Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-01-10 17:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Powstał Ruch Obrony Polskiej Samorządności

Olsztyn24
Konferencja prasowa działaczy PSL na Warmii i Mazurach | Więcej zdjęć »
W ubiegłym tygodniu w Warszawie, z inicjatywy działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, odbyło się zebranie założycielskie Ruchu Obrony Polskiej Samorządności (ROPS). Wśród założycieli tego stowarzyszenia polskich samorządów terytorialnych i funkcjonalnych był Gustaw Marek Brzezin, prezes zarządu PSL na Warmii i Mazurach, a jednocześnie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. O przyczynach powołania i celach działania ROPS prezes/marszałek Brzezin mówił dzisiaj (10.01) w Olsztynie, podczas konferencji prasowej z udziałem działaczy warmińsko-mazurskiego PSL.

- Obecnie mamy do czynienia z wyraźną centralizacją państwa, z przejmowaniem przez struktury ministerialne dobrych, sprawdzonych nadzorem obywatelskim działań i odpowiedzialności samorządowych - powiedział Gustaw Marek Brzezin. - Chcemy stawiać merytoryczny, formalny i głośny opór takim działaniom. Chcemy być merytorycznym partnerem dla rządu do rozmowy o zmianach, o reformach. Centralizację państwa już mieliśmy i wiemy, że to się bardzo źle skończyło.  

W zebraniu założycielskim ROPS wzięli udział przedstawiciele około 50. samorządów. Tymczasowym prezesem stowarzyszenia został Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
R E K L A M A
banner
- Ruch ma wymiar ogólnokrajowy, będzie organizował struktury regionalne i powiatowe wszędzie tam, gdzie trzeba będzie upomnieć się o poszanowanie demokracji w działaniach samorządów w Rzeczypospolitej - wyjaśnił Brzezin.

Zdaniem Gustawa Marka Brzezina rząd PiS „krok po kroku” odbiera samorządom kompetencje, przenosząc je albo na szczebel urzędów wojewódzkich, albo do ministerstw. Za ograniczeniem kompetencji idą też ograniczenia w dysponowaniu pieniędzmi. Spod kurateli samorządów województwa rząd wyjął już ośrodki doradztwa rolniczego, teraz przymierza się do odebrania wojewódzkich zarządów melioracji, krążą też wiarygodne informacje o zamiarze przejęcia kontroli nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponujących bardzo pokaźnymi budżetami.

- Te plany są dla nas, samorządowców bardzo niepokojące - skomentował Brzezin. - Planowana przez PiS reforma WFOŚiGW w praktyce zmierza do przejęcia zarządów, rad nadzorczych i obsadzenia ich swoimi ludźmi.

Gustaw Marek Brzezin podkreślił też, że większość kontrowersyjnych zmian PiS przeprowadza korzystając z poselskiej inicjatywy ustawodawczej. W praktyce oznacza to, że projekty ustaw przygotowywane są w ministerstwach, ale do laski marszałkowskiej składa je grupa kilku posłów PiS. Tym sposobem unika się konieczności przeprowadzania konsultacji i rozmów o proponowanych zmianach z zainteresowanymi środowiskami.

- Nie chcemy, aby w taki sposób samorządom były odbierane kompetencje -
podkreślił Brzezin. - Z niepokojem przyjmujemy brak konsultacji i szerokiego porozumienia, chociażby w obrębie reformy oświatowej, która ma być wdrażana.

O niepokojach działaczy PSL związanych z reformą polskiego systemu oświaty mówił podczas konferencji Marek Szter, były wicekurator oświaty w Olsztynie, członek klubu radnych PSL w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

- Nasze stronnictwo od początku było przeciwne proponowanej przez PiS reformie oświaty - stwierdził Szter. - Widzimy szereg zagrożeń związanych głównie z brakiem konsultacji tych zmian. Nie znamy żadnych opracowań naukowych mówiących o tym, co się stanie, kiedy całkowicie zmienimy obraz naszej oświaty. Z drugiej strony samorządy w ostatnich kilkunastu latach przeznaczyły ogromne środki na oświatę, ponad 130 mld złotych. Ponad 8 mld złotych zostało wydanych na budowę i modernizację bazy gimnazjalnej. Dzisiaj w wielu gminach zastanawiamy się, co dalej? Dochodzi do nieprzyjemnych i niepotrzebnych tarć między szkołami i radnymi. To wszystko wskazuje, że ta robiona pospiesznie reforma jest nieprzygotowana. Widzimy też wiele zagrożeń jeżeli chodzi o podstawy programowe. Prace nad programami nauczania jeszcze nie są ukończone, do końca miesiąca będą trwały konsultacje. Obawiamy się, że część naszej młodzieży, a nawet większość, będzie miała duże luki w wykształceniu. Do tego dochodzi niepewność o zatrudnienie nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół. Wiele samorządów twierdzi, że nawet 20% nauczycieli będzie musiało być zwolnionych z pracy.

Marek Szter zwrócił też uwagę na możliwe problemy finansowe tych samorządów i szkół, które otrzymały unijne pieniądze na inwestycje. Zgodnie z wytycznymi do wykorzystania funduszy unijnych, efekt każdego ze zrealizowanych z ich wykorzystaniem projektów musi być trwały, co w praktyce oznacza pięcioletni okres ochronny dla tych projektów.

- Istnieje zagrożenie, że te środki będą musiały być zwrócone ze względu na brak trwałości zrealizowanych inwestycji - podkreślił Szter.

W konferencji prasowej wziął także udział Tomasz Sielicki, wiceprezes warmińsko-mazurskiego PSL, wójt Gminy Braniewo, który poinformował dziennikarzy o inicjatywie ustawodawczej dotyczącej sołtysów i rad sołeckich. PSL chce, by ustawowo zagwarantować sołtysom i radom sołeckim miejsce w hierarchii samorządowej, jako najniższego szczebla samorządu terytorialnego. Propozycja PSL zmierza też do przyznania sołtysom wynagrodzenia i zaliczania okresów sprawowania tej funkcji do wysługi lat. Jak zapewniali uczestnicy dzisiejszej konferencji, niebawem w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie przygotowanej przez PSL ustawy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [5]
~ / 2017-01-11 06:43
Nie przypominam sobie żeby PSL robił konferencje prasowe kiedy odbierano milionom Polaków w jedną noc pieniądze z OFE (rząd PO PSL). Nie protestował też kiedy milionom matek dokładano 7 lat dodatkowej pracy. Teraz w obronie stołków partyjnych podnosi się ogólnopolski krzyk. WSTYD PSL, WSTYD! kolejne wybory samorządowe będą bez książeczki
~ / 2017-01-10 22:06
Następny ruch obrony własnego koryta.
~ / 2017-01-10 21:45
A tak a propos'e niedawnej konferencji prasowej PSL w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją. Radzę przeczytać artykuł w Gazecie Olsztyńskiej. Wynika z niego, że obywatele Federacji Rosyjskiej, od 1 do 9 stycznia zgłosili nam faktury za zakupy na kwotę 5 720 044 zł. (4 207 239 w roku 2016). Z tego 2 929 483 zł wydano w polskich sklepach zaś, (w przeliczeniu na złotówki) 2 790 561 zł – w innych krajach Unii Europejskiej. W przypadku tej drugiej kwoty obserwujemy duży wzrost w porównaniu do roku ubiegłego – w ciągu pierwszych 9 dni 2016 roku Rosjanie w tych krajach wydali 1 968 701 zł. W przypadku zakupów w Polsce ta suma też wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o ok. 700 tys. zł. CZYLI POLSKA SKORZYSTAŁA NA TYM PODWÓJNIE: ROSJANIE ZOSTAWILI WIĘCEJ PIENIĘDZY U NAS I BUDŻET POLSKI NIE STRACIŁ NA SZMUGLOWANYCH PRZEZ TZW. MRÓWKI PAPIEROSACH I PALIWIE. Przeczytaj cały tekst: Rosjanie wydali u nas o ponad 1,5 mln złotych więcej - Gazeta Olsztyńska http://gazetaolsztynska.pl/410692,Rosjanie-wydali-u-nas-o-ponad-15-mln-zlotych-wiecej.html#ixzz4VOTBEjrH
~el-gitaro / 2017-01-10 19:26
PSL z poparciem poniżej progu wyborczego kreuje się na obrońcę obywateli. A obywatele głosują na PiS i wcale tego nie chcą. Chcemy reformy edukacji, chcemy innej polityki w sporcie i chcemy też żeby w funduszach ochrony środowiska pojawiło się nowe kierownictwo. A to czego my chcemy to nie jest dobre dla PSL. I jak tu pogodzić interes większości z interesem mniejszości z PSL???
~beneficjent środków UE / 2017-01-10 19:07
Trwałość projektów zostanie naruszona jeśli PSL zabierze pieniądze z RPO z WFOŚ. Dla przedsiębiorcy ważne jest aby fundusze nadal działały i nie ma znaczenia kto będzie prezesem. A dla PSL najwyraźniej sprawą najważniejszą jest zachowanie dotychczasowego układu. Szkoda, że nie myślą o tym co jest faktycznie lepsze dla kraju.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa działaczy PSL na Warmii i Mazurach [10.01.2017]

10-01-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl