Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-03 18:36 | Rozmiar tekstu: A A A
VII Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu

Sezon imprez plenerowych na Polach Grunwaldu rozpoczęty!

Olsztyn24
VII Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu | Więcej zdjęć »
Chociaż oficjalnie sezon turystyczny na Polach Grunwaldu ruszy 1 kwietnia, w praktyce już dzisiaj (3.02), w ostatni dzień zimowych ferii na Warmii i Mazurach, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zorganizowało pierwszą w tym roku imprezę plenerową - Zimową Rejzę na Pola Grunwaldu. Przybyli na tę imprezę mogli „popływać” kajakami, wziąć udział w narciarskim Biegu Grunwaldzkim oraz zobaczyć rycerskie potyczki na miecz i puklerz.

Zimowe Rejzy na Pola Grunwaldzkie mają swoje korzenie w średniowieczu, kiedy znudzeni bezczynnością rycerze - szczególnie zimą, gdy wojen raczej nie prowadzono - organizowali wypady na nieprzyjaznych im sąsiadów. Oprócz „rozrywki” rejzy dawały niewolników i powiększały zapasy w spichrzach, piwnicach czy oborach. I chociaż współcześni rycerze nie muszą już organizować zbrojnych wypadów na sąsiadów, to chętnie wykorzystują doświadczenia swoich protoplastów chociażby do zabawy.

Tak jest m.in. w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które od siedmiu lat, w konwencji zabawy plenerowej, organizuje dwudniową imprezę pod hasłem „Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu i Zamek w Nidzicy”. Dzisiaj na Polach Grunwaldu odbyła się pierwsza cześć siódmej edycji tego wydarzenia. W programie był spływ Doliną Wielkiego Potoku, narciarski Bieg Grunwaldzki oraz pokazy walk rycerskich 1/1 na miecz i puklerz.
R E K L A M A
banner
O „wielkim potoku” wspomina jedna z kronik bitwy grunwaldzkiej. I chociaż do dzisiaj nie udało się ustalić, czy taki potok w rejonie Grunwaldu w ogóle istniał, to pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wykorzystali tę legendę do zaproponowania turystom ciekawej zabawy. Na zboczu wzgórza pomnikowego usypali śniegową rynnę, w której można było ślizgać się... kajakiem. Chętnych do tej nietypowej sanny było wielu.

W tym roku aura dla organizatorów rejzy była łaskawa, przede wszystkim dlatego, że na Polach Grunwaldu zachowało się całkiem sporo śniegu. To pozwoliło nie tylko usypać śniegową rynnę do ślizgów kajakiem, ale także zorganizować narciarski Bieg Grunwaldzki. Na trasę o długości nieco ponad 6 kilometrów wyruszyło czterech narciarzy. Ponieważ bieg miał charakter biathlonu, biegacze na każdej z dwóch rund biegu strzelali z łuku do tarczy. Na mecie czekały na nich medale i puchary.

Po biegaczach w szranki stanęli rycerze. Pięciu zbrojnych wzięło udział w rycerskim turnieju na miecz i puklerz.

Na koniec każdy mógł posilić się ciepłym żurkiem, a na ognisku upiec kiełbasę.

Jutro na zamku w Nidzicy druga cześć imprezy - Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy. Na zamkowym dziedzińcu rozegrane zostaną rycerskie turnieje bojowe oraz turniej łuczniczy. Imprezę zakończy pokaz tańca z ogniem. Wstęp wolny. Zapraszamy!
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
VII Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu (1)

03-02-2017

image galeria
VII Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu (2)

03-02-2017

image galeria
VII Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu (3)

03-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl