Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MC | 2016-06-02 00:08 | Rozmiar tekstu: A A A
Erwin Kruk doktorem honoris causa UWM

Uniwersytet świętował XVII rocznicę powstania

Olsztyn24
Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (fot. Marcin Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Pierwszy dzień czerwca to nie tylko święto wszystkich dzieci, ale także data kolejnych rocznic powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w której olsztyński uniwersytet obchodzi swoje święto. Dzisiaj (1.06) społeczność uniwersytecka świętowała XVII rocznicę powołania swojej uczelni.

Jak zwykle w ramach uniwersyteckiego święta w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym odbyła się podniosła uroczystość z udziałem ważnych osobistości, z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, wicewojewodą warmińsko-mazurskim Sławomirem Sadowskim i prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem na czele.

Z wystąpienia gospodarza uroczystości rektora UWM prof. Ryszarda Góreckiego zasiadający w auli kongresowej dowiedzieli się m.in., że uczelnia zatrudnia obecnie 3310 pracowników, w tym 1946 nauczycieli akademickich, a pośród nich 512 profesorów i doktorów habilitowanych. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje aż 74 kierunki studiów ze wszystkich obszarów nauk: od przyrodniczych, humanistycznych i społecznych, poprzez techniczne i ścisłe oraz medycynę, sztukę i teologię. UWM, podobnie jak inne uczelnie w kraju, boryka się z niżem demograficznym. Z danych statystycznych GUS wynika, że w ostatnich dwóch latach liczba kandydatów na studia spadła o 15,6 %. Tylko w ciągu czterech ostatnich lat liczba studentów w kraju zmniejszyła się o ponad 400 tysięcy. Nie jest to koniec spadku liczby kandydatów: z raportu Instytutu Sokratesa zatytułowanego „Demograficzne tsunami" wynika, że w 2020 roku prognozowana liczba studentów będzie mniejsza o 40 %.
R E K L A M A
banner
Ze sprawą liczby studentów związana jest też sytuacja ekonomiczna Uniwersytetu. Dotacja w bieżącym roku jest mniejsza o 4,5 mln zł. Za sprawą niekorzystnych dla uczelni zmian w przepisach dotyczących odliczania podatku VAT, wynik finansowy uczelni będzie mniejszy o kolejne 2 miliony. Dlatego uczelnia wdrożyła pakiet oszczędnościowy, m.in. ograniczyła nowe  zatrudnienia i ograniczyła rozbudowę nowych obiektów z wyjątkiem Wydziału Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych, które realizowane będą w kilku etapach. Uniwersytet nie wyda też pieniędzy na niektóre projekty unijne, nawet te które w RPO określono jako priorytetowe.
 
Po przemówieniu rektora odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Erwinowi Krukowi - poecie, pisarzowi, eseiście, senatorowi RP I kadencji 1989–1991, Honorowemu Obywatelowi Olsztyna, zasłużonemu dla rozwoju kultury i życia społecznego Warmii i Mazur. Senat UWM nadał Erwinowi Krukowi tytuł doktora honoris causa m.in. za mazurski trwały wkład do skarbca literatury polskiej, tworzenie prawdziwego, sumiennego i wielowymiarowego obrazu ziemi warmińsko-mazurskiej oraz upowszechnianie go na forum ogólnopolskim, budowanie tożsamości i rozwój dziedzictwa kulturowego regionu w wymiarze uniwersalnym, trwające pół wieku skuteczne inspirowanie badań regionalistycznych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, piękne owoce działań podjętych z myślą o dobru wspólnym społeczeństwa Warmii i Mazur, Polski i Europy.

Ze względu na stan zdrowia nowego doktora honoris causa w jego imieniu wykład wygłosił prof. Zbigniew Chojnowski z Wydziału Humanistycznego, który wcześniej wygłosił również laudację.

Tradycyjnie podczas uroczystości wręczono również dyplomy doktorom i doktorom habilitowanym. W tym roku dyplomy odebrało 122 doktorów i 41 doktorów habilitowanych.

Święto UWM było także okazją do wręczenia najbardziej zasłużonym pracownikom odznaczeń państwowych i uczelnianych za pracę na rzecz uczelni i nauki. Otrzymali je:

odznaczenia państwowe:

» Złoty Krzyż Zasługi: prof. Paweł Brzuzan, prof. Ireneusz Kowalski, prof. Adam Łyszkowicz;
» Srebrny Krzyż Zasługi: prof. Anita Franczak;
» Medal Złoty za Długoletnią Służbę: prof. Andrzej Buszko, prof. Zbigniew Chojnowski, dr Andrzej Klasa, prof. Marian Mroziewski, prof. Andrzej Rychlik, Janina Sowul, prof. Jacek Wierzchowski, prof. Marzenna Zaorska, prof. Kazimierz Zwirowicz;
» Medal Srebrny za Długoletnią Służbę: mgr Grażyna Grzyb, prof. Grzegorz Igliński, dr Jacek Kwiatkowski, dr Jacek Michalak, prof. Jan Miciński, dr Beata Nalepa, prof. Beata Tarnowska;
» Medal Brązowy za Długoletnią Służbę: dr Katarzyna Głowacka, mgr Małgorzata Salamonowicz-Fronczek;
» Medal Komisji Edukacji Narodowej: prof. Andrzej Raś.

wyróżnienia uczelniane:

» Medal „Benemerenti Universitati Nostrae": prof. Stanisław Pikulski;
» Statuetka Uniwersytecka: ksiądz prałat kanonik dr Andrzej Lesiński;
» Statuetka NICOLAUS COPERNICUS: prof. Andrzej Krankowski.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl