Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-08-26 08:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Wernisaż wystawy „Dom” Weroniki Tadaj-Królikiewicz na zakończenie wakacji w BWA

Olsztyn24
Od lewej: Weronika Tadaj-Królikiewicz i Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto wczoraj (25.08) wystawę „Dom” Weroniki Tadaj-Królikiewicz, laureatki Grand Prix Olsztyńskiego Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta 2015. Kuratorką ekspozycji jest Małgorzata Bojarska-Waszczuk.

Autorka o wystawie:

Pochodzę z Pasymia (dawne Passeinheim), jestem autochtonem. Moi Rodzice urodzili się na Mazurach w czasie II wojny światowej - Tata w rodzinie protestanckiej, w domu, w którym mówiło się tylko po niemiecku, Mama w rodzinie katolickiej, polskiej, lecz zgermanizowanej. W naszej rodzinie przenikają się tradycje polskie, niemieckie i mazurskie. Również język codzienny, związany przede wszystkim z kuchnią, obejściem, jest mieszanką języka polskiego z niemieckim.
R E K L A M A
banner
Dom to cykl prac rysunkowych, które są swego rodzaju wędrówką do przeszłości. Do przeszłości mojej rodziny, ale i do historii regionu Warmii i Mazur, dawnych Prus Wschodnich (Ostpreußen). Inspiracji do prac szukam głównie w archiwalnych zdjęciach z pierwszej połowy XX wieku, pochodzących przede wszystkim z Pasymia i okolic. Są to głównie zdjęcia z rodzinnego albumu, ale również zdjęcia zarchiwizowane przez pasymskiego pastora czy okolicznych mieszkańców. Interesują mnie głównie ludzie widniejący na zdjęciach, a zamieszkujący niegdyś te tereny. To oni tłumnie wypełniają moje „Domy”, niczym duchy przeszłości.

Weronika Tadaj-Królikiewicz (ur. 1980r.) jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (dyplom 2000 r., specjalizacja: ceramika artystyczna). W latach 2000-2005 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku grafika. W 2005 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem ze specjalności: projektowanie graficzne oraz rysunek; aneksy do dyplomu z malarstwa oraz fotografii. W 2010 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk pięknych, po odbyciu studiów doktoranckich w latach 2005-2009 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Artystka zajmuje się rysunkiem, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym i fotografią. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz na ponad czterdziestu wystawach zbiorowych.

Uczy rysunku w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Wystawę można oglądać do 2 października w sali kameralnej galerii.

Więcej informacji dostępnych jest w zapisie wideo wernisażu. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Dom” Weroniki Tadaj-Królikiewicz w BWA

25-08-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl