i wyraził nadzieję, że proces pojednania między Polakami a Niemcami będzie nadal się rozwijał.

MK

Dr Alfred Czesla, ur. 1945 r. w Mrągowie, socjolog, mazurski działacz społeczny, były pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, Pracowni Analiz Społecznych Stomil i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, publicysta czasopism mniejszości niemieckich w Polsce.


Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl