Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2017-01-23 12:31 | Rozmiar tekstu: A A A
Chopin, Schubert, Szymanowski

Mistrzowski Recital Fortepianowy w filharmonii

Olsztyn24
Rafał A. Łuszczewski | Więcej zdjęć »
W piątek (27.01), o godz. 19.00, Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza miłośników pianistyki na Mistrzowski Recital Fortepianowy w wykonaniu Rafała Aleksandra Łuszczewskiego. Liczba cztery zdominuje piątkowy recital, a to z tego powodu, że w interpretacji artysty wysłuchamy: czterech Mazurków op. 50 Karola Szymanowskiego, cztery Impromptus, D. 899 (op. 90) Franciszka Schuberta oraz cztery Ballady Fryderyka Chopina. Ten ciekawy program zaprezentuje pianista, który mając 16 lat zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra. Od 2001 r. wpisany jest jako Artysta Steinway’a na listę pianistów „The Steinway & Sons Artists’ Roster” w Nowym Jorku.

Kariera artystyczna Rafała Aleksandra Łuszczewskiego rozwija się od ponad 20. lat, podczas których artysta zyskał uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal we wszystkich krajach Europy. Jego kunszt artystyczny potwierdziły nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w Niemczech (Clara Schumann), Hiszpanii (Maria Canals), Chile (Luis Sigall) oraz Rumunii (Dinu Lipatti). Nagrywa dla radiofonii i telewizji; ma w dorobku 9 płyt CD wydanych przez producentów fonograficznych z Japonii, Polski, Niemiec i Szwajcarii.  Wraz z orkiestrą Filharmonia Narodów z Hamburga pod dyrekcją Justusa Frantza, nagrał Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina z okazji 150. rocznicy śmierci kompozytora pod nazwą „L’Hommage a Frederic Chopin”. Ostatnia płyta R. A. Łuszczewskiego wydana w 2015 przez wytwórnię DUX, zawiera m.in. wszystkie Scherza Fryderyka Chopina.

Artysta prowadzi również działalność pedagogiczną. Był gościnnym profesorem i wykładowcą na uniwersytetach, międzynarodowych kursach pianistycznych i festiwalach w Polsce oraz zagranicą, m.in. w Konserwatoriach Uniwersytetu w Sydney oraz Uniwersytetu Griffith w Brisbane, w Konserwatorium Xinghai w Kantonie, Uniwersytecie Narodowym w Brasilii, w Narodowych Konserwatoriach muzycznych w Buenos Aires, Montevideo i Limie, w Narodowych Instytutach Muzycznych w Algierze i Panama-City i in. W 2003 r. został mianowany Profesorem Honorowym Uniwersytetu Narodowego w Kostaryce.
R E K L A M A
banner
Jest inspiratorem i artystycznym architektem powstałego 2011 r. w Limie (Peru) pierwszego na kontynencie południowoamerykańskim Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla tego regionu świata, gdzie pełni funkcję prezesa i członka jury.

W 2014 powstał z jego inicjatywy Narodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Ekwadorze, którego jest dyrektorem artystycznym i członkiem jury.

Tak, więc podczas kolejnego w 71. sezonie artystycznym mistrzowskim recitalu fortepianowym melomani będą mieli rzadką okazję wysłuchania czterech Ballad Fryderyka Chopina, które poprzedzone zostaną czterema mazurkami Karola Szymanowskiego oraz, czterema Impromptus Franciszka Schuberta.

******
Omówienie programu

Kolejny koncert z cyklu Mistrzowskie Recitale Fortepianowe upłynie nam m.in. pod znakiem Fryderyka Chopina. Tym razem będziemy mieli okazję wysłuchać czterech ballad, co dość rzadko ma miejsce podczas jednego recitalu.

Ballada to gatunek, który słusznie kojarzyć nam się winien w pierwszej kolejności z literaturą, również tą wyrażaną wokalnie. Ballada jako forma czysto instrumentalna stała się epokowym wynalazkiem Fryderyka Chopina, który będąc najprawdopodobniej zainspirowany romantyczna balladą wokalną, powołał do życia zupełnie nową, a przy tym kompletną i klarowną formę muzyczną. W swoich balladach Chopin zawarł syntezę własnej twórczości jako romantycznego kompozytora – pianisty. Nieznane wcześniej środki wyrazu i artystycznej ekspresji idealnie zespoliły się z nowatorskim kształtem formalnym, wytyczając przy okazji zupełnie nowy kierunek w rozwoju XIX-wiecznej pianistyki. Kierunek, który niczym najtrudniejszy, wysokogórski szlak mógł znaleźć jedynie nielicznych naśladowców. Warto by tu wspomnieć osoby F. Lista, J. Brahmsa, E. Griega czy C. Debussego. Ballady Chopina (w kolejności powstania):

• Ballada g-moll op. 23,  wersja ostateczna skomponowana w latach 1834/1835, wydana w 1836r.
• Ballada F-dur op. 38, 1839 r., wydana w roku 1840, dedykowana R. Schumanowi;
• Ballada As-dur op. 47, 1841, wydana w tym samym roku;
• Ballada f-moll op. 52, 1842-43, wydana w roku 1843.

Fryderyk  Chopin, konstruując swoje ballady dokonał rzeczy wprost niebywałej, nadając każdej z nich zupełnie odmienny charakter, zachowując jednocześnie formalny ład. Ten charakterystyczny dla niego szacunek do formy w żadnej mierze nie ograniczył go, pozwalając słuchacza bogactwem ekspresji, pomysłów melodycznych, rozwiązań harmonicznych i fakturalnych.

Wykonanie ballad zostanie poprzedzone czterema mazurkami Karola Szymanowskiego oraz, również czterema Impromptus Franza Schuberta, co jeszcze bardziej ucieszy melomanów rozkochanych w brzmieniu fortepianu

******

Bilety w cenie: 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie filharmonii: pon.-pt. w godz.10-18 oraz przed recitalem i poprzez stronę internetową filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=362


Serdecznie zapraszamy!

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl