Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2016-09-30 17:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Podsumowano trzeci rok partnerstwa „Strażnicy pamięci”

Olsztyn24
Głos zabiera Bartłomiej Głuszak, prezez FOSa | Więcej zdjęć »
W Hotelu Wileńskim w Olsztynie odbyła się dzisiaj (30.09) konferencja prasowa poświęcona społecznym efektom projektu „Strażnicy Pamięci”. Spotkanie poprzedzające IX Wojewódzką Konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zorganizowała Federacja Organizacji Socjalnych FOSa w Olsztynie.     

Projekt „Strażnicy Pamięci” realizowany jest od stycznia 2014 roku przez Federację Organizacji Socjalnych FOSa w Olsztynie przy wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość. Adresowany jest do byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych oraz pracowników przymusowych III Rzeszy. Na Warmii i Mazurach żyje kilkaset osób, które w czasie wojny doświadczyły wysiedleń, przymusowej pracy i życia za drutami, zwłaszcza w obozach w Potulicach k. Nakła i Działdowie.

Poprzez wspólne działania kilkunastu organizacji i samorządów z terenu Olsztyna oraz powiatu iławskiego wolontariusze objęli takie osoby stałą opieką jako „przyjaźni sąsiedzi” oraz na zasadzie „ciepłego telefonu”. Organizowano również beneficjentom jubileusze pod hasłem „200 lat”, wycieczki oraz spotkania integracyjne.
R E K L A M A
banner
W ramach projektu zadbano również o zabezpieczenie dla potomnych bezpośredniego świadectwa wojennych wydarzeń. W wydawanym przez FOSę piśmie osób starszych „Generacja”, w specjalnych numerach -14 i 15 - zebrano 15 wspomnień, w tym m.in. Anny Sobolewskiej z Olsztyna, Haliny Wiśniewskiej w Iławy oraz Tadeusza Licznerskiego z Lubawy - właśnie mija 75 lat od największej fali wysiedleń Polaków z wcielonych do Rzeszy rejonów, należących dziś do powiatów nowomiejskiego i części powiatu iławskiego (miasto i gmina Lubawa).

Po spotkaniu prasowym zaproszono jego uczestników do udziału w IX Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. W jej programie znalazły się m.in. wykłady o partnerskiej współpracy rad seniorów z samorządami, przyczynach powstania Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, a także aktywności seniorów na terenach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas konferencji została również zaprezentowana wystawa fotograficzna „Wrażliwość społeczna w obiektywie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl