Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email FWM. | 2017-01-09 13:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejny „Odlotowy koncert” w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Andrey Kruzhkov (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »
W piątek (13.01) o godz. 19.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska wraz z Portem Lotniczym Olsztyn–Mazury w Szymanach zaprasza na kolejny „Odlotowy koncert”. Tym razem – kierunkiem podróży jest Rosja.

Kapitanem – dyrygentem, dowódcą samolotu „Filharmonia Airways” będzie Andrey Kruzhkov, który wraz Sarą Dragan – skrzypce i Maximem Salnikovem – akordeon oraz filharmonikami warmińsko-mazurskimi zaprosi melomanów na „muzyczny widokowy lot” nad Rosją. Będzie to podróż nie tylko w przestrzeni, ale również i w czasie. Podczas „Odlotowego koncertu” w usłyszymy kompozycje Michaiła Glinki, Piotra Czajkowskiego, Aleksandra Borodina, Nikolai Chaikina, Viatcheslava Semyonova i Victora Gridina.

Dyrygent Andrey Kruzhkov jest absolwentem Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, które ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest dyrektorem Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego, orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” i chóru kameralnego „Ruskij Partes”. W 2011 roku Andrey Kruzhkov otrzymał tytuł Zasłużonego Pracownika Kultury i Sztuki Regionu Twerskiego.
R E K L A M A
banner
Solistka koncertu – skrzypaczka Sara Dragan, mimo młodego wieku (ur.1999) zajęła pierwsze miejsca lub zdobyła Grand Prix na około 40 konkursach skrzypcowych w Europie i USA. Jako solistka występowała w najważniejszych salach koncertowych w Polsce, a także: w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Filharmonii Berlińskiej, w Rachmaninov Concert Hall, w Tchaikovsky Conservatory w Moskwie, w audytorium Marcel Landowski w Konserwatorium Paryskim, w Russian House of Science and Culture w Berlinie. Koncertowała w m.in. w USA, Rosji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Szwajcarii.

Akordeonista Maxim Salnikov to absolwent Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gnesinych w Moskwie. Jest solistą Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego oraz laureatem prestiżowych, międzynarodowych konkursów akordeonowych „O Puchar Północy” w Rosji (1994), konkursu w Arrasate w Hiszpanii (1997). Występuje w znanych salach koncertowych Rosji, takich jak Sala im. Czajkowskiego Filharmonii Moskiewskiej czy Mała Sala im. Glinki Filharmonii Petersburskiej. Artysta co roku odbywa podróże koncertowe z recitalami w Niemczech, Anglii, Holandii, Danii, Hiszpanii i Finlandii.

******

Omówienie programu koncertu

Pierwszą część koncertu wypełnią kompozycje mistrzów rosyjskiego romantyzmu. Wykonanie arcydzieła muzyki skrzypcowej – słynnego koncertu D-dur, op.35 Piotra Czajkowskiego poprzedzi II część jego słynnej V symfonii. Piotr Czajkowski, jedna z najbardziej tragicznych postaci swojej epoki, to twórca obok którego żaden wrażliwy człowiek nie może przejść obojętnie. Wewnętrznie rozdarty, samotny, nie potrafiący nawiązać relacji z ludźmi znajdował ulgę w komponowaniu. Jego muzyka, zanurzona w stuleciach rosyjskiej kultury muzycznej, sięgającej korzeniami jeszcze do czasów bizantyjskich, zdobywała jednocześnie nowe, nieosiągalne dla poprzedników lądy.

Taką „wyprawą Magellana” obok szeregu powalających symfonii z pewnością było stworzenie wspomnianego koncertu skrzypcowego z numerem opusowym 35. Ten, napisany w dramatycznych okolicznościach utwór wprawił pierwszych słuchaczy w osłupienie. Musiało upłynąć sporo czasu nim XIX-wieczna publiczność zdołała uchwycić zaklęty w nim na zawsze geniusz Czajkowskiego.  Prawykonany w Wiedniu przez Adolfa Brodskiego 4 grudnia 1881 roku wszedł do grona epokowych dzieł, tak w literaturze skrzypcowej jak i w historii formy koncertu solowego.

Wykonania tego najeżonego trudnościami technicznymi dzieła podejmie się młodziutka polska skrzypaczka Sara Dragan. Urodzona w 1999 r. artystka obok szeregu laurów na konkursach skrzypcowych ma na swoim koncie występy m.in. w  Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Filharmonii Berlińskie, w Rachmaninov Concert Hall w Konserwatorium Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Pierwszą kompozycją „Odlotowego Koncertu” będzie uwertura do opery „Rusłan i Ludmiła” Michaiła Glinki. Ten żyjący w pierwszej połowie XIX wieku kompozytor, uważany jest za twórcę rosyjskiej opery narodowej, bazującej ideologicznie na spuściźnie historycznej Rusi. Idee kompozytorskie Glinki znalazły wkrótce kontynuatorów w osobach członków „Wszechpotężnej Gromadki” (Borodin, Bałakiriew, Cui, Musorgski, Rimski-Korsakow) - grupy najwybitniejszych rosyjskich romantyków, którzy (na marginesie mówiąc, w opozycji do Piotra Czajkowskiego) stali się architektami i budowniczymi rosyjskiej szkoły narodowej.

Muzyka rosyjska nie ma jednego oblicza. Obok spiżowych pomników Glinki, Czajkowskiego, Rachmaninowa czy Szostakowicza na jej szlaku znajdziemy powagę cerkiewnej liturgii, rzewne śpiewy kobiet pracujących w polu, liryczne melodie grane na bałałajkach i dombrach czy wreszcie charakterystyczne brzmienie bajana (odmiana akordeonu). Warto przy tej okazji nadmienić, iż w odróżnieniu od wielu europejskich nacji Rosjanie szczególną estymą darzą swoja muzykę ludową, która w ojczyźnie Puszkina nazywana jest muzyka narodową. Jako taka, jest kierunkiem wykładanym na wyższych uczelniach muzycznych, a gra na instrumentach narodowych traktowana jest na równi ze skrzypcami czy fortepianem. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie w twórczości współczesnych kompozytorów rosyjskich bajan, wcześniej kojarzony raczej z ludowymi przyśpiewkami  zyskał sobie pozycję pełnoprawnego instrumentu klasycznego, stojącego na równi z tymi znanymi choćby z orkiestry symfonicznej. Nie przypadkiem rosyjscy mistrzowie akordeonu, tak kompozytorzy jak i wykonawcy uznawani są za światowa czołówkę. Będziemy się mogli o tym przekonać słuchając wirtuoza akordeonu Maxima Salnikova.

W wykonaniu Maxima Salnikova usłyszymy charakterystyczne dla bajana kompozycje, takie jak Opowieść o Cichym Donie z „Rapsodii Dońskiej” Viatcheslava Semyonova czy Utuszkę Viktora Gridina, oddające doskonale klimat rosyjskiej muzyki akordeonowej: pełnej  Występ solisty poprzedzą słynne „Tańce Połowieckie” z „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina.

******

O wykonawcach koncertu

Andrey Kruzhkov - dyrygent

Dyrektor Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego, orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” i chóru kameralnego „Ruskij Partes”.
Urodzony w roku 1977, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. Czakowskiego w Moskwie. W roku 2003 kierował międzynarodową orkiestrą symfoniczną i japońskim chórem młodzieżowym na festiwalu w Kyoto. W roku 2004 prezentował muzykę rosyjską na dorocznym festiwalu w Montevideo, prowadząc Państwową Orkiestrę Symfoniczną Radia i Telewizji „Sodre”. Od roku 2003 stoi na czele chóru kameralnego „Ruskij Partes” a od 2004 – również orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” przy Twerskim Towarzystwie Filharmonicznym. Pod jego kierownictwem zespoły te zyskały doskonałą reputację i rozszerzają repertuar o dzieła nowe, trudne i rzadko wykonywane, otrzymując szereg nagród krajowych i zagranicznych.

W 2011 roku Andrey Kruzhkov otrzymał tytuł Zasłużonego Pracownika Kultury i Sztuki Regionu Twerskiego.

Sara Dragan - skrzypce

Urodziła się 20.08.1999 roku w Legnicy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem swojego taty, Konrada Dragana. Jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Legnicy oraz od października 2014 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w jego elitarnej klasie (Meisterklasse Interlaken) w Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, gdzie umiejętności swoje doskonaliła pod kierunkiem m.in. prof. Jadwigi Kaliszewskiej, prof. Bartosza Bryły, prof. Yurija Volgina, prof. Zakhara Brona, Stefana Tarary, Agaty Szymczewskiej, Mariusza Patyry.

Mimo młodego wieku Sara zajęła pierwsze miejsca lub Grand Prix na około 40. konkursach skrzypcowych w Europie i USA oraz już około 40 razy grała jako solistka z orkiestrami i zespołami kameralnymi, m.in. BVG Orchester Berlin, z orkiestrą konkursową International Russian Rotary Children Music Competition w Moskwie, Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Sudecką, Fliharmonią Opolską, Orkiestrą Akademii Sztuki w Szczecinie, Legnicką Orkiestrą Symfoniczną. Zadebiutowała grając z orkiestrą Obertasa Henryka Wieniawskiego w wieku 7 lat, na zakończenie pierwszej klasy. W wieku 12 lat zagrała I Koncert D- -dur Niccolo Paganiniego (z kadencją E.Sauret) oraz Fantazję Carmen F.Waxmana z towarzyszeniem Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Piotra Borkowskiego.

Jako solistka grała koncerty w najważniejszych salach koncertowych w Polsce a także: w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Filharmonii Berlińskiej, w Rachmaninov Concert Hall, w Tchaikovsky Conservatory w Moskwie, w audytorium Marcel Landowski w Konserwatorium Paryskim, w Russian House of Science and Culture w Berlinie, w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Rosji, Szwajcarii oraz wielu innych.

Sara jest laureatką wielu programów stypendialnych. Dwukrotnie (2014, 2015) za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatką programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2013). Jest wieloletnią stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Wybitnie Uzdolnionych w Warszawie, stypendystką Prezydenta Miasta Legnicy, wielokrotną laureatką Konkursu Stypendialnego „Zdolny Śląsk”.

Mimo młodego wieku prowadzi czynną działalność charytatywną. Wielokrotnie grała na balach charytatywnych na rzecz stypendiów dla laureatów Konkursów Skrzypcowych „Młody Paganini”, na rzecz promocji utalentowanych dzieci w Hof w Niemczech, grała na aukcjach charytatywnych na rzecz dzieci z zespołem Downa.

„Sara Dragan jest ogromnie utalentowaną młodą skrzypaczką. W swoim przedziale wiekowym jest ona po prostu zjawiskiem. Dysponuje sporym repertuarem, jest ogromnie muzykalna i kreatywna. [...] Sara jest wielce obiecującym talentem.”  - prof. Jadwiga Kaliszewska , 2009 r.

Maxim Salnikov - akordeon

Solista Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Absolwent Akademii im. Gnesinych. Laureat prestiżowych, międzynarodowych konkursów akordeonowych: „O Puchar Północy” w Rosji (1994) oraz konkursu w Arrasate w Hiszpanii (1997).

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Dysponuje szerokim i różnorodnym repertuarem, obejmującym muzykę ludową, transkrypcje muzyki klasycznej na akordeon oraz twórczość kompozytorów współczesnych. Występuje w znanych salach koncertowych Rosji, takich jak Sala im. Czajkowskiego Filharmonii Moskiewskiej czy Mała Sala im. Glinki Filharmonii Petersburskiej. Jest stałym uczestnikiem festiwali w Twerze: Jesieni Muzycznej, Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, Bożonarodzeniowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Z wiarą – w trzecie millenium” i innych. Co roku odbywa podróże koncertowe z recitalami w Niemczech, Anglii, Holandii, Danii, Hiszpanii, Finlandii.

Artysta regularnie wzbogaca swój repertuar o nowe propozycje. W 2007 r. wraz z orkiestrą „Kamerata Rosyjska” przygotował program poświęcony Astorowi Piazzolli, prezentowany w Moskwie oraz w Kostromie, Wołogdzie i Permie.

W dorobku ma również płyty CD: solową (1998), w duecie, gdzie razem z nim gra wirtuoz domry V. Majorow (Ton-Studio Van-de Mac Biiten, Holandia 2000), płytę z orkiestrą „Kamerata Rosyjska” (Studio Filharmoniczne w Twerze).

Za osiągnięcia na polu sztuki otrzymał dwukrotnie nagrodę gubernatora Obwodu Twerskiego (2006, 2007).

******

„Odlotowy koncert”  

Odlot: 13.01.2017 (piątek), godz.19:00
linia: „Filharmonia Airways”,
rejs: 003 Port Olsztyn-Mazury,
kierunek: „muzyczny lot widokowy nad Rosją”.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl