Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Magda Wróblewska. | 2016-10-05 09:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Jesień na Mazurach, czyli Pranie i Popielno na celowniku Gimnazjum nr 5

Olsztyn24
Gimnazjaliści z „Piątki” w Praniu i Popielnie (fot. Lech Wąsowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
We wtorek (4.10) trzecioklasiści z Gimnazjum nr 5 w Olsztynie do szkoły maszerowali ochoczo. Punktualnie o 8., zamiast do szkolnej klasy raźno wskoczyli do ustawionego pod szkołą autokaru i wraz z opiekunami rozpoczęli wyprawę na Mazury.

Humory dopisywały, pogoda była piękna i zachęcała do wędrówek na świeżym powietrzu. Pierwszym przystankiem w naszej jesiennej wyprawie stała się leśniczówka Pranie - tu przebywał K. I. Gałczyński i tu stworzył „Kronikę olsztyńską”. Zachwycił nas widok jeziora, barwnego o tej porze roku lasu, porośniętej purpurowym dzikim winem leśniczówki a także... siedzący obok domu poeta! W muzeum otrzymaliśmy mnóstwo informacji o życiu Gałczyńskiego, o tym, jak wraz z żoną Natalią i malutką Kirą przybył do Prania, o jego twórczości. Spacerując wokół leśniczówki, można było poczuć tchnienie poezji!

Po kilkunastominutowej podróży trafiliśmy do Popielna. Tu znajduje się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk. Tu także wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego wykładu o konikach polskich, bobrach i żubroniach, a także obejrzeliśmy zdjęcia, szkielety i okazy zwierząt żyjących w mazurskich lasach. Prawdziwe atrakcje były jednak dopiero przed nami!
R E K L A M A
banner
Pracownica Stacji Badawczej w Popielnie zaprowadziła nas do obory i do stajni, abyśmy mogli zobaczyć cielaczki, koniki polskie i muły. Potem przyniosła maleńkie bobrzątko, które mimo czułości ze strony gimnazjalistów tęskniło za swoja mamą bobrzycą! Ukoronowaniem wyprawy było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba, a także podziwianie Jeziora Śniardwy, które mieliśmy na wyciągnięcie ręki! Pełni wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do Olsztyna.

Magda Wróblewska

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.