Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email inf. pras. | 2016-10-31 11:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Strażacka współpraca

Olsztyn24
W Biskupcu gościli strażacy–ochotnicy z Weichering w Bawarii | Więcej zdjęć »
W Biskupcu gościli strażacy–ochotnicy z Weichering w Bawarii. Chcą powrócić do współpracy z tutejszą OSP, zapoczątkowanej jeszcze w latach 90-tych.

Weichering to niewielkie, liczące 2,5 tysiąca mieszkańców miasteczko leżące pomiedzy Norymbergą i Monachium. W połowie lat 90-tych tamtejsi strażacy przyjechali do Biskupca z zamiarem bliższego poznania naszych ochotników. Przez lata odwiedzali się wzajemnie i wymieniali doświadczeniami. Niestety choroba ówczesnego szefa niemieckich strażaków współpracę przerwała.

Ochotnicy z Weichering przyjechali do Biskupca odnowić kontakty. Chcą współpracować z polskimi jednostkami. Obejrzeli sprzęt, jakim dysponuje OSP oraz Jednostka Ratowniczo–Gaśnicza nr 3 w Biskupcu.
R E K L A M A
banner
- W Polsce dużo się zmieniło – opowiada Markus Laumer. - Widzimy, że wasi strażacy mają coraz nowocześniejszy sprzęt i świetne przygotowanie do pracy. Ale wymagania, jakie stawia przed nami – ratownikami życie są w obu krajach podobne.

- Cieszymy się, że powraca pomysł współpracy z kolejnymi strażakami – mówi Tomasz Jarmużewski z OSP w Biskupcu. - Liczymy na nowe doświadczenia i mamy nadzieję, że podobnie jak w przypadku Bramsche, nowe kontakty zaowocują konkretnymi działaniami poprawiającymi bezpieczeństwo.

Strażacy z Biskupca zapowiedzieli wiosenną rewizytę w Niemczech.

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~korki z polskiego / 2016-11-02 09:53
latach 90-tych - redaktor/ka na korki z polskiego niech idzie
~http://www.ekorekta24.pl/lata- / 2016-11-02 08:21
Poprawna pisownia to lata 90. (z kropką na końcu). Wynika to z tego, że liczebniki porządkowe, jeśli wyrażone są cyframi arabskimi, oznaczamy w języku polskim poprzez dodanie kropki. Piszemy więc: lata 90., 1. piętro, w 3. osobie itp., chyba że z kontekstu jednoznacznie wynika, że mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym, a nie głównym – wówczas kropkę można pominąć, np. Mieszkam na 10 piętrze. Reguła ta nie jest niestety zbyt dobrze znana. Często można spotkać takie konstrukcje, jak cytowane przez Panią, czyli lata 90-te lub lata ’90 (czy nawet lata 90’). Drugą i trzecią z nich można by jeszcze usprawiedliwiać tym, że apostrofu rzeczywiście używamy w zapisie dat, ale tylko wtedy, gdy oznacza on pominięcie cyfr (tysięcy i setek) w zapisie roku, np. Grudzień ’70, Solidarność ’80, Atlanta ’96, lato ’99 itp. Nie mamy tu do czynienia z liczebnikiem porządkowym (ponieważ mówimy grudzień siedemdziesiąt, nie: *grudzień siedemdziesiąty), a więc kropka nie jest tu zasadna. Natomiast dla łączenia zapisu słownego z cyfrowym, typu lata 90-te, nie ma usprawiedliwiania w obowiązujących zasadach interpunkcyjnych. Kropki przy liczebnikach porządkowych nie stawiamy tylko wówczas, gdy liczebnik wyrażony jest cyframi rzymskimi (np. XX wiek, nie: XX. wiek) lub gdy chodzi o zapis daty (np. 20 listopada, nie: 20. listopada).
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.