Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-08-30 13:40 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL: Rolnik nie cytryna...

Olsztyn24
Konferencja prasowa Urszuli Pasłąwskiej i Stanisława Żelichowskiego (PSL) | Więcej zdjęć »
Sytuacji w polskim rolnictwie i edukacji poświęcona był dzisiajsza (30.08) konferencja prasowa działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego na Warmii i Mazurach. Krytyczne uwagi o działalności rządu w tych dziedzinach przedstawili: posłanka Urszula Pasławska i prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Warmii i Mazur Stanisław Żelichowski.

Zdaniem polityków PSL, dziesięciomiesięczne rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do dramatycznej sytuacji w polskim rolnictwie. Najbardziej palącym problemem rolników są bardzo niskie ceny produktów rolnych w skupach. Przykładowo: litr mleka na Warmii i Mazurach kosztuje 40-70 groszy, a niedawno kosztował ok. 1,70 zł. Kilogram wiśni w skupie kosztuje złotówkę, dwa razy mniej niż w 2015 roku. Za tonę pszenicy rolnicy otrzymują 580 złotych - o 120 złotych mniej niż przed rokiem. Produkcja rolna powoli staje się nieopłacalna.
 
- Politycy powinni mieć dwa rodzaje zdolności: jak zdobyć władzę i jak tę władzę utrzymać - powiedział Stanisław Żelichowski. - Żeby utrzymać władzę, trzeba mądrze rządzić. To co się dzieje nie świadczy jednak o mądrym rządzeniu. Żeby zdobyć władzę PiS obiecało rolnikom „gruszki na wierzbie”. Miały być interwencje, a wszystkie sprawy nierozwiązane od lat miały być rozwiązane. Dziś dochodzimy do dramatu. Rolników nie można tak upokarzyć. Rolnik to nie cytryna, nie da się do końca wycisnąć.

- PSL jako partia, która zawsze była blisko wsi, blisko rolników, dzisiaj pyta ministra Jurgiela, kiedy i w jaki sposób zacznie realizować swoje obietnice wyborcze -
dodała Urszula Pasławska. - Bo pamiętamy, że obiecał rolnikom wyrównanie dopłat unijnych, obiecał ceny minimalne i skupy interwencyjne. Nie można rolników mamić, składać obietnice w kampanii wyborczej, a później zostawić ich samych sobie.

Działacze PSL zapowiedzieli złożenie na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu sejmu (5-6.09) zapytań i interpelacji kierowanych szczególnie do ministra Krzysztofa Jurgiela, w sprawie planów uspokojenia sytuacji na rynku rolnym.
R E K L A M A
banner
Urszula Pasławska i Stanisław Żelichowski chaosem nazwali sytuację w edukacji. Nie poparte konkretami zapowiedzi ministra edukacji Anny Zalewskiej przeprowadzenia rewolucji w edukacji budzą zaniepokojenie środowiska nauczycieli, ale także rodziców, niepewnych przyszłości swoich dzieci.    

- W eterze słyszymy o likwidacji gimnazjów, zmniejszeniu liczby godzin nauki języka obcego, zwiększeniu liczby godzin historii, powszechnej lustracji w oświacie, od sprzątaczki po dyrektora - powiedziała Urszula Pasławska. - Wydaje się, że reforma, którą chce nam zafundować PiS, jest reformą, która nie tylko budzi duży niepokój dotyczący miejsc pracy dla nauczycieli, ale też ogromną niepewnośc rodziców, którzy nie wiedzą, czy dziecko, które dzisiaj pójdzie do gimnazjum, za rok nie zostanie cofnięte do podstawówki. Apelujemy do rządu, aby przygotował projekt ustawy i wówczas będzie można rozmawiać o zmianach. Sami jako PSL proponujemy, żeby nie likwidować gimnazjów, ale je wzmocnić, zwiększyć finansowanie z 4,5 procenta PKB do 6 procent PKB, co skutkowałoby m.in. zmniejszeniem klas i zwiększeniem liczby godzin języka obcego. Uważamy też, że polskie państwo stać na to, żeby posiłki w szkole były dla wszystkich dzieci.

- Jesteśmy krajem na dorobku - dodał Stanisław Żelichowski. - Żeby sprostać największym krajom, młody Polak musi być nie gorzej wykształcony jak młody Niemiec, Francuz czy Amerykanin. Ten zamęt, który ma miejsce w oświacie nie powoduje, że młodzi Polacy będą chcieli konkurować na otwartym rynku pracy. Wprowadzając chaos w nauczanie PiS osłabi nasz kraj na wiele dziesięcioleci, straty mogą być nie do odrobienia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa działaczy PSL w Olsztynie [30.08.2016]

30-08-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl