Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email (inf. pras.). | 2016-11-22 21:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Kapsuła czasu wróciła na wieżę fromborskiej katedry

Olsztyn24
Dokumenty współczesne podpisuje proboszcz parafii ks. dr Jacek Wojtkowski | Więcej zdjęć »
Podczas remontu wież katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku latem tego roku odnaleziono kapsułę czasu, o której donosiły media w całej Polsce. Zamknięte w nowej kapsule czasu dokumenty właśnie trafiły na wieżę nad nawą główną katedry.

Metalowa tuba zawierała dokumenty z roku 1841 i 1909 oraz dokumenty z ostatniego remontu dachu katedry, który miał miejsce w 1987 roku. Do dokumentów dołączony był egzemplarz gazety „L`Osservatore Romano” z 1987 roku z programem III planowanej wizyty papieża Jana Pawła II.

Odkryte dokumenty zostały poddane konserwacji i uzupełnione informacjami o historii diecezji warmińskiej po roku 1987 i bieżącymi informacjami dotyczącymi przeprowadzanego remontu. Potem alpiniści umieścili dokumenty na wieży fromborskiej katedry. Zwyczaj pozostawiania przez wykonawców remontów historycznych obiektów informacji stanowi cenne źródło wiedzy.
R E K L A M A
banner
Przy kolejnym poważnym remoncie dachu na wysokości 50 metrów, kolejnych wykonawców remontu czeka ślad z naszych czasów.

Warowny zespół katedralny we Fromborku jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce. W 1994 roku został uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej był Mikołaj Kopernik, który we Fromborku spędził niemal połowę swojego życia, spisując tu dzieło „O obrotach ciał niebieskich”. We fromborskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja znajduje się grób tego wybitnego uczonego.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.