Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-11-28 14:44 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL: Dzisiaj funkcjonujemy w rzeczywistości zagrożenia dla gospodarki

Olsztyn24
Od lewej: Marcin Adamczyk i Urszula Pasławska | Więcej zdjęć »
W biznesie sporo mówi się ostatnio o postulatach wicepremiera Mateusza Marowieckiego, które mają być zawarte w tzw. Konstytucji dla Biznesu. Tym obietnicom, ale także aktualnemu stanowi polskiej gospodarki, poświęcona była dzisiejsza (28.11) konferencja prasowa w Zarządzie Wojewódzkim PSL w Olsztynie z udziałem posłanki Urszuli Pasławskiej i radcy prawnego Marcina Adamczyka, w ostatnich wyborach samorządowych - kandydata PSL na prezydenta Olsztyna.

- Z wielką satysfakcją przyjmujemy, że wiele zapisów Konstytucji dla Biznesu jest żywcem wzięta z programu Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak chociażby powołanie rzecznika przedsiębiorców - powiedziała Urszula Pasławska. - Inne propozycje, jak chociażby kwalifikowany ZUS dla nowych, młodych przedsiębiorców, już wcześniej został wprowadzony przez rząd PO-PSL, czy chociażby domniemanie niewinności przedsiębiorcy, które zostało wprowadzone w poprzedniej kadencji sejmu tzw. poprawką Pawlaka. Wszystkie inne propozycje wicepremiera Morawieckiego, jak chociażby dotyczące likwidacji REGON-u, czy likwidacji pieczątek, są ruchami pozornymi, które nic nie zmieniają w sytuacji przedsiębiorców. W zamian proponuje się likwidację ulg podatkowych, chociażby w zakresie amortyzacji środków trwałych, czy przy odliczania kosztów leasingu.

Posłanka bardzo krytycznie oceniła stan polskiej gospodarki. Wynikać to ma m.in. z niepewności przedsiębiorców co do przyszłych kosztów prowadzenia działalności, jak i z opieszałości rządu PiS, chociażby w opracowaniu dyrektyw unijnych w sprawie zamówień publicznych. Te ostatnie opóźnienie utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają uruchomienie inwestycji dofinansowywanych środkami unijnymi.
R E K L A M A
banner
- Planowany na początku roku wzrost PKB o ok. 4% dzisiaj sięga niewiele ponad 2% - mówiła Urszula Pasławska. - To się przekłada na niższe niż planowano wpływy do budżetu, a koszty funkcjonowania państwa cały czas rosną. Zaczęło się polowanie na czarownice: winni samorządowcy, winni przedsiębiorcy, którzy nie inwestują. Dlatego apelujemy do ministra Morawieckiego, aby jak najszybciej podjął działania dotyczące realnego wsparcia przedsiębiorców i stworzenia systemu, w którym przedsiębiorcy będą mieli stabilne prawo, i w którym będą zachęty do inwestowania w Polsce.

Zdaniem posłanki, jest już wiele sygnałów dotyczących wycofywania się z inwestycji polskich przedsiębiorców i negatywnych skutków braku grantów dla zagranicznych przedsiębiorców.

- Niedawno Puls Biznesu pisał o ogromnej inwestycji pod Biskupcem na 700 mln złotych, przy której ma znaleźć zatrudnienie ponad 300 osób - mówiła Pasławska. - Ta inwestycja jest zagrożona. Dzisiaj funkcjonujemy więc w rzeczywistości zagrożenia dla gospodarki, a nie stabilnego rozwoju gospodarczego.

Oceną merytorycznej wartości Konstytucji dla Biznesu zajął się także Marcin Adamczyk.

- Konstytucja małaby sens, gdyby faktycznie była konstytucją - powiedział Adamczyk. - Konstytucja jest aktem, któremu są podporządkowane inne akty prawne. Natomiast dzisiaj hasła zaprezentowane przez wicepremiera Morawieckiego, nie znajdują uzasadnienia w tym, co się faktycznie dzieje wokół przedsiębiorców. Bo na sytuację przedsiębiorców wpływa nie tylko konstytucja, ale także przepisy podatkowe, prawo pracy, kodeks karny, kodeks karno-skarbowy. Tam są rozwiązania, które bardziej straszą przedsiębiorców, niż im pomagają. Hasła, które są dzisiaj zaproponowane w ramach Konstytucji dla Biznesu, były prezentowane już pod koniec PRL-u. Jak porównamy ustawy gospodarcze z tamtego okresu, czy przepisy wprowadzające do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to znajdziemy tam te same hasła, które dzisiaj prezentuje wicepremier Morawiecki. Jako przedsiębiorcy nie pootrzebujemy haseł, ale realnych działań, które będą pozwalały nam na prowadzenie biznesu w sposób normalny. Każdy rozumie, że musi płacić podatki, ale te podatki muszą być przewidywalne. Nikt nie będzie inwestował w tym kraju, jeżeli nie będzie znał systemu podatkowego, nie tylko w najbliższym roku.

Oprócz słów krytyki odnoszących się do polityki gospodarczej obecnego rządu, reprezentanci PSL złożyli też polityczną deklarację.

- Każda dobra propozycja dla przedsiębiorców będzie wspierana przez PSL - powiedziała posłanka Pasławska. - Dzisiaj jednak nie mamy nic oprócz slajdów, które przedstawia premier Morawiecki. Nie widzieliśmy żadnego dokumentu, żadnego konkretnego projektu ustawy. Jeżeli takie projekty pojawią się w Sejmie, będziemy nad nimi procedować i zgłaszać stosowne poprawki.

Więcej informacji w naszej wideorelacji z konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~ja / 2016-11-29 20:07
Dziennikarze walili drzwiami i oknami. Nieprzebrane tłumy... Popularność posłanki widzę ogromną :-))))
~Matka k / 2016-11-29 09:55
Czy bedzie reforma KRUZ? Co o tym mysla dzialacze PSL?
~tokyo / 2016-11-28 17:33
Prowadzę biznes od 1994 roku i nie przypominam sobie żebym mógł skorzystać z jakimkolwiek pomocy PSL, ani ich pomysłów. Nie wiem dla kogo to show.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa PSL w Olsztynie [28.11.2016]

»

28-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl