Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-10-20 12:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Wojewoda i starosta zapraszają na obchody 60. rocznicy wiecu solidarności polsko-węgierskiej

Olsztyn24
Starosta olsztyński Małgorzata Chyziak i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki | Więcej zdjęć »
W przyszły wtorek (25.10) w Olsztynie odbędą się uroczystości upamiętniające 60. rocznicę wiecu solidarności polsko-węgierskiej, kiedy to w Olsztynie odbyła się manifestacja poparcia w związku z wybuchem powstania węgierskiego. 30 października 1956 roku na dzisiejszy Plac Bema przyszedł tłum studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej i Studium Nauczycielskiego, którzy wraz mieszkańcami miasta chcieli wyrazić swoje poparcie dla Węgrów.

Organizatorami wydarzenia, o którym rozmawiano dzisiaj (20.10) podczas spotkania z mediami w Urzędzie Wojewódzkim, są Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Węgierski Instytut Kultury, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie i Olsztyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. bpa Andrzeja Batorego. Swoją obecność potwierdził m.in. Ambasador Węgier w Polsce.

I część uroczystości rozpocznie się o godz. 10.00 w Urzędzie Wojewódzkim. Zostanie tam otwarta „Wystawa o Wydarzeniach 1956 w Polsce i na Węgrzech” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Po oficjalnych wystąpieniach wygłoszone zostaną referaty historyczno-naukowe przedstawicieli IPN, Węgierskiego Instytutu Kultury, Ośrodka Badań Naukowych i Archiwum Państwowego.
R E K L A M A
banner
II część obchodów będzie miała miejsce o godzinie 14.30 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Olsztynie - zobaczymy inscenizację wydarzeń z z 1956 roku, w której wezmą udział studenci Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie, licealiści z Zespołu Szkół w Biskupcu i Olsztynku oraz grupa rekonstruktorska z Muzeum Techniki Wojskowej w Ziołowej Dolinie, „uzbrojeni” w transparenty, oryginalne umundurowanie i samochód milicyjny.

Ostatnia, III część uroczystości odbędzie się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej o godzinie 17.00. Koncert rozpocznie się występem skrzypaczek z Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach, w której korzysta się z dorobku pedagogicznego węgierskiego dydaktyka Zoltana Kodaly`a. Marcelina Rucińska i Zosia Hiszpańska, uczennice klasy skrzypiec Doroty Obijalskiej, wykonają m.in. „Taniec węgierski” A. Nolcka i „Pieśń polską” H. Wieniawskiego.

Gwiazdą wieczoru będzie węgierski kwartet smyczkowy „Accord Quartet”, tworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie, którzy wykonają III Kwartet smyczkowy B. Bartóka i Kwartet smyczkowy Es-dur KV 428 W.A. Mozarta.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa przed obchodami 60. rocznicy wiecu solidarności polsko-węgierskiej

20-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl