Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-10-06 21:49 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA prezentuje dwie nowe wystawy

Olsztyn24
Artyści i Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na dwie nowe ekspozycje. Dzisiaj (6.10) w siedzibie galerii otwarte zostały wystawy: „Układ wewnętrzny” i „Miedzioryty”.

„Układ wewnętrzny” to przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu wystawa zbiorowa z udziałem następujących artystów: Maciej Albrzykowski, Marta Borgosz, Anna Bujak, Magdalena Grzybowska, Paweł Jarodzki, Janusz Jasiński, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Anna Kołodziejczyk, Marcin Michalak, Mariusz Kosiba, Andrzej Kosowski, Anna Kowalska-Szewczyk, Janusz Kucharski, Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic, Paweł Lewandowski, Kamil Moskowczenko, Wojciech Pukocz, Karolina Szymanowska i Krzysztof Wałaszek.

Autorzy prac to artyści pedagodzy z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pozostający w stałych relacjach ze sobą ze względu na wspólne miejsce pracy, środowiskowe wydarzenia i zainteresowania. Oni sami obserwują jak ich drogi twórcze splatają się i krzyżują, tworząc pewien układ. Każdy z artystów wyraża tę samą rzeczywistość na swój własny niepowtarzalny sposób.
R E K L A M A
banner
„Układ wewnętrzny” to próba spojrzenia na tę rzeczywistość poprzez wycinek twórczości każdego z autorów i prezentację poszczególnych dzieł, a także wystawy jako bardziej całościowy obraz zachodzących między nimi relacji, a co za tym idzie - wynikających z nich treści. W pracach nie brakuje refleksji życiowych, komentarzy i humoru. Tytuł wystawy może dotyczyć zarówno wewnętrznej struktury materii, organów wewnętrznych żywych istot, inżynierii wszelkiego typu, układów społecznych, geopolitycznych jak i różnych teorii. To co łączy artystów biorących udział w wystawie to skłonność do eksperymentowania i porzucania ogólnie przyjętych konwencji w sztuce na rzecz indywidualności i odrębności własnej postawy. Wystawa z założenia ma być nowym i oryginalnym ujęciem relacji pomiędzy malarstwem, rzeźbą i instalacją.

Wystawa „Układ wewnętrzny” urządzona została w sali głównej BWA. Będzie czynna przez miesiąc: od 6 października do 6 listopada br.

Kuratorki: prof. Anna Kowalska-Szewczyk i prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska

Druga z wystaw, przygotowana w sali kameralnej BWA, to wystawa indywidualna Grzegorza Keczmerskiego zatytułowana „Miedzioryty”.

Miedzioryt jest dla mnie dyscypliną mającą swą własną dynamikę. Możliwe są odkrycia w indywidualnych doświadczeniach, choć myślę, że problemy mogą być podobne jak pięćset lat temu. By wyrazić to samo do dyspozycji mam jedno narzędzie – rylec. Fascynuje mnie fenomen rygoru techniki i nieskrępowanej możliwości działań nieobwarowanych żadnym nakazem, swobodna kreacja, która nie musi być realizacją z góry narzuconego planu. Może być nieprzewidywalnym łańcuchem działań i otwarciem na przypadek. Przy swojej precyzji śladu i pozornych ograniczeniach daje nieograniczone możliwości i bogactwo środków wyrazu. W technice miedziorytu znaczącą rolę odgrywa czas, a sam proces i dojrzewanie koncepcji, poszczególne stany obrazu, wymagają powrotów, oglądu poszczególnych etapów pracy i wielokrotnego dotykania płyty narzędziem. Tradycyjna droga prowadząca od rysunku do dzieła graficznego związana jest z opracowaniem matrycy w taki sposób, aby uzyskać efekt zbliżony do modelu rysunkowego. Ale co się stanie, gdy zrezygnuję z tego wzoru i rytowanie potraktuję jak otwarty proces, a rylec jak narzędzie rysujące? Tworzenie miedziorytów bez konieczności odtwarzania, kopiowania rysunków, moim zdaniem, z pewnością wyzwala koncentrację inną od tej, która towarzyszy przenoszeniu rysunku na język graficzny. - Grzegorz Keczmerski.

Wystawa będzie czynna od 6 do 30 października.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Kebiz / 2016-10-07 13:06
Coraz więcej artystów, coraz mniej koneserów. Czy sztukom plastycznym nie grozi naturalny uwiąd ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystaw „Układ wewnętrzny” i „Miedzioryty” w BWA

06-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl