Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-02-20 11:29 | Rozmiar tekstu: A A A
Koncert symfoniczny

Muzyka amerykańska w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Richard Zielinski | Więcej zdjęć »
Piątkowy (24.02, godz. 19.00) koncert symfoniczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z twórczością współczesnych kompozytorów amerykańskich. Podczas muzycznego wieczoru zaprezentowane zostaną kompozycje instrumentalne oraz chóralne, które pozwolą filharmonicznej publiczności odczuć owego „ducha Ameryki” - jak mówi o koncercie, mający polskie korzenie amerykański dyrygent Richard Zielinski. Artysta poprowadzi orkiestrę symfoniczną i Chór Cantores Varmienses działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru Benedykt Błoński). Wśród zróżnicowanego repertuaru koncertu, w tym muzyki inspirowanej twórczością rdzennych Amerykanów usłyszymy prawykonanie europejskie utworu Forward Libby Larsen.

Kompozytorka tak mówi o swojej muzyce: Muzyka istnieje w nieskończoności dźwięku. Myślę, że prawdziwą substancją muzyki jest powietrze. Celem pracy kompozytora jest nadanie ładu oraz sensu dźwiękom istniejącym w przestrzeni, tak by uchwycić coś z istoty życia wyrażonego m.in. poprzez muzykę.

Inną, niezwykle ciekawą pozycją w programie koncertu będzie z pewnością utwór, w którym partię solową realizują kotły. Raise the Roof Michaela Daugherty’ego w sposób mistrzowski eksploruje możliwości brzmieniowe jakże wyjątkowego instrumentu. Na kotłach zagra drugi amerykański gość tego wieczoru - Lance Drege. W koncercie nie zabraknie też tradycyjnej, zajmującej ważne miejsce w kulturze amerykańskiej pieśni Shenandoah afirmującej piękno przyrody tego niezwykłego, pobudzającego wyobraźnię twórców kraju i kontynentu. W utworze Lowak Shoppala ( Fire&Light) – Hymn, jako solistów usłyszymy: Hannę Zajączkiewicz – sopran, Kubę Ptaka - baryton i Marka Pieniążka – bas.
R E K L A M A
banner
Richard Zieliński jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia, z którego to jest bardzo dumny. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w końcu XIX wieku, aby osiedlić się w Milwaukee w stanie Wisconsin.  Od dawna fascynował się Polską, jak i muzyką naszego kraju. Jest autorem pracy doktorskiej na temat twórczości wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego, która zdobyła m.in. nagrodę nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Richard Zieliński kontynuował w Polsce w latach 1992-93 studia dyrygenckie oraz studia nad muzyką polską. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii w Norman (USA). Te same funkcje pełni od dziewięciu lat na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt.  Dyrygował premierowymi przedstawieniami baletowymi do muzyki Josepha Haydna (oratorium Stworzenie świata i Pory roku), a także musicalami, takimi jak: Ragtime (2016), Cora Boy (2012) czy The Music of Andrew Lloyd Webber (2011).

Solista koncertu, Lance Drege jest wykładowcą perkusji na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Oklahomie. W latach 1989-1999 grając na kotłach, był pierwszym perkusistą Orkiestry Symfonicznej w Oklahoma City. W latach 2010-2012 jako perkusista Norman Philharmonic Orchestra zaangażowany był w Festiwal Muzyki Klasycznej w Eisenstadt w Austrii. Dwukrotnie pełnił funkcję Prezesa Oklahoma State Chapter w Percussive Arts Society.

******

Richard Zieliński jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia, z którego to jest bardzo dumny. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w końcu XIX wieku, aby osiedlić się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Od dawna fascynował się Polską, jak również muzyką tego kraju. Ta fascynacja nasiliła się, kiedy to w 1989 roku, jako doktorant na Uniwersytecie w Illinois, po raz pierwszy spotkał Jana Szyrockiego, który prowadził gościnne wykłady na temat polskiej muzyki chóralnej. Jan, z którym połączyła go silna więź, zachęcił młodego dyrygenta do napisania doktoratu na temat muzyki wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego. Praca doktorska na ten temat zdobyła nagrodę nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej oraz nagrodę Wandy Wilk w dziedzinie badań nad muzyką polską. Nagrody te pozwoliły Richardowi Zielińskiemu przyjechać do Polski w celu kontynuowania studiów dyrygenckich oraz studiów nad muzyką polską (lata 1992–93) pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego, prof. Stefana Marczyka oraz prof. Henryka Czyża z Warszawy.

Od października 2003 roku przez kolejne dwa lata dr Zielinski był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej im. Jana Szyrockiego. Pełnił również funkcje dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Międzynarodowej Akademii Chóralnej „in terra pax” oraz Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Artysta  znany jest ze swoich innowacyjnych programów i wszechstronności zarówno jako dyrygent chóralny jak i orkiestrowy. Pełni funkcję Dyrektora Aktywności Chóralnej na Uniwersytecie Oklahoma, gdzie również jest kierownikiem Chóralnych Studiów Podyplomowych.
Dyrygował premierowymi przedstawieniami baletowymi do muzyki Josepha Haydna (oratorium „Stworzenie świata” i „Pory roku”), a także musicalami, takimi jak „Ragtime” (2016), „Coram Boy” ( 2012) czy „The Music of Andrew Lloyd Webber” (2011).

Richard Zielinski jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii w Norman w USA. Te same funkcje pełni od dziewięciu lat na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt gdzie otrzymał Złoty Medal za dokonania artystyczne i wkład muzyczny w życie kulturalne miasta Josepha Haydna. Dyrygował zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i za granicą, w tym Symfoniczną Orkiestrą z Florydy, Tampa Bay Symphony Orchestra, Filharmonią w Naples na Florydzie, Elgin Symphony Orchestra, Danville Symphony Orchestra i z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej.

Mistrz i orędownik nowej muzyki klasycznej, Richard Zielinski współpracuje z wieloma kompozytorami i regularnie prowadzi koncerty Filharmonii w Norman wykonując dzieła współczesnych kompozytorów jak Libby Larsen, Jerod Impichchaachaaha'Tate, John Mackey i Michael Daugherty. Jego profesjonalny zespół wokalny, The Richard Zielinski Singers, nagrał również dzieła Normana Dello Joio, Libby Larsena, Stephena Paulusa, Eleanora Daleya, Davida Del Tredici, Alice Parker, Erici Whitacre i innych.

W czasie swojej kariery, Richard Zielinski poświęca również czas na pracę ze studentami i młodymi artystami. Będąc emocjonalnym i przykuwającym uwagę mówcą, z rozległą wiedzą o repertuarze klasycznym i współczesnym jest cenionym wykładowcą i pedagogiem.

******

24 lutego 2017r., godz.19.00 sala koncertowa filharmonii

Koncert symfoniczny


Wykonawcy:

Richard Zielinski (USA) – dyrygent
Lance Drege (USA) – kotły
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
(przygotowanie chóru – Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Morton Gould – American Salute
Libby Larsen – Forward (premiera europejska)
John Mackey – Redline Tango
Jerod Impichchaachaaha’ Tate – Hymn (Native American – Chickasaw Tribe)
Michael Daugherty – Raise the Roof
Melodia tradycyjna – Shenandoah (aranż. James Erb/Mervin Tay)
Julia Ward Howe – Battle Hymn of the Republic (aranż. Roy Ringwald)

******

Bilety na koncert w cenie 50 zł normalny i 40zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl