Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-09-15 18:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska komunikacja miejska będzie elektryczna?

Olsztyn24
Solaris Urbino electric był testowany w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Przez ponad tydzień mieszkańcy Olsztyna widywali na trasach autobusowych niecodziennego „gościa”. Był to Solaris Urbino electric, nagrodzony na targach w Brukseli przez Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych statuetką „Bus of the Year”. W ostatnią testową podróż elektrycznego autobusu po ulicach stolicy regionu mieli dzisiaj (15.09) okazję wybrać się miejscy dziennikarze.

Jak twierdzi w swych materiałach promocyjnych producent pojazdu, firma Solaris Bus & Coach S.A., Solaris Urbino electric jest niezwykle cichym i bezemisyjnym autobusem, który gwarantuje niższe koszty eksploatacji. Pojazd o długości 12 m może posiadać konfigurację ładowania baterii, jakiej potrzebuje zamawiający, ponieważ jest projektowany pod jego wymagania.

Sercem układu napędowego elektrycznego Urbino są asynchroniczne silniki trakcyjne oraz baterie litowo-jonowe. Ich moc oraz ilość energii magazynowanej są dobierane do trasy, jaką autobus ma kursować. Energią tą są również zasilane wszelkie pozostałe systemy, jak np. klimatyzacja czy sterowanie drzwiami.
R E K L A M A
banner
Ładowanie pojazdu odbywa się przy użyciu stacji ładującej, którą można umieścić na pętlach autobusowych. Wystarczy kilkanaście minut na pełne naładowanie baterii.

Koszt jednego egzemplarza Urbino electric wacha się od 1,7 mln zł do 2,2 mln, w zależności od parametrów wybranych przez zamawiającego. Do tego należy doliczyć koszt stacji ładujących (300 tys. zł za jedną). Jest to spory wydatek, dlatego nie wiadomo jeszcze, kiedy autobusy mogłbyby się pojawić na olsztyńskich trasach. Jak powiedział Adam Milewski, dyrektor sprzedaży Solarisa na północną Polskę, obecne testy w głównej mierze miały wyjaśnić, czy tego typu pojazd sprawdzi się w olszyńskich warunkach. Egzamin zdał „śpiewająco”.

Więcej informacji na temat Urbino, jego testów w Olsztynie i dalszego postępowania w sprawie ewentualnego sprowadzenia go do naszego miasta dostępnych jest w zapisie wideo dzisiejszego spotkania. Zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~tomasz / 2016-09-18 16:50
Super, ja jestem za.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Prezentacja Solarisa Urbino electric

»

15-09-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.