Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-04-14 11:53 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL przeciwko noweli ustawy o lasach

Olsztyn24
Urszula Pasławska - PSL, posłanka na Sejm RP

Wczoraj (14.04) sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach, która pozwala na wykup lub pierwokup prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe po 1 maja br. Za przyjęciem noweli głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Nowe prawo krytykuje opozycja, która wskazuje, że uderza ono w konstytucyjne prawo własności. W tej sprawie oświadczenie do mediów przesłała posłanka PSL z Warmii i Mazur Urszula Pasławska. Oświadczenie publikujemy niżej w całości.

Polskie Stronnictwo Ludowe sprzeciwia się planom ingerowania w prawo własności prywatnych lasów, co zakłada przygotowana przez rząd i przyjęta 13 kwietnia przez Sejm nowelizacja ustawy o lasach. Bardzo wiele wątpliwości budzą zapisy zakazowe ustawy, takie jak dziedziczenie testamentowe czy darowizna. Zmiany wejdą w życie już 1 maja 2016 br. Od tego czasu prywatny właściciel lasu nie będzie mógł go sprzedać czy oddać w formie darowizny kolejnej prywatnej osobie. Prawo do pierwokupu, a nawet w ustalenia ceny, będą miały Lasy Państwowe.

Polskie Stronnictwo Ludowe zgadza się, by Lasy Państwowe w ramach programu zwiększania lesistości kupowały lasy od właścicieli prywatnych, których jest około 1,5 mln i władają około 2 mln ha lasów, ale na zasadzie dobrowolności. To jest jak najbardziej dobra inicjatywa. Sam projekt ustawy jest jednak niekonstytucyjny, bo narusza święte prawo własności. Blokuje możliwość sprzedaży czy darowania lasów bez zgody nadleśnictwa, które ma 30 dnia na wyrażenie swojego zdania. Sprzedający nie będzie mógł się wycofać z transakcji jeśli kwota ustalona przez Nadleśnictwo, a nawet sąd, nie będzie satysfakcjonujaca. To droga do nacjonalizacji lasów i ziemi do niej przyległej.

R E K L A M A
banner
Niepokój Polskiego stronnictwa Ludowego budzi również fakt, że bardzo podobne zapisy, również wbrew prawu własności, znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o obrocie ziemią. Część z nich udało nam się zablokować, jak na przykład zakaz dziedziczenia ojcowizny przez dzieci rolników mieszkających w innych miejscowościach, dający prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Wczoraj zamach na prawo prywatnej własności ziemi rolnej, dziś zamach na prywatne lasy, co będzie następne?

Urszula Pasławska

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl