Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
BPiM UWM | 2016-09-02 22:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Pierwszy dzień nowej kadencji władz rektorskich i dziekańskich na UWM

Olsztyn24
Rektor Ryszard Górecki wręcza nominacje dziekańskie (fot. BMiP UWM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Już pierwszego dnia kadencji 2016-20 władze Uniwersytetu spotkały się z dziekanami i prodziekanami wszystkich wydziałów. Podczas dzisiejszego (2.09) spotkania rektor prof. Ryszard Górecki wręczył nominacje i listy gratulacyjne nowym władzom dziekańskim oraz przedstawił główne zadania na najbliższe 4 lata.

Priorytetowe zadania w nauce to rozwój badań naukowych z uwzględnieniem nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych, społecznych, humanistycznych, prawnych i ekonomicznych. Kolejne zadanie to powiązanie innowacyjnych badań z gospodarką.

- Mamy już pewien postęp w tym zakresie, ale trzeba zrobić więcej
- podkreślił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM akcentując jednocześnie konieczność podniesienia skuteczności w pozyskiwaniu grantów. - Obecnie wynosi ona 15%, jednak  nasze możliwości są o wiele większe. Zadowalająca nas skuteczność to 20% grantów uzyskanych ze złożonych wniosków.

Główne zadania w obszarze kształcenia to nowe programy kształcenia, rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli akademickich poprzez krajowe i zagraniczne staże dydaktyczne oraz umiędzynarodowienie studiów. Co władze rozumieją pod tym pojęciem? Intensywną wymianę studentów i nauczycieli, zwiększenie liczby anglojęzycznych kierunków kształcenia i interdyscyplinarne, międzynarodowe studia doktoranckie.
R E K L A M A
banner
W sprawach kadrowych główny nacisk zostanie położony na podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej, podnoszenie jakości doktoratów i habilitacji, większe uzależnienie części płacy zasadniczej nauczycieli akademickich od jakości zadań dydaktycznych i naukowych oraz dostosowanie poziomu zatrudnienia kadry akademickiej do nowych wyzwań dydaktyczno-badawczych. Prof. Ryszard Górecki zasugerował także rozważenie położenia większego akcentu na działalność naukowo-badawczą.

Nowe zadania czekają również administrację uczelni. W tej kadencji ma ona pracować nad podnoszeniem jakości obsługi księgowo-finansowej i udoskonalaniem systemów informatycznych.

Z tych ogólnych zadań wynikają zadania szczegółowe dla wydziałów. Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM zobowiązał dziekanów, aby do końca 2016 roku zaprezentowali na posiedzeniach Senatu wydziałowe programy rozwojowo-zadaniowe. Mają one obejmować badania, kształcenie, kadry, sprawy finansowe i wydziałową infrastrukturę. Jako pierwszy już 20 września przedstawi swój program Wydział Nauk Medycznych. Jak ocenił rektor, WNM taki program ma, jest on dobry i przynosi już oczekiwane rezultaty.

- Nasza uczelnia musi być międzynarodowa - podkreślił na koniec swego wystąpienia rektor prof. Górecki.

Umiędzynarodowienie m.in. poprzez zwiększenie liczby anglojęzycznych kierunków zapewni nam dopływ studentów. Natomiast umiędzynarodowienie badań przysporzy nam środków finansowych z grantów.

Niektóre zadania przedstawione przez prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM bardziej szczegółowo omawiali prorektorzy.

- Szczycimy się 74 kierunkami kształcenia. To robi wrażenie, ale czy to jest dla UWM dobre? Oznacza rozproszenie się studentów. Utrzymywanie kierunku, na którym jest 6-8 osób na roku, to zbyt duże obciążenie dla nas. Powinniśmy wycofywać niepopularne kierunki. To nie jest łatwa decyzja – stwierdził prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia.

Rok akademicki 2016/17 już się dla kadry uniwersyteckiej rozpoczął.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl