Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-11-10 10:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Kapsuła czasu z 1928 roku znaleziona w Lidzbarku Warmińskim

Olsztyn24
Kapsuła czasu z 1928 roku (fot. MWiM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Podczas prac konserwatorskich na zamku lidzbarskim, po demontażu hełmu wieży, w iglicy znaleziono miedzianą tuleję z dokumentem z czasów renowacji zamku sprzed prawie stu lat. Tuba była przestrzelona w kilku miejscach, prawdopodobnie w 1945 r. Zawartość kapsuły wyjęto w pracowni konserwacji papieru w Archiwum Państwowym w Olsztynie.

W środku, owinięty w gazety z 1928 r. (Ermlaendischer Zeitung z 15 sierpnia 1928, Koenigsberger Tagesblatt z 20 lipca 1928) oraz papier pakowy, znajdował się dokument pisany tuszem na grubym wielowarstwowym papierze. Jego treść dotyczy renowacji zamku w latach 1927-1934.

„Latem 1928, w drugim roku prac remontowych, wieżyczki narożne i zamkowa wieża otrzymały nowe pokrycie. W miejsce dawnego pokrycia z angielskiego łupku, położono dachówkę typu mnich – mniszka. Wieża zyskała także nowy hełm,  a w iglicy umieszczono ten dokument. Obecni byli przy tym:
dr Augustyn Bludau, biskup warmiński
dr Bahrfeld, prezydent z Królewca
dr Spannenkrebs, generalny wikariusz
dr Eischer, starosta lidzbarski
arcybiskup Buchholz przewodniczący Towarzystwa Odbudowy Zamku
Schroeter, burmistrz Lidzbarka
Lidzbark, 6 sierpnia 1928”
R E K L A M A
banner
Kapsuła czasu została odkryta podczas prac w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl