Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-10-28 13:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Przedszkole Miejskie nr 37 bawiło się na Balu Wszystkich Świętych

Olsztyn24
Bal Wszystkich Świętych Przedszkola Miejskiego nr 37 | Więcej zdjęć »
Ponad 120 przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 37 w Olsztynie wzięło dziś (28.10) udział w Balu Wszystkich Świętych - zabawie, która w zamyśle organizatorów - ma konkurować z obcym nam kulturowo Halloween. Zabawa  przedszkolaków poprzebieranych za postacie swoich świętych patronów odbyła się w sali koncertowej klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Pana Tadeusza.

- W amerykańskim Halloween naszej społeczności nie podoba się to, że zwyczaj ten niesie wartości, które są nam obce - mówi Danuta Podhorodecka, dyrektor przedszkola nr 37. - Poza tym Halloween nie jest dobrym wzorem dla dzieci, ponieważ dziecko przebrane za jakiegoś potwora, diabła czy wiedźmę ma potem tendencję, by się zachowywać tak jak grana przez nią postać. My, nauczyciele, mamy sporo problemów wychowawczych z tego powodu, że dzieci są „przebodźcowane”, że mają za dużo złych wrażeń, złych emocji. Szukamy więc sposobów, żeby te złe emocje złagodzić. I Bal Wszystkich Świętych służy temu celowi.

W istocie jednak pomiędzy Halloween a Balem Wszystkich Świętych nie ma wielkiej różnicy. W obu bowiem przypadkach chodzi o radosny sposób wspominania zmarłych. W istotny sposób różnią się jednak środki okazywania tej radości. Na Balu Wszystkich Świętych nie było wydrążonych dyń z wyszczerbionymi zębami, nie było potworów, wiedźm czy innych maszkaronów. Był natomiast anioł grający na saksofonie znany przebój Budki Suflera „Bal wszystkich świętych”, były święte postacie, były światełka imitujące nagrobne lampiony.
R E K L A M A
banner
- Diabeł i anioł do zupełnie inne postacie - mówi Danuta Podhorodecka. - Zupełnie inne wartości niesie św. Marcin, czy św. Jerzy pokonujący smoka, walczący ze swoimi złymi skłonnościami, służący innym, niż wiedźma, która czyni źle dzięki czarom i nadzwyczajnym mocom. Dlatego na naszym balu można było spotkać tylko takie postacie, które dają dzieciom dobry przykład i niosą pozytywne wartości.

Bal Wszystkich Świętych w Przedszkolu Miejskim nr 37 został zorganizowany po raz pierwszy, najprawdopodobniej jednak na stałe wpisze się w kalendarz przedszkolnych wydarzeń.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~O. Marek Skowroński / 2016-10-29 08:19
Nie zgadzam się z Panem ze "między bałem Wszystkich Świętych a Halloween nie ma wielkiej różnicy". Roznica jest ISTOTNA. Nie chodzi o wspominanie zmarlych tylko zywych. Halloween jest kultem śmierci a bal Wszystkich Świętych jest kultem życia i radości, Boga. Nie chodzi o sam efekt ale o wartości. Nie bez znaczenia jest w jaki sposób formowane są dzieci. Proszę w żadnym wypadku nie kojarzyć tych rzeczywistosci. W najmniejszym stopniu nasze spotkanie nie miało na celu nawiązywać do pogańskich tradycji zwanych Halloween ale pokac piękno Świętych czyli szczęśliwych.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Bal Wszystkich Świętych w PM nr 37 w Olsztynie

»

28-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.