Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-10-18 14:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbadaj płuca w starostwie

Olsztyn24

Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne badania spirometryczne w najbliższy  poniedziałek (24.10), w godzinach 10.00–14.00, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie przy Placu Bema 5. Badania będą przeprowadzać specjaliści z Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Wyniki można będzie na miejscu skonsultować z lekarzem.

Spirometria jest to rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływ znajdującego się w nich, a także w oskrzelach powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Pomiary uzyskiwane są za pomocą specjalnych aparatów (spirometrów, spirografów) połączonych zwykle z komputerem.

Jest to badanie niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, czyli takich, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP jest jedną z głównych chorób odtytoniowych, zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie, a jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć).
R E K L A M A
banner
Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, bez względu na to, czy są palaczami.

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub na stojąco. Wargami trzeba objąć dokładnie ustnik aparatu i dokładnie wykonywać polecenia technika prowadzącego badanie. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem wartości liczbowych badanych parametrów, niekiedy z dołączonymi wykresami. Badanie trwa zwykle kilka minut. Początkowo oddychamy spokojnie. Następnie na dany znak nabieramy maksymalnie głęboko powietrza i wykonujemy jak najmocniejszy, najszybszy wydech.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [2]
~vanes / 2016-10-20 07:14
Jak cos robi sie dla ludzi to kazde miejsce jest dobre . Bardzo dobry pomysl i dzieki za to dla Starostwa!
~wot / 2016-10-19 12:46
Starostwo nie jest od organizowania doraźnych badań lekarskich!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl