Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-04-14 11:53 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL przeciwko noweli ustawy o lasach

Olsztyn24
Urszula Pasławska - PSL, posłanka na Sejm RP

Wczoraj (14.04) sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach, która pozwala na wykup lub pierwokup prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe po 1 maja br. Za przyjęciem noweli głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Nowe prawo krytykuje opozycja, która wskazuje, że uderza ono w konstytucyjne prawo własności. W tej sprawie oświadczenie do mediów przesłała posłanka PSL z Warmii i Mazur Urszula Pasławska. Oświadczenie publikujemy niżej w całości.

Polskie Stronnictwo Ludowe sprzeciwia się planom ingerowania w prawo własności prywatnych lasów, co zakłada przygotowana przez rząd i przyjęta 13 kwietnia przez Sejm nowelizacja ustawy o lasach. Bardzo wiele wątpliwości budzą zapisy zakazowe ustawy, takie jak dziedziczenie testamentowe czy darowizna. Zmiany wejdą w życie już 1 maja 2016 br. Od tego czasu prywatny właściciel lasu nie będzie mógł go sprzedać czy oddać w formie darowizny kolejnej prywatnej osobie. Prawo do pierwokupu, a nawet w ustalenia ceny, będą miały Lasy Państwowe.

Polskie Stronnictwo Ludowe zgadza się, by Lasy Państwowe w ramach programu zwiększania lesistości kupowały lasy od właścicieli prywatnych, których jest około 1,5 mln i władają około 2 mln ha lasów, ale na zasadzie dobrowolności. To jest jak najbardziej dobra inicjatywa. Sam projekt ustawy jest jednak niekonstytucyjny, bo narusza święte prawo własności. Blokuje możliwość sprzedaży czy darowania lasów bez zgody nadleśnictwa, które ma 30 dnia na wyrażenie swojego zdania. Sprzedający nie będzie mógł się wycofać z transakcji jeśli kwota ustalona przez Nadleśnictwo, a nawet sąd, nie będzie satysfakcjonujaca. To droga do nacjonalizacji lasów i ziemi do niej przyległej.

R E K L A M A
banner
Niepokój Polskiego stronnictwa Ludowego budzi również fakt, że bardzo podobne zapisy, również wbrew prawu własności, znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o obrocie ziemią. Część z nich udało nam się zablokować, jak na przykład zakaz dziedziczenia ojcowizny przez dzieci rolników mieszkających w innych miejscowościach, dający prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Wczoraj zamach na prawo prywatnej własności ziemi rolnej, dziś zamach na prywatne lasy, co będzie następne?

Urszula Pasławska

Komentarze [4]
~ / 2016-04-14 20:47
ograniczenia moja wlasnosc czy to zabor moje i ja decyduje cofamy sie do panszczyzny narzucajac wole innych gdzie wlasnosc co to wogole ozacza teraz wlasnosc wyciac swego nie moge bez zgody panstwa i jeszcze zabrac chca
~korek1 / 2016-04-14 20:29
Znawczyni się znalazła jak była przy władzy sprzedawali i nie liczyli się z nikim a teraz będą uczyć uczciwości zaPOmniał wół jak cielęciem był.
~petr / 2016-04-14 13:37
t a Pani to zawsze jest przeciw, tylko była za sprzedażą PKS Olsztyn Retail Provider, zobaczymy co będzie dalej z PEKAESEM, już do Suwałk nie jeżdzą co będzie dalej??
~Polka / 2016-04-14 12:51
Pasławska - w czyim interesie i imieniu Ty się wypowiadasz? bo chyba nie Polaków.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl