Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-01-03 15:53 | Rozmiar tekstu: A A A

W piątek po raz czwarty przejdzie Olsztyński Orszak Trzech Króli

Olsztyn24
Konferencja prasowa ws. IV Orszaku Trzech Króli w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W Olsztynie dobiegają końca przygotowania do IV Orszaku Trzech Króli. O tegorocznym orszaku mówiono dzisiaj (3.01) podczas konferencji prasowej w olsztyńskiej Kurii Metropolitalnej z udziałem organizatorów, patronów honorowych i aktorów wydarzenia.

Rok 2017 Sejm RP ogłosił Rokiem Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta, bowiem w tym roku przypada setna rocznica śmierci tego wielkiego społecznika wspierającego najuboższych, powstańca styczniowego, założyciela albertyńskich zgromadzeń zakonnych.

- Chcemy włączyć w orszak wiele szkół, dzieci i młodzież, którym ideały św. Brata Alberta nie są obce - mówił ks. Michał Tunkiewicz, prezes Forum Prorodzinnego, głównego organizatora orszaku w Olsztynie. - W związku z tym hasłem IV Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli będzie zawołanie „Pokój i dobro. Bądź dobry jak chleb”.
R E K L A M A
banner
W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 420. miejscowości. Na Warmii i Mazurach kolędników będzie można spotkać w prawie 30. miejscowościach, m.in. w Bartoszycach, Braniewie, Fromborku, Elblągu, ale także w Jezioranach, Olsztynku i Dobrym Mieście.

- Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego, nazwanego potocznie Świętem Trzech Króli - przypomniał ks. Michał Tunkiewicz. - Promujemy tradycję jasełkową, wspólne kolędowanie, tworzenie płaszczyzny dialogu międzypokoleniowego i integrację mieszkańców wszystkich dzielnic Olsztyna.

Tak jak w dotychczasowych edycjach olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli, wydarzenie rozpoczną msze święte w trzech kościołach parafialnych: pw. św. Józefa (ul. Jagiellońska), pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza) i pw. św. Jakuba (ul. Staszica). Msze rozpoczną się o godz. 11.00. Po mszy z każdego z kościołów do centrum miasta wyruszą orszaki: z kościoła św. Józefa Orszak Azjatycki - Melchior, z kościoła NSPJ Orszak Afrykański - Baltazar, zaś z bazyliki konkatedralnej - Orszak Europejski - Kacper.

Wszystkie orszaki spotkają się na Placu Jana Pawła II, pod ratuszem, gdzie nastąpi pierwszy mansjon (scena jasełkowa): Spotkanie Królów. Potem połączone już orszaki ruszą na Pl. Dunikowskiego, gdzie odegrany zostanie mansjon Pałac Heroda. Następny mansjon - u Brata Alberta - zaplanowano pod Urzędem Wojewódzkim. Po tej scenie orszaki ruszą na Pl. Solidarności, gdzie odegrany zostanie ostatni mansjon: Stajenka - złożenie darów.

W tym roku organizatorzy orszaku przygotowali 7,6 tys. papierowych koron i 5,4 tys. śpiewników z kolędami. Wśród uczestników orszaku zostanie też rozdanych 2 tys. okolicznościowych kartek nawiązujących do hasła orszaku oraz 7 tys. nalepek z logo orszaku. Piekarze przygotują też ponad tysiąc chlebów Brata Alberta. Będą również anielskie i diabelskie cukierki, ciastka oraz gorąca herbata i inne atrakcje.

W orszaku weźmie udział ponad 50. aktorów-amatorów, 350 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 150 wolontariuszy.

Po zakończeniu orszaku na Pl. Solidarności rozpocznie się wspólne kolędowanie, które zainicjuje wspólny polonez tańczony w rytm kolędy „Bóg się rodzi”.

Organizatorzy zapraszają też do udziału w konkursie pod hasłem „Najpiękniej przebrana rodzina orszakowa”.

Więcej o piątkowym wydarzeniu w naszej wideorealcji z dzisiejszej konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. IV Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli

03-01-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl