Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2016-12-05 13:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Weekend z muzyką filmową w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Plakaty koncertów | Więcej zdjęć »
W środę (7.12) o godz. 11.00 i 19.00 w koncercie pt. „Bajki” w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela usłyszymy muzykę filmową z polskich i zagranicznych bajek, takich jak: „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Zaczarowany ołówek”, „Parauszek i przyjaciele”, „Shrek”.

Choć oglądając ulubione bajki (również te z dawnych lat) naszą uwagę przykuwają przede wszystkim obrazy, nie sposób wyobrazić ich sobie bez towarzyszących im charakterystycznych melodii. A trzeba przyznać, że wiele kompozycji stworzonych do filmów dla dzieci to prawdziwe perełki – tak pod względem pomysłu kompozytorskiego jak i instrumentacji czy aranżacji. Często są one tak doskonałe, że stają się samodzielnym przebojem muzycznym, będąc później niejako wizytówką filmu. Koncertowi towarzyszyć będzie premierowy pokaz najnowszej polskiej bajki pt. „Kuba i Śruba” ze Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Publiczność będzie miała okazję spotkać się z realizatorami i wykonawcami tej dziecięcej produkcji filmowej. Fakt, że koncertowej interpretacji tych znanych nam z telewizji czy kina „bajkowych tematów” podejmie się dyrygent, aranżer i producent muzyczny Tomasz Chmiel, gwarantuje moc muzycznych wrażeń.

W czwartek (8.12) o godz.19.00 w drugim dniu „Weekendu z muzyką filmową” w sali koncertowej filharmonii będzie miał miejsce Benefis Henryka Kuźniaka.
R E K L A M A
banner
Trudno doprawdy wyobrazić sobie oblicze polskiego kina bez kompozytorów muzyki filmowej, którzy opatrując obrazy swoimi niezapomnianymi melodiami niejednokrotnie przyczynili się do ich entuzjastycznego przyjęcia przez widzów.

Wśród ważnych nazwisk polskiej muzyki filmowej szczególne miejsce zajmuje Henryk Kuźniak, artysta, który w tym roku obchodzi swoje 80. urodziny. Talent kompozytorski i wspaniałe wyczucie intencji reżysera sprawiły, że wiele filmowych kompozycji tego artysty, idealnie stopiło się z obrazem, tworząc artystyczną całość. Nie przeszkodziło to wielu z nich niemal natychmiast wyemancypować się spod panowania dziesiątej muzy, zyskując niejako swoją własną, samodzielną egzystencję. Muzyką Henryka Kuźniaka można by wypełnić wiele koncertów. Kompozytor jest autorem muzyki do ponad 150. filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i seriali telewizyjnych. (J.C.)

W koncercie „Benefis Henryka Kuźniaka” wystąpią soliści: Wojciech Stolorz – śpiew i Paweł Perliński – fortepian, a orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich dyrygować będzie Piotr Sułkowski. Podczas jubileuszowego wieczoru usłyszymy kompozycje ilustrujące m.in. tak znane obrazy, jak: „Vabank”, „Seksmisja”, „Polacy spod znaku Rodła” i wielu, wielu innych. Poprzez muzyczne tematy filmowe poprowadzi publiczność dziennikarz telewizyjny, uznany krytyk filmowy Bogumił Osiński.

W piątkowy wieczór (9.12) o godz. 19.00, orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego zaprezentuje „Muzykę świata” – oczywiście jej filmowe oblicze.

Symfoniczna muzyka filmowa oprócz dźwiękowej roli ilustracyjnej filmu spełnia również inne zadania. Jakie? Pisze o nich Janusz Ciepliński w programie koncertowym filharmonii:

Jeśli mówiąc o muzyce wykonywanej przez zespoły symfoniczne można by pokusić się o użycie pojęcia „evergreen”, to z pewnością należałoby je zastosować w odniesieniu do muzyki filmowej. I rzeczywiście, dzięki sile rażenia jaką mają w kulturze masowej filmowe mega produkcje, pojawiająca się na ich ścieżkach dźwiękowych „symfonika” pozwala zapoznać się z brzmieniem smyczkowego tremolo, sforzato kotłów czy arpeggio harfy osobie, która nad ekskluzywizm sali koncertowej przedkłada smak popcornu i kawę podawaną w styropianie na kinowej sali.

Nie zmienia to faktu, iż, niezależnie od gustów przeciętnego Kowalskiego, muzyka stworzona na potrzeby kinowych hitów nie jest pozbawiona artyzmu. A gdy już po raz kolejny porwą nas ulubione motywy, przyznamy znów, iż giganci tej miary, co Ennio Morricone, Jerry Goldsmith, Klaus Badelt, Hans Zimmer, James Horner, Howard Shore czy John Williams słusznie stali się prawdziwymi ikonami kultury masowej w jej najlepszym wydaniu.


Zapewne filharmoniczni słuchacze piątkowego koncertu potwierdzą lub rozszerzą powyższą opinię zasłuchując się w muzycznych tematach m.in. z filmów „Gwiezdne wojny”, „Piraci z Karaibów”, „Gladiator” czy „Władca Pierścieni”.

Z D J Ę C I A
logo FWM
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl