Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2017-01-31 18:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert w 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Olsztyn24
Chór „Cantores Varmienses” (fot. Dominik Ruczyński) | Więcej zdjęć »
Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w niedzielę (5.02) o godz. 18.00 na Koncert w 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Wykonawcami uroczystego koncerty będą: Chór „Cantores Varmienses” działający przy filharmonii, Szymon Rona – tenor, Agnieszka Panasiuk - fortepian oraz Irena Telesz – recytacje. Całość zza pulpitu dyrygenckiego muzycznie i słownie poprowadzi Benedykt Błoński. Artyści zaprezentują Kantatę op. 48 TESTAMENT BOLESŁAWA CHROBREGO Feliksa Nowowiejskiego. W koncercie w wykonaniu chóru pod dyrekcją Benedykta Błońskiego usłyszymy także utwory a’ cappella autorstwa Nowowiejskiego.

Po zakończeniu I wojny światowej, którą Feliks Nowowiejski spędził w Berlinie, kompozytor powraca do Polski i osiedla się w Poznaniu, postanawiając związać swoją karierę artystyczną właśnie z tym miastem. Jak wielu Polaków, którzy wyczekiwali upragnionej wolności dla swojej ojczyzny, kompozytor aktywnie włącza się w nurt odbudowy życia muzycznego we wskrzeszonej Ojczyźnie. Pełna patriotycznego entuzjazmu atmosfera Poznania sprzyja rozwojowi jego talentów muzycznych i organizacyjnych. Nowowiejski natychmiast po powrocie z Berlina angażuje się w życie muzyczne miasta, organizując koncerty chóralne, symfoniczne, organowe, prowadzi także działalność dydaktyczną. To właśnie w tym okresie (rok 1919) tworzy swoje nasycone patriotyzmem kompozycje i opracowania polskich pieśni ludowych (w tym również „25 polskich pieśni ludowych z Warmii”). Spod jego ręki wychodzi w tym czasie opera Legenda Bałtyku, a spośród kompozycji chóralnych powstają Missa pro Pace, Missa Stella Maris oraz kantaty: Testament Bolesława Chrobrego i Kantata o bohaterze.

*****
R E K L A M A
banner
O artystach:

Benedykt Błoński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z Chórem im. prof. Wiktora Wawrzyczka obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (pierwsze miejsca, złote medale, a także Grand Prix).

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany: Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997), Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997), Złotym Krzyżem Zasługi (2001), nagrodą indywidualną prezydenta miasta Olsztyna (2002), Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO, nagrodami indywidualnymi I i II stopnia rektora UWM w Olsztynie, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012).

W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD:

– Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
– Od Palestriny do Lennona,
– Sacrum et profanum,
– Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
– Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
– dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy,
– Gaude Mater Polonia...,
– Litania gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
– Modlitwa o pokój,
– Feliks Nowowiejski: Pieśni morskie na chór mieszany a cappella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
– Wonderful World

Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.

Od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jest jurorem licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolski Konkurs Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowe Recitale Chóralne Hora Cantavi w Suwałkach).

Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax, członkiem International Choir Olympic Council na lata  2008-2012. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Wykłada dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na podyplomowych studiach chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (od roku 2012 – dziekanem Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i na tytuł profesora, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009-2016.
Od roku 2009 prowadzi Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z którym już osiągnął znaczące sukcesy m.in. I miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Kiten/Primorsko w Bułgarii (2010) i złote medale w kategoriach musica sacra i pop music w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona (2014). Wśród dzieł wokalno-instrumentalnych, jakie wykonywał, były m.in.: Carmina Burana C. Orffa, Requiem d-moll, Msza C-dur „Koronacyjna” W.A. Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus, Victoria W. Kilara, IX symfonia L. van Beethovena, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater F. Schuberta, opery: Tosca G. Pucciniego i Traviata G. Verdiego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego oraz operetki: Księżniczka czardasza I. Kálmána, Zemsta nietoperza J. Straussa.

W 1999 roku, w wieku 42 lat otrzymał z rąk prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu. Chór w 2016 roku przyjął nazwę: Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 roku w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem orkiestry kameralnej filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas pięcioletniej działalności chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i w Kiten (Bułgaria), gdzie I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych, oraz na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Lloret de Mar – Barcelona 2014, gdzie zdobył złote medale w kategoriach musica sacra i pop music.

Chór aktywnie uczestniczył w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni Rota, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym było wykonanie Polskiego requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010 roku), a także IX symfonia Beethovena i Angelusa Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014 roku).

W repertuarze chór posiada m.in.: Carmina Burana Orffa, Requiem d-moll, Mszę C-dur „Koronacyjną” Mozarta, Requiem  Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelusa, Victorię Kilara, IX symfonię Beethovena, Te Deum Charpentiera, Stabat Mater Schuberta, opery: Toscę Pucciniego i Traviatę Verdiego, Jasia i Małgosię Humperdincka, Amahla i nocnych gości Menottiego oraz operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána, Zemstę nietoperza Straussa.
Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki) oraz wokalno-instrumentalny, o wysokim stopniu trudności, przygotowany profesjonalnie, stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.

Agnieszka Panasiuk

Agnieszka Panasiuk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku z klasy fortepianu prof. K.Popowej-Zydroń. Dalsze studia kontynuowała w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie jako stypendystka Krein Scholarship RAM uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Michael'a Dussek oraz prof. Iain'a Ledingham. Podczas nauki w RAM została finalistką konkursu Delius Prize 2005, a także debiutowała w londyńskich St.Martin-in-the-Fields, St.John´s Smith Square London oraz Senat House Bloomsbury.

Brała także udział w wielu kursach mistrzowskich które prowadzili m.in.: Jean-Paul Sevilla, Kevin Kenner, Gyorgy Pauk, Iain Partridge, Joseph Seiger, Alexander Pablovic, Andrew West, Clifford Benson, Audrey Hyland, Noelle Barker and Erlingur Blondal Bentgsson. Przez blisko dekadę związana była z życiem muzycznym Islandii, gdzie mieszkała wraz z mężem wiolonczelistą Pawłem Panasiukiem i współpracowała m.in z North Iceland Symphony Orchestra, Salurinn Kopavogur, a także była wykładowcą w islandzkiej Academy of the Arts w Reykjaviku. Pianistka brała udział w wielu festiwalach na terenie Wielkiej Brytanii, Islandii, Austrii i Danii, a także odbyła wiosną 2008 tournee koncertowe po Japonii, gdzie występowała m.in. z orkiestrą Bow Ensemble Tokyo. W 2008 roku pianistka jako członek Bellarti Trio (Chihiro Inda - skrzypce oraz Paweł Panasiuk - wiolonczela) wzięła udział w nagraniu płyty z muzyką  kameralną brytyjskich i japońskich kompozytorów XX wieku dla japońskiej wytwórni Mittenwald. Pochodzące z tej płyty nagranie Tria fortepianowego Minoru Miki, będące premierą światową, uzyskało rekomendację samego kompozytora.

W 2012 roku wydana została kolejna płyta z udziałem artystki, tym razem zawierającą kompozycje fortepianowe i kameralne Andrzeja Panufnika. W 2016 roku miała miejsce premiera kolejnego wydawnictwa płytowego Violin soul, który współtworzyła wraz z Anną Wandtke i innymi znakomitymi muzykami.Od roku 2010 związana jest z życiem muzycznym Olsztyna i regionu, współpracuje m.in.z zespołem Pro Musica Antiqua, FWM, Anną Wandtke, Trio D'Ami oraz innymi instrumentalistami i wokalistami. Od roku 2015 jest asystentem w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Szymon Rona


Urodzony 27 stycznia 1987 roku w Bydgoszczy. W 2014 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Hanny Michalak. Od 2014 jest solistą Opery Nova w Bydgoszczy, z którą współpracę rozpoczął już na studiach, w 2012 r. Na scenie wykonywał już ponad 20 różnych partii operowych, operetkowych i musicalowych. Z powodzeniem wykonuje muzykę oratoryjno-kantatową. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. W latach 2011-2012 zdobywał wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Złote Głosy" w Warszawie. Jest finalistą Konkursu Wokalnego im. J. E. J. Reszków w Częstochowie z 2013 roku. W latach 2011-2013 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Irena Telesz-Burczyk

W 1966 roku zdała egzamin eksternistyczny uzyskując dyplom aktora. W zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie od 1975 roku. Poza sceną interesuje się wszystkim, co przynosi życie. Mówi o sobie, że urodziła się po to, by jeść.

Doceniona:

• Nagroda na XXIII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu, za rolę Jonaszowej w spektaklu „Gorzkie żale w dozorcówce” w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego (1981)
• Nagroda Teatralna Kreacja Roku 1991 za rolę Pani Smith w spektaklu „Łysa śpiewaczka” w reżyserii Romualda Szejda
• Nagroda Teatralna Kreacja Roku 1991 za rolę Mag w spektaklu „Królowa piękności z Leenane” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego
• Nagroda Teatralna Kreacja Roku 1994 za rolę Matki w spektaklu „Balladyna” w reżyserii Bogusława Kierca
• Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury (2001)
• Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2003)
• Nagroda na V Ogólnoukraińskim Festiwalu „Tarnopolskie Wieczory Teatralne”, za rolę Mag w spektaklu „Królowa piękności z Leenane" w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego (2004)
• Złoty Krzyż Zasługi (2005)
• Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn „Statuetka Świętego Jakuba" (2007)
• Nagroda Teatralna Kreacja Roku 2008 za rolę Katarzyny Blum w spektaklu „Utracona cześć Katarzyny Blum” w reżyserii Marty Ogrodzińskiej
• Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010)
• Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn (2015)

Najważniejsze role:

• Olga – Antoni Czechow „Trzy siostry”, reż. Krzysztof Rościszewski
• Magdalena – Federico Garcia Lorca „Dom Bernardy Alba”, reż. Zbigniew Wróbel
• Małgorzata - Georg Büchner „Woyzeck”, reż. Agnieszka Holland, Laco Adamik
• Eurydyka – Helmut Kajzar „Antygona”, reż. Krzysztof Rościszewski
• Pani Dobrójska – Aleksander Fredro „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, reż. Jacek Wierzbicki
• Gertruda – William Shakespeare „Hamlet”, reż. Krzysztof Rościszewski
• Pani Helena – Kazimierz Braun „Pani Helena”, reż. Janusz Kozłowski
• Donna Ines – Wojciech Młynarski „Cień”, reż. Zbigniew Marek Hass
• Matka – Juliusz Słowacki „Balladyna”, reż. Bogusław Kierc
• Mag - Martin McDonagh „Królowa piękności z Leenane”, reż. Bartłomiej Wyszomirski
• Pani Kapuleti – William Shakespeare „Romeo i Julia”, reż. Piotr Szczerski
• Wilnianka – Alicja Bykowska–Salczyńska „Baby pruskie”, reż. Szczepan Szczykno
• Olga Knipper Czechow – Maciej Wojtyszko „Bułhakow”, reż. Krzysztof Rościszewski
• Wdowa – Gabriela Zapolska „Ich czworo”, reż. Giovanny Castellanos
• Julia Tesman – Henrik Ibsen „Hedda Gabler”, reż. Andrzej Bartnikowski
• Katarzyna Blum - Heinrich Böll „Utracona cześć Katarzyny Blum”, reż. Marta Ogrodzińska
• Burdelmama – Radosław Paczocha „Bar Babylon”, reż. Gabriel Gietzky

******
Bilety w cenie: 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy, do nabycia w kasie filharmonii od pon.-pt. w godz. 10-18 oraz na dwie godziny przed koncertem. Poprzez stronę www. bilety pod adresem: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/.

Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~mieszkaniec / 2017-02-07 18:02
Do Pani Ireny Ley-Olejnik. A te podziękowania na ręce Marszałka to za co??? Bo nie ogarniam. Śpiewał i grał??? Bo moim zdaniem Marszałek wypełniał swoje obowiązki i to tak bez szału.
~Irena Ley-Olejnik / 2017-02-06 09:02
To było naprawdę godne uczczenie 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie, potem mieszkańca Olsztyna i organisty w kościele św. Jakuba. I piękne zwieńczenie 2016 roku, ogłoszonego przez Sejm RP, rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Brawa dla artystów i podziękowania dla marszałka województwa, Pana Gustawa Marka Brzezina.
~Kazik Olsztyniak / 2017-02-06 07:10
Było to ważne wydarzenie kulturalne w Olsztynie: chór Cantores Varmienses pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego wykonywał utwory Feliksa Nowowiejskiego, m.in. kantatę op. 48 "Testament Bolesława Chrobrego" na światowym poziomie, wspaniale recytowała Irena Telesz, dobrze wypadli tenor Szymon Rona i pianistka Agnieszka Panasiuk. Koncert wzruszający i dający dużą dawkę patriotyzmu, w tym wobec naszej pięknej Warmii.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl