Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-10-06 21:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Urzędnicy uczą się ratować

Olsztyn24
Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w olsztyńskim starostwie (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie rozpoczął się cykl szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej. Weźmie w nim udział 160 pracowników, a wszystko po to, by w urzędzie było bezpieczniej. Zajęcia prowadzą strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

- Szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej organizujemy już po raz kolejny, poprzednie odbyło się 4 lata temu – opowiada Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie. – Chodzi o to, by w przypadku zaistniałej konieczności pracownik potrafił udzielić pomocy osobie odwiedzającej urząd, ale nie tylko, bo też na ulicy, a nawet we własnym domu.

Zwolennikiem i propagatorem uczenia właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia jest sekcyjny Rafał Świderski, strażak KM PSP, a jednocześnie ratownik medyczny.
R E K L A M A
banner
– W społeczeństwie rośnie świadomość na temat zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, taką wiedzę i umiejętności powinien posiadać każdy - mówi Rafał Świderski. - Na szkoleniu omawiamy zasady udzielania pomocy osobom, które zasłabły, zachłysnęły się, z nagłym zatrzymaniem krążenia. Wykorzystujemy fantomy osoby dorosłej i dziecka oraz automatyczny defibrylator zewnętrzny AED.

Szkolenie ma charakter praktyczny, każdy urzędnik uczy się jak wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową. O tym, jak ważna jest to umiejętność, nikogo przekonywać nie trzeba.

– Gdy widzę, że ktoś leży na ulicy, nie potrafię przejść bez zatrzymania się. Zawsze sprawdzam, czy mogę jakoś pomóc, dlatego bardzo się cieszę, że wzięłam udział w szkoleniu. Zajęcia zostały fachowo poprowadzone, a ja mogłam sama spróbować wykonać masaż serca i podłączyć defibrylator. Na pewno też tę wiedzę przekażę mężowi. Przecież nie wiemy, komu z nas, czy z naszych bliskich może się coś zdarzyć. Od naszych umiejętności może zależeć czyjeś życie - mówi Elżbieta Pyzel, pracownik starostwa.

Sekcyjny Rafał Świderski przekonuje, że w sytuacji kryzysowej każda pomoc jest ważna.

– Jeśli nawet ktoś nie czuje się na siłach, żeby przeprowadzić resuscytację, niech nie udaje, że nic nie widzi i go to nie obchodzi. Przecież można zadzwonić po pogotowie ratunkowe, a do czasu przybycia karetki, usiąść przy leżącym i do niego mówić. To też jest pomoc drugiemu człowiekowi - mówi Świderski.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl