Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email FWM | 2016-11-28 17:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert symfoniczny z gośćmi z Austrii

Olsztyn24
Jeremias Fliedl (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »
Podczas koncertu w piątek (2.12) o godz. 19.00, orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Vladimira Kiradjieva zaprezentuje publiczności cztery niezwykle oryginalne kompozycje okresu romantyzmu. Solistą piątkowego koncertu będzie młody austriacki wiolonczelista Jeremias Fidel.

Obok dobrze znanych kompozycji – Koncertu wiolonczelowego a-moll op. 33 Camilla Saint-Seansa i Maxa Brucha – Kol Nidrei – Adagia d-moll na wiolonczelę i orkiestrę op. 47, dyrygent koncertu wprowadził do programu pozycję nieco zapomnianego polskiego romantyka Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Będzie to uwertura do opery Monar, czyli Flibustierowi op. 30 na orkiestrę symfoniczną. Ponadto melomani w koncercie usłyszą rzadko u nas wykonywaną II Symfonię h-moll zwaną Bohaterską Aleksandra Borodina.

Vladimir Kiradjiev to wybitny dyrygent operowy mieszkający w Wiedniu. Ukończył studia w Sofii w zakresie dyrygentury, kompozycji i prowadzenia chórów. Doskonalił swe umiejętności w Weimarze (1983 r.) u Kurta Mazura, w Sienie (1985) u Franco Ferrary, w Warnie (1987) u Karla Oesterreichera. Był m.in. szefem artystycznym wiedeńskiej Residenzorchester. Jest stałym dyrygentem gościnnym w licznych teatrach operowych, m.in. w Stadttheater w Lucernie, w Deutsche Oper w Berlinie, w Berlin Metropol Theatre, w Łotewskiej Operze Narodowej w Rydze, w Bułgarskiej Operze Narodowej, w Tatarskiej Operze Narodowej w Kazaniu. Od sezonu 2013/2014 Vladimir Kiradjiev jest pierwszym gościnnym dyrygentem w Operze na Zamku w Szczecinie. Artysta prowadził orkiestry symfoniczne w Austrii, w Niemczech, we Francji, Szwajcarii, Bułgarii, na Litwie, w Rosji, w Polsce, w Meksyku, Kolumbii i w Chinach. Współpracował z takimi gwiazdami jak m.in. śpiewacy Anna Netrebko, Elina Garanca, Maija Kovalevska, Rene Kollo, skrzypek Andrey Korsakov, klarnecistka Sharon Kam, trębacz Guy Touvron, pianista Rafał Blechacz, Ludmil Angelov, tancerz Rudolf Nureyev i wielu innych. Vladimir Kiradjiev jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu.
R E K L A M A
banner
Wiolonczelista Jeremias Fliedl urodził się w 1999 roku w Klagenfurcie w uzdolnionej artystycznie rodzinie. Jego pierwszym nauczycielem był Igor Mitrovic, a następnie pedagogiem i opiekunem artystycznym młodego wiolonczelisty został Heinrich Schiff. Artysta od 2014 roku regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich m.in. prowadzonych przez Christiana Poltéra. Występuje jako solista z orkiestrami austriackimi i zagranicznymi, a także koncertuje jako kameralista. Jeremias Fliedl jest laureatem międzynarodowych konkursów wiolonczelowych m.in. Antonio Janigro w Zagrzebiu oraz w Liezen w Austrii.

******

2 grudnia 2016 r. godz.19.00 sala koncertowa filharmonii

Koncert symfoniczny

Vladimir Kiradjiev (Austria) – dyrygent
Jeremias Fliedl (Austria) – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie op. 30 na orkiestrę symfoniczną

Camille Saint-Saëns – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33
Allegro non troppo
Allegretto con motto
Allegro non troppo


Max Bruch –  Kol Nidrei – Adagio d-moll na wiolonczelę i orkiestrę op. 47

Aleksander Borodin – II Symfonia h-moll  Bohaterska

Allegro
Scherzo
Andante
Allegro

 
Bilety w cenie 40 zł normalni i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie Filharmonii oraz poprzez stronę internetową filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [1]
~megaloman / 2016-11-29 09:39
Widzę, że promocja bardzo młodych muzyków z zagranicy ma się dobrze. A kiedy przyjdzie czas na młodych zdolnych Polaków.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.